رکود اقتصادی و بدتر شدن شرایط اقتصاد در سال ۲۰۲۳

Eghtesad الشرق الئوسط: صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی کرد رشد اقتصاد دنیا در سال آینده میلادی تا ۲.۷ درصد کندتر شود. این رقم ۰.۲ درصد پایین‌ تر از پیش‌ بینی قبلی این صندوق در ماه ژوییه است.
 
در سایه فشارهای ناشی از بحران های ژئوپلیتیکی درهم تنیده ناشی از جنگ در اوکراین، افزایش قیمت انرژی و مواد غذایی، افزایش شدید تورم و افزایش شدید نرخ بهره، صندوق بین‌ المللی پول اعلام کرد، شرایط اقتصادی بدتر از این خواهد شد و بسیاری از مردم در ۲۰۲۳ رکود اقتصادی را تجربه می‌ کنند.
 
توبیاس آدریان مشاور مالی و رئیس بخش بازارهای پولی و سرمایه در صندوق بین‌ المللی پول گفت: خطرات در بحبوحه بالاترین تورمی که جهان در دهه‌ های اخیر دیده است و عدم اطمینان فوق‌ العاده در مورد چشم‌ انداز در حال افزایش است.
 
وی افزود: ما تورم بالا و چشم انداز اقتصاد جهانی رو به وخامت داریم، در عین حال، خطرات ژئوپلیتیکی با عواقب اقتصادی ناشی از جنگ در اوکراین داریم، و مهم‌ تر از همه، شرایط مالی جهانی با ادامه افزایش نرخ بهره توسط بانک‌ های مرکزی سخت‌ تر شده است.
 
بنابر تازه‌ ترین گزارش صندوق بین‌ المللی پول، در رابطه با چشم‌ انداز اقتصادی جهان، نرخ رشد اقتصادی جهان، در سال ۲۰۲۱ بالغ بر ۹.۵ درصد است.
 
صندوق بین‌المللی پول تخمین می‌ زند، تورم جهانی در اواخر سال جاری میلادی افزایش‌ یافته و به ۸.۸ درصد برسد که نسبت به سال قبل تقریباً ٢ برابر می شود. این رقم در سال گذشته برابر با ۴.۷ درصد بود.
 
این صندوق با اشاره به سیاست‌ های سخت‌ گیرانه پولی بانک‌ های مرکزی دنیا برای مقابله با تورم و افزایش ارزش دلار آمریکا اعلام کرد، تورم جهانی در سال آینده میلادی، احتمالاً تا ۶.۵ درصد و در ۲۰۲۴ تا ۴.۱ درصد پایین می‌ آید.