بیانیۀ کارشناسان حقوق انسان سازمان ملل در محکومیت شهادت ژینا (مهسا) امینی و سرکوب مقاومت های مردمی

sazemane melal رادیو فردا: کارشناسان مستقل حقوق بشر سازمان ملل روز پنجشنبه با انتشار بیانیه‌ ای ویژه، کشته شدن مهسا امینی در بازداشت «پلیس امنیت اخلاقی» را محکوم کردند.
 
این کارشناسان در بیانیهۀ خود که روز پنجشنبه، ۳۱ شهریور، منتشر شد، ضمن ابراز تأسف عمیق از مرگ مهسا امینیِ ۲۲ ساله به دلیل پوشیدن آنچه مقامات جمهوری اسلامی ایران «ناشایست» می‌ دانند، از این جوان سقزی به عنوان «یکی دیگر از قربانیان خفقان و سرکوب مستمر و تبعیض سیستماتیک علیه زنان» در ایران نام بردند
 
به گفته این کارشناسان، سیاست‌ های حکومت جمهوری اسلامی با «تحمیل کدهای تبعیض‌ آمیز برای پوشش، زنان را از اختیار بر بدن و آزادی عقیده و بیان محروم می‌ کند.»
 
در ادامه این بیانیه، کارشناسان سازمان ملل خشونت نیروهای امنیتی ایران علیه معترضان و مدافعان حقوق بشر را که در تجمع‌ های مسالمت‌ آمیز در شهرهای سراسر ایران خواستار پاسخگویی در مورد مرگ مهسا امینی شدند، محکوم کردند.
 
این کارشناسان همچنین از مقامات جمهوری اسلامی ایران خواستند که از «خشونت بیشتر اجتناب کنند و استفاده از نیروی مرگبار با هدف سرکوب تجمع‌ های مسالمت‌ آمیز را متوقف کنند» و «نتایج تحقیقات مستقل، بی‌ طرف و سریع در مورد مرگ مهسا امینی را منتشر و از عاملان مرگ او بازخواست کنند.»
 
از آغاز اعتراض‌ های مردمی به جان‌ باختن مهسا امینی شمار شهرهای درگیر اعتراضات در ایران تاکنون به بیش از ۸۰ شهر رسیده است و بر اساس ویدئوهای منتشر شده در شبکه‌ های اجتماعی، نیروهای امنیتی، گارد ویژه و نیروهای موسوم به «لباس شخصی»، اقدام به سرکوب خشونت‌ آمیز اعتراض‌ های مردمی کرده‌اند.
 
سازمان حقوق بشر ایران روز پنج‌شنبه اعلام کرد که تعداد کشته‌شدگان تا روز ششم اعتراضات به ۳۶ نفر رسیده است.
 
کارشناسان سازمان ملل در بیانیه خود به موضوع شلیک مستقیم نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی ایران با گلوله ساچمه‌ ای و فلزی به معترضان و کشته شدن شماری از معترضان، زخمی شدن ده‌ ها و بازداشت صدها نفر اشاره کرده‌اند.
 
در این گزارش، قطعی طولانی‌ مدت اینترنت در شهرهای مختلف ایران که سومین قطعی گسترده اینترنت در ۱۲ ماه گذشته است، «غیر قابل توجیه» خوانده شده و هدف از آن «خفه کردن آزادی بیان و محدود کردن اعتراض‌ ها» عنوان شده است.
 
مهسا امینی، جوان ۲۲ ساله اهل سقز که برای دیدار با خویشاوندان، همراه با خانواده به تهران سفر کرده بود، پس از بازداشت از سوی مأموران گشت ارشاد و انتقال به ساختمان پلیس امنیت اخلاقی در تهران، بر اثر ضرب و جرح، دچار مرگ مغزی شد و روز ۲۵ شهریور جان باخت.
 
مرگ او با واکنش‌ های گستردۀ داخلی و بین‌ المللی همراه بوده است و تاکنون شمار قابل توجهی از دولت‌ ها، نهادهای بین‌المللی و شخصیت‌ های شناخته‌ شده در ایران و خارج از آن، همچنین افکار عمومی جهانی به این موضوع واکنش نشان داده‌اند.