تداوم اعتراضات به جانباختن مهسا امینی در برخی شهرهای ایران

eterazat iran1401اعتراض‌های داخلی و بین المللی به جان‌باختن مهسا امینی در حالی وارد یازدهمین روز خود می‌شود که علیرغم قطعی اینترنت و اعمال فیلترینگ بر شبکه‌های اجتماعی تظاهرات خیابانی شب گذشته هم ادامه یافت.

همزمان فرمانده یگان‌های ویژه نیروی انتظامی با تهدید «گردن کلفت‌ها»، از «شناسایی بانیان و سرکرده‌های اغتشاشات» خبر داده است.

شب گذشته همچنین خبرهایی از پلمپ و رفع پلمپ ویلای علی کریمی در لواسان حاشیه ساز شد. این فوتبالیست سابق تیم ملی در واکنش به کمپین خبرگزاری فارس در جمع آوری امضا علیه این ستاره فوتبال یک نظرسنجی توئیتری براه انداخته و نظر کاربران را در مورد درست یا نادرست بودن عملکردش در «حمایت از مردم سرزمینش» جویا شده است.

این در حالیست که واکنش‌های بین المللی به سرکوب «تظاهرات مسالمت آمیز» و توسل نیروهای امنیتی ایران به خشونت همچنان ادامه دارد. سفیر ایران در برلین به وزارت خارجه آلمان احضار شده و گمان می‌رود اتحادیه اروپا به زودی تحریم‌های حقوق بشری جدیدی علیه ایران اتخاذ کند.

ند پرایس، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا هم در تازه‌ ترین واکنش به وقایع این چند روز ایران، ضمن محکوم کردن عمل مسئولان جمهوری اسلامی در سرکوب تظاهرات مسالمت آمیز مردم که برای احقاق حقوق جهانشمول و بنیادین خود اعتراض می‌کنند، مجددا بر حمایت واشنگتن از توسعه ارائه خدمات اینترنتی به مردم در داخل ایران تاکید و تصریح کرده که این شامل پشتیبانی سخت افزاری هم می‌شود.

به گزارش دویچه وله؛ اعتراض‌ها به مرگ مهسا امینی در ایران ادامه دارد. دیشب، سه‌شنبه، بویژه در شهرهایی در استان فارس، گوهردشت کرج، مشهد و مناطقی در شرق تهران تجمع‌های اعتراضی برپا شد.

در ادامه اعتراض‌ها به مرگ مهسا امینی، شامگاه دیروز، سه‌شنبه ۵ مهرماه (۲۸ سپتامبر) نیز تجمع‌هایی در شهرهای مختلف ایران برگزار شد.

تصاویر منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از آن است که شهروندان در مناطقی در شرق تهران همچون هفت‌حوض، نارمک و تهرانپارس به خیابان‌ها آمدند. معترضان شعارهایی همچون ''توپ، تانک، فشفشه، آخوند باید گم بشه''، ''مرگ بر خامنه‌ای''، ''این همه سال جنایت، مرگ بر این ولایت'' و ''نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم'' سردادند.

در برخی از ویدئوها دیده می‌شود که معترضان با روشن کردن آتش در خیابان، شعارهای ضدحکومتی سر‌می‌دهند.

شماری از کاربران نیز از حضور گسترده ماموران امنیتی و لباس شخصی در برخی از مناطق و خیابان‌های اصلی تهران خبر می‌دهند و خیابان‌هایی در منطقه صادقیه نیز از عصر دیروز، بسته شده بود. صادقیه در شب‌های گذشته، شاهد برپایی تجمع‌های گسترده‌ای بوده است.

همچنین، برخی کاربران خبر داده‌اند که شماری از شهروندان از پنجره‌ها و پشت‌بام منازل خود علیه حکومت ایران شعار سرداده‌اند و نیروهای امنیتی علیرغم حضور در حوالی این منازل، برای متوقف کردن این اقدام معترضان دچار سردرگمی شدند.

در برخی از ویدئوهای منتشر شده از تجمع‌های اعتراضی دیشب در تهران، صدای تیراندازی به گوش می‌رسد.

در گوهردشت کرج نیز زنان معترض که اغلب، حجاب از سر برداشته بودند به خیابان‌ها آمدند و فریاد زدند ''مرگ بر دیکتاتور''. سرنشینان برخی از خودروها نیز با به صدا در آوردن بوق‌های خود با معترضان همراهی کردند.

برخی کاربران نوشته‌اند که از عصر دیروز، بسیاری از ماموران امنیتی در خیابان‌های اصلی گوهردشت حضور پیدا کرده‌ بودند و شهر حالت امنیتی به خود گرفته بود.

در شیراز برخی معترضان با شعار ''زن، زندگی، آزادی'' به خیابان‌ها آمدند.

همچنین در مشهد نیز تجمع‌هایی برپا شد و معترضان شعار ''مرگ بر دیکتاتور'' سردادند.

با این حال، بسیاری از کاربران در شبکه‌های اجتماعی نوشته‌اند که به دلیل محدودیت‌های اینترنتی، امکان ارسال ویدئو وجود ندارد. همچنین از برخی از دیگر شهرها و استان‌ها نیز خبر می‌رسد که ماموران امنیتی از حوالی عصر در خیابان‌های اصلی و چهارراه‌ها حضور داشتند تا با تجمع‌های احتمالی برخورد کنند.

در همین خصوص، صفحه توییتری "۱۵۰۰ تصویر" نوشته که تجمع‌هایی در اصفهان، رشت و بوشهر هم برگزار شده اما به دلیل محدودیت و قطعی اینترنت، امکان دریافت تصاویر و ویدئوها از داخل ایران وجود ندارد.

منابع:یورونیوز و دویچه وله


در این رابطه