انکـار واقعیـت/ روایت دیپلمات مستعفی روس از بله‌قربان‌گوهایی که روسیه را به نابودی کشاندند

putine veladimir

به مدت سه سال، روزهای کاری من به این شکل بود که ساعت 7:30 صبح از خواب بیدار می‏شدم، خبرها را بررسی می‏کردم و به سوی محل کارم در نمایندگی روسیه در دفتر سازمان ملل در ژنو حرکت می‏کردم. این روال آسان و قابل پیش‏بینی بود؛ مانند زندگی هر دیپلمات روس دیگر.

24 فوریه اما متفاوت بود. خبرها را که با گوشی چک کردم، خبری حیرت‏آور و دلخراش دیدم: «نیروی هوایی روسیه، اوکراین را بمباران ‏کرد». خارکف، کی‏یف و اودسا مورد حمله قرار گرفته بودند. نیروهای روسی در حال خروج از کریمه و به سمت شهر جنوبی خرسون بودند. موشک‏های روسی ساختمان‏ها را به ویرانه تبدیل کرده و ساکنان را فراری داده بودند. فیلم‏هایی را از انفجارها و آژیرهای حمله هوایی تماشا کردم و دیدم که مردم چطور وحشت‏زده به اطراف می‏دویدند.

من به‏عنوان کسی که در اتحاد جماهیر شوروی متولد شده بودم، چنین حمله ‏ای را تقریبا غیرقابل تصور می‏دانستم. با اینکه حتی گزارش‏های خبری غربی‏ها را در مورد قریب‏ الوقوع بودن جنگ شنیده بودم. قرار بود اوکراینی‏ها دوستان نزدیک ما باشند و ما چیزهای مشترک زیادی داشتیم مثل اینکه در جنگ جهانی دوم در کنار هم در مقابل آلمان نازی جنگیدیم. ولادیمیر پوتین، تهاجم به اوکراین را یک «عملیات نظامی ویژه» توصیف کرد که هدف آن «نازی‌زدایی» از کشور همسایه است. اما این روسیه بود که در اوکراین، جای نازی‏ها را گرفته بود.

به همسرم گفتم: «این آغازِ یک پایان است.» تصمیم گرفتم که استعفا دهم. استعفا به معنای کنار گذاشتن 20سال سابقه دیپلماتیک و کنار گذاشتن بسیاری از دوستی‏هایم بود. اما این تصمیم، خیلی وقت پیش که باید گرفته می‏شد. زمانی که من در سال 2002 به وزارت امور خارجه پیوستم، دوره‏ای نسبتا باز بود که ما دیپلمات‏ها می‏توانستیم صمیمانه با همتایان خود از کشورهای دیگر کار کنیم. با این حال، از همان روزهای ابتدایی‏ام آشکار بود که وزارت امور خارجه روسیه عمیقا معیوب است. حتی در آن زمان، وزارت خارجه از تفکر انتقادی ممانعت می‏کرد و در طول دوران تصدی من، به‌طور فزاینده‏ای جنگ‏طلبانه شد. با این حال من به کارم ادامه دادم، با این امید که بتوانم از هر قدرتی که داشتم برای تعدیل رفتار بین‏المللی کشورم استفاده کنم. اما برخی رویدادها می‏توانند باعث شوند که شخص چیزهایی را بپذیرد که پیش‏تر جرات پذیرش‌اش را نداشت.

حمله به اوکراین، انکار رفتار وحشیانه و سرکوبگر روسیه را غیرممکن کرده بود. این اقدام، به‏طور وصف‏ناپذیری ظالمانه بود که برای تحت سلطه درآوردن کشور همسایه و محو هویت قومی آن طراحی شده بود. اکنون، دولت هزاران هزار مرد را به خدمت سربازی می‏فرستد تا اوکراینی‏ها را بکشند. این جنگ نشان می‏دهد که روسیه دیگر فقط دیکتاتور و متجاوز نیست؛ بلکه به یک دولت فاشیستی تبدیل شده است.

اما برای من، یکی از درس‏های اصلی این تهاجم مربوط به چیزی بود که در دو دهه گذشته شاهد آن بودم: اینکه چه اتفاقی می‏افتد وقتی یک حکومت به آرامی توسط تبلیغات خودش گمراه می‏شود. سال‏ها، دیپلمات‏های روسی مجبور بودند با واشنگتن مقابله کنند و از مداخله روسیه در خارج از کشور با دروغ‏پردازی و استدلال‏های غیرمنطقی دفاع کنند. به ما آموزش داده شد که لفاظی‏های پرطمطراق را بپذیریم و آنچه را که کرملین به ما می‏گوید طوطی‏وار به کشورهای دیگر منتقل کنیم.

اما در نهایت، مخاطب این تبلیغات فقط کشورهای خارجی نبودند؛ رهبران خود ما هم تحت تاثیر قرار گرفتند. ما در تلگراف‏ها و بیانیه‏ ها، مجبور بودیم به کرملین بگوییم که از عظمت روسیه در مقابل دنیا دفاع و استدلال‏های غربی‏ها را نابود کرده‏ایم. ما نباید هیچ انتقادی درباره برنامه‏ های خطرناک پوتین می‏کردیم. این عملکرد حتی در بالاترین سطوح وزارتخانه نیز انجام می‏شد. همکارانم در کرملین بارها به من گفتند که پوتین از وزیر امور خارجه‏اش، سرگئی لاوروف، خوشش می‏آید، چون کار کردن با او «راحت» است و همیشه به رئیس‏جمهور «بله» می‏گوید و آنچه را که پوتین می‏خواهد بشنود، به او می‏گوید. جای تعجب نیست که پوتین فکر می‏کرد برای شکست دادن کی‏یف مشکلی نخواهد داشت.

این جنگ، نمایش آشکاری است از اینکه تصمیمات اتخاذشده در اتاق‏های فکر موافق و یک‏دست، چگونه می‏تواند نتیجه معکوس داشته باشد. پوتین در تلاش خود برای فتح اوکراین شکست خورده است؛ اگر دولت او ارزیابی صادقانه‏ای انجام داده بود، پوتین می‏دانست که فتح اوکراین، غیرممکن است. برای کسانی از ما که روی مسائل نظامی کار می‏کردیم، واضح بود که نیروهای مسلح روسیه آنقدر که غربی‏ها از آن می‏ترسیدند، قدرتمند نبود. این هم تا حدی به‏خاطر تحریم‏های اقتصادی غربی‏ها پس از اشغال کریمه در سال 2014 بود.

تهاجم روسیه منجر به تحریم‏ هایی شد که به اندازه کافی قوی بود تا اقتصاد روسیه را منقبض کند. اما پوتین چنان از واقعیت جداافتاده که بعید است رکود اقتصادی مانع‌اش شود. پوتین برای توجیه حکومت خود، خواهان پیروزی بزرگی است که وعده داده بود و معتقد است که می‏تواند به این پیروزی دست پیدا کند. اگر او با آتش‏بس موافقت کند، فقط برای استراحت دادن به نیروهای روسی، پیش از ادامه جنگ است و اگر پوتین در اوکراین پیروز شود، احتمالا برای حمله به یک کشور دیگر پساشوروی، مانند مولداوی حرکت خواهد کرد.

پوتین در صورت شکست با وضعیت خطرناکی در داخل کشور مواجه خواهد شد. او باید به نخبگان و توده‏ها توضیح دهد که چرا به انتظارات آنها خیانت کرد. او باید به خانواده‏های سربازان کشته‌شده بگوید که چرا عزیزان‌شان بیهوده کشته شدند. حتی ممکن است کنار گذاشته شود. اگر پوتین برود، روسیه فرصتی برای بازسازی واقعی خواهد داشت و در نهایت توهمات عظمت خود را کنار خواهد گذاشت. احترام بی‏ چون‏ وچرا به رهبران
من در سال 1980 از پدر و مادری در طبقه متوسط روشنفکر شوروی متولد شدم. پدرم اقتصاددان وزارت بازرگانی خارجی بود و مادرم در انستیتوی روابط خارجی دولتی مسکو انگلیسی تدریس می‏کرد. آینده من نسبتا قابل پیش‏بینی به نظر می‏رسید. من در همان دانشگاهی که مادرم در آنجا تدریس می‏کرد، دانشجو شدم و مانند پدرم به کار در امور بین‏ الملل توجه داشتم. در تابستان سال 2000، با هیجان برای یک دوره کارآموزی وارد وزارت امور خارجه شدم و آماده بودم تا شغلی را آغاز کنم که درس‏هایی در مورد جهان به من بیاموزد. تجربه من اما نا امیدکننده بود. به جای کار با نخبگان ماهر با کت ‏وشلوارهای شیک، با مجموعه‏ای از روسای خسته و میانسال مواجه شدم که به‏طور بیهوده‏ای، کارهای حوصله‏ سربر انجام می‏دادند، مانند تهیه پیش‏نویس نکات صحبت برای مقامات سطح بالاتر. بیشتر اوقات، به نظر می‏رسید که اصلا کار نمی‏کنند. آنها دور هم می‏ نشستند و سیگار می‏کشیدند، روزنامه می‏ خواندند و در مورد برنامه ‏های آخر هفته‏ شان صحبت می‏کردند. دوره کارآموزی من بیشتر شامل گرفتن روزنامه‏ ها و خرید تنقلات برای آنها بود.

در هر حال تصمیم گرفتم وارد وزارت شوم. مشتاق بودم که خودم پول دربیاورم و هم اینکه با سفر به مناطقی دور از مسکو، در مورد مکان‏های دیگر اطلاعات بیشتری کسب کنم. وقتی در سال 2002 به عنوان دستیار وابسته در سفارت روسیه در کامبوج استخدام شدم، خوشحال بودم. از آنجایی که کامبوج در حاشیه منافع روسیه قرار دارد، کار کمی برای انجام دادن داشتم. وزارت امور خارجه همیشه یک گرایش ضدآمریکایی داشت که از سلف خود، شوروی به ارث رسیده بود؛ اما این تعصب غالب نبود. من و همکارانم زیاد به ناتو فکر نمی‏ کردیم و معمولا به آن به‏ عنوان یک شریک نگاه می‏ کردیم.

یک روز برای ملاقات با مسئول شماره سه سفارت که دیپلمات ساکت و میانسالی بود و در دوران شوروی به وزارت خارجه ملحق شده بود، تماس گرفتم. او پیامی از مسکو به من داد، که به من گفته شد آن را در سندی که قرار بود به مقامات کامبوج تحویل دهیم، اضافه کنم. دیدم چندین اشتباه تایپی در آن سند است. به او گفتم که این اشتباهات را اصلاح خواهم کرد. او خیلی سریع واکنش نشان داد و گفت: «این کار را نکن! ما متن را مستقیما از مسکو دریافت کردیم. آنها بهتر می‏دانند. حتی اگر اشتباهاتی هم وجود دارد، اصلاح‌اش به عهده ما نیست.» این نماد چیزی بود که به یک روند رو به رشد در وزارت تبدیل می‏شد: احترام بی‏ چون‏ وچرا به رهبران.

بله قربان‏گوها
دهه اول قرن بیست‏ ویکم در روسیه، در ابتدا امیدوارکننده بود. سطح درآمد متوسط کشور و همچنین استانداردهای زندگی، در حال افزایش بود. پوتین که در آغاز هزاره، ریاست‏جمهوری را برعهده گرفت، وعده پایان هرج‏ومرج دهه 1990 را داد. موارد زیادی از فساد در میان مقامات ارشد دولتی وجود داشت. پاسخ پوتین به تحقیقات درباره دولتش، سرکوب آزادی بیان بود. در پایان اولین دوره ریاست‏جمهوری خود، او عملا کنترل هر سه شبکه تلویزیونی اصلی روسیه را به‏دست گرفته بود.

پوتین در سال 2004، لاوروف را به عنوان وزیر خارجه منصوب کرد؛ تصمیمی که ما تحسینش کردیم. لاوروف به عنوان فردی بسیار باهوش و دارای تجربه عمیق دیپلماتیک، با سابقه روابط پایدار با مقامات خارجی شناخته شده بود. پوتین و لاوروف هر دو به‌طور فزاینده‏ای نسبت به ناتو متخاصم می‏شدند، اما تغییرات رفتاری آنها ظریف بود. بسیاری از دیپلمات‏ها، از جمله من، متوجه این تغییرات نشدیم. با این حال، در نگاهی به گذشته، واضح است که مسکو در حال ایجاد زمینه برای پروژه امپراتوری پوتین بود، خاصه در اوکراین. کرملین پس از انقلاب نارنجی 2004-2005، زمانی که صدها هزار معترض اوکراینی، پس از انتخاباتی که به‏طور گسترده به‏عنوان یک انتخابات تقلبی شناخته می‏شد، مانع از رئیس‏جمهور شدن نامزد موردنظر روسیه شدند، نسبت به این کشور وسواس پیدا کرد.

16 سال بعد، درست تا زمان تهاجم، روس‏ها از گویندگان اخبار می‏شنیدند که اوکراین، کشوری شرور و تحت کنترل ایالات‌متحده آمریکا است. به نظر می‏رسد پوتین قادر نیست باور کند که کشورها می‏توانند واقعا با‏هم همکاری کنند و او معتقد است که بیشتر نزدیک‏ترین شرکای واشنگتن واقعا فقط دست‏نشانده‏های آمریکا هستند؛ از جمله کشورهای عضو ناتو.

پوتین در عین حال به کار خود برای تحکیم قدرت در داخل ادامه داد. قانون اساسی این کشور رؤسای‌جمهور را به دو دوره متوالی محدود می‏کرد، اما در سال 2008، پوتین طرحی را برای حفظ کنترل خود طراحی کرد: اگر مدودوف قول بدهد پوتین را نخست‏وزیر خود کند، از نامزدی ریاست‏جمهوری دیمیتری مدودف حمایت می‏کند. هر دو این کار را کردند. مدودوف طبق قانون اساسی به عنوان رئیس‏جمهور، مسئول هدایت سیاست خارجی بود، اما همه می‏دانستند که پوتین قدرت پشت پرده است.

مدودوف روابط گرمی با باراک اوباما، رئیس‌جمهور سابق ایالات متحده برقرار و با غربی‏ها همکاری می‏کرد؛ حتی زمانی که به نظر می‏رسید که با منافع روسیه در تضاد باشد. برای مثال، زمانی که شورشیان لیبی تلاش می‏کردند رژیم معمر قذافی را سرنگون کنند، ارتش و وزارت خارجه روسیه با تلاش‏های ناتو برای ایجاد منطقه پرواز ممنوع بر فراز این کشور مخالفت کردند.

قذافی از لحاظ تاریخی روابط خوبی با مسکو داشت و کشور ما در بخش نفت لیبی سرمایه‏ گذاری می‏کرد، بنابراین وزارت خارجه ما نمی‏ خواست به پیروزی شورشیان کمک کند. با این حال، زمانی که فرانسه، لبنان و بریتانیا، با حمایت ایالات متحده طرحی را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کردند که براساس آن منطقه پرواز ممنوع مجاز بود، مدودوف از ما خواست که به‏جای وتوی این طرح، رای ندهیم. سال 2011، پوتین اعلام کرد که قصد دارد دوباره برای ریاست‏ جمهوری نامزد شود. مدودوف، ظاهرا با اکراه کنار رفت و سِمت نخست‏وزیری را پذیرفت.

ترس از گفتن واقعیت
سِمت بعدی من در بخش منع گسترش و کنترل تسلیحات وزارتخانه بود. علاوه بر مسائل مربوط به سلاح‏های کشتار جمعی، این وظیفه به من محول شد که بر کنترل صادرات تمرکز کنم؛ یعنی مقررات حاکم بر انتقال بین‏ المللی کالا و فناوری که می‏تواند برای اهداف دفاعی و غیرنظامی مورد استفاده قرار گیرد. این شغلی بود که به من دید واضحی از ارتش روسیه می‏داد.

در مارس 2014، روسیه در ابتدا کریمه را ضمیمه و شروع کرد به دامن زدن به شورش در دونباس. وقتی خبر الحاق اعلام شد، من در کنفرانس بین‏المللی کنترل صادرات در دوبی بودم. در زمان ناهار و استراحت، همکارانی از جمهوری‏های پس از فروپاشی شوروی سراغ من آمدند و همه آنها می‏خواستند بدانند چه اتفاقی دارد می‏افتد و من حقیقت را به آنها گفتم: «رفقا، من هم به اندازه شما می‏دانم.» این آخرین باری نبود که مسکو تصمیمات مهمی در سیاست خارجی می‏گرفت و دیپلمات‏هایش را در بی‏خبری رها می‏کرد. ایجاد یک جنبش جدایی‌طلب در دونباس، در شرق اوکراین و اشغال آن، بیش از هر چیز گیج‏ کننده بود. این تحرکات مانند ضمیمه کردن کریمه، در روسیه موجی از حمایت را ایجاد نکرد. بسیاری از کارمندان وزارتخانه از عملیات روسیه ناراحت بودند، اما هیچ‏کس جرأت نداشت این ناراحتی را به کرملین منتقل کند. پس از الحاق کریمه و عملیات دونباس، کار دیپلماتیک من با هیئت‏های غربی همچنان ادامه یافت و من هنوز روابط مثبتی با همکارانم از ایالات متحده و اروپا داشتم، چون به‏طور سازنده روی موضوعات کنترل تسلیحات کار می‏کردیم. روسیه تحت تحریم قرار گرفت. لاوروف در مصاحبه‏ای در سال 2014 گفت: «تحریم‏ها نشانه‏ای از عصبانیت هستند. آنها ابزار سیاست‏های جدی نیستند.» اما من به عنوان یک مقام کنترل صادراتی می‏توانستم ببینم که محدودیت‏های اقتصادی غرب عواقب جدی‌ای برای کشور داشته است. صنعت نظامی روسیه به شدت به قطعات و محصولات ساخت غرب وابسته بود.

تحریم‏ها ناگهان دسترسی ما را به این محصولات قطع کرد و ارتش ما را ضعیف‏تر از آنچه غرب می‏ پنداشت، کرد. اما تبلیغات وزارت خارجه به کرملین کمک کرد تا متوجه این موضوع نشود. کاهش ظرفیت نظامی مانع از جنگ‏طلبی فزاینده وزارت خارجه نشد. دیپلمات‏های روسی در اجلاس سران یا در دیدار با سایر کشورها، زمان بیشتری را صرف حمله به ایالات متحده و متحدانش می‏کردند. زمانی که روسای من اظهارات یا گزارش‏های جنگ ‏طلبان ه‏ای را تهیه می‏کردند، من سعی می‏کردم آنها را متقاعد کنم که از لحن خشن این گزارش‏ها بکاهند و از زبان جنگ‏ طلبانه استفاده نکنند. تبلیغات به سبک شوروی به‌طور کامل به دیپلماسی روسیه بازگشته بود.

گزارش‏های مطبوع
در 4 مارس 2018، سرگئی اسکریپال، جاسوس دوجانبه سابق روسیه و دخترش یولیا، در خانه خود در بریتانیا تقریبا به‏طور مرگباری مسموم شدند. فقط 10روز طول کشید تا بازرسان بریتانیایی روسیه را به عنوان مقصر شناسایی کنند. در ابتدا، این یافته را باور نکردم. اسکریپال، جاسوس سابق روسیه، به دلیل افشای اسرار دولتی به دولت بریتانیا مجرم شناخته شده بود و برای چندین سال به زندان فرستاده شده بود تا اینکه در یک مبادله جاسوسی آزاد شد. دپارتمان من مسئول مسائل مربوط به تسلیحات شیمیایی بود، بنابراین ما زمان زیادی را صرف این بحث کردیم که روسیه مسئول مسمومیت نیست. ما مدعی شدیم که مسمومیت توسط مقامات روس‏هراسِ انگلیسی که قصد دارند شهرت بین‏المللی ما را از بین ببرند، انجام شده است. در نهایت مجبور شدم حقیقت را بپذیرم: این مسمومیت‏ها جنایتی بود که توسط مقامات روسی انجام شد.

بسیاری از روس‏ها هنوز مسئولیت مسکو را در این قضیه انکار می‏کنند. می‏دانم تصور اینکه کشورتان از سوی جنایتکارانی اداره می‏شود که برای انتقام، آدم می‏کشند، دشوار است. اما دروغ‏های روسیه برای سایر کشورها قانع‏کننده نبود. آنها با قاطعیت، علیه روسیه رای دادند. فقط الجزایر، آذربایجان، چین، ایران و سودان طرف مسکو را گرفتند. تحقیقات به این نتیجه رسید که اسکریپال و دخترش با نوویچوک، یک «عامل اعصاب» ساخت روسیه مسموم شده‏اند. نمایندگان روسیه می‏توانستند این خسارت را صادقانه به مافوق خود منتقل کنند. آنها اما عملا برعکس عمل کردند. در مسکو، تلگراف‏های طولانی هیئت منع سلاح‏های شیمیایی روسیه را خواندم که در این مورد نوشته بود چگونه آنها حرکات متعدد «ضدروسی»، «مهمل» و «بی‏اساس» دولت‏های غربی را شکست دادند. در ابتدا خیلی ساده به این گزارش‏ها نگاه می‏کردم و از رویشان رد می‏شدم اما دیری نپایید که متوجه شدم این گزارش‏ها در بالاترین سطوح وزارتخانه جدی گرفته می‏شوند. دیپلمات‏هایی که چنین داستان‏های تخیلی‏ای را می‏نوشتند از سوی روسای خود تشویق می‏شدند و شاهد افزایش ثروت شغلی خود بودند. مسکو نمی‏خواست آنچه را که واقعا اتفاق افتاده بود بشنود؛ می‏خواست آنچه را که دوست دارد، به او گفته شود.

چنین رفتاری هم غیرحرفه‏ای بود و هم خطرناک. یک وزارت خارجه سالم به‌گونه‏ای باید باشد که به رهبران، دیدگاهی بی‏پرده از جهان ارائه دهد تا آنها بتوانند تصمیمات آگاهانه بگیرند. با این حال، اگرچه دیپلمات‏های روسی حقایق ناخوشایند را در گزارش‏های خود می‏گنجانند، تکه‏های حقیقت را در کوه‏های تبلیغاتی دفن می‏کنند.

این جدایی از واقعیت در ژانویه 2022 شدیدتر شد؛ یعنی زمانی که دیپلمات‏های ایالات‌متحده و روسیه در مأموریت ایالات متحده در ژنو برای گفت‌وگو درباره معاهده پیشنهادی مسکو برای بازسازی ناتو ملاقات کردند. وزارت خارجه بر خطرات احتمالی بلوک امنیتی غرب متمرکز بود و نیروهای روسی در مرز اوکراین تجمع کرده بودند. من به عنوان یک افسر رابط جلسه بودم. بسیار گیج‏کننده و عجیب بود که دیپلمات‏های روسیه چیزهایی می‏خواستند که به‏وضوح برای غرب غیرقابل قبول بود؛ مانند درخواست خروج تمام نیروها و تسلیحات ناتو از تمام کشورهایی که پس از سال 1997 به ناتو ملحق شده بودند که شامل بلغارستان، جمهوری چک، لهستان و کشورهای بالتیک می‏شود. تصور می‏کردم نویسنده این درخواست‏ها یا در حال ایجاد زمینه‏های جنگ است یا هیچ تصوری از سیستم آمریکا و اروپا نداشته، یا هر دو. من در زمان استراحت با نمایندگانمان گپ می‏زدم و آنها هم گیج به نظر می‏رسیدند.

هیچ‏کس نمی‏توانست بفهمد که چگونه با سندی به ایالات متحده می‏رویم که از آنها می‏خواهد ناتو برای همیشه درهای خود را به روی اعضای جدید ببندد. در نهایت، منشا سند را فهمیدیم: مستقیما از کرملین آمده بود. بنابراین نباید مورد سوال قرار می‏گرفت. من همچنان امیدوار بودم که همکارانم به‏جای سردرگمی، نگرانی خود را در مورد کاری که ما انجام می‏دهیم ابراز کنند. اما آنها رفتار خود را با گفتن اینکه صرفا از دستورات پیروی می‏کنیم، توجیه می‏کردند. چیز نگران‏کننده‏تر، این بود که بسیاری از آنها به این رفتار خصمانه افتخار می‏کردند. چندین‏بار که به همکارانم هشدار دادم که واکنش آنها کمکی به روسیه نمی‏کند، به نیروی هسته‏ای ما اشاره می‏کردند. یکی از آنها به من گفت: «ما یک قدرت بزرگ هستیم. کشورهای دیگر باید آنچه را که ما می‏گوییم انجام دهند.»

حالا می‏دانند که رئیس کیست
حتی پس از نشست ژانویه، من باور نداشتم که پوتین یک جنگ تمام‏عیار را آغاز کند. اوکراین در سال 2022 آشکارا نسبت به سال 2014 متحدتر بود. کار در تسلیحات و صادرات به من آموخت که ارتش روسیه توانایی تسلط بر بزرگترین همسایه اروپایی خود را ندارد و بجز بلاروس، هیچ کشور خارجی‌ای از ما حمایت قابل توجهی نخواهد کرد. فکر کردم پوتین هم باوجود همه بله‏ قربان‏گوهایی که او را در برابر حقیقت محافظت می‏کردند، باید این را بداند.

در این بین، من شاهد تسلیم شدن همکارانم در برابر اهداف پوتین بودم. در اوایل جنگ، بیشتر آنها سرشار از غرور بودند. یکی از آنها فریاد زد: «بالاخره به آمریکایی‏ها نشان می‏دهیم! حالا آنها می‏دانند که رئیس کیست.» در عرض چند هفته، زمانی که مشخص شد جنگ رعدآسا در برابر کی‏یف شکست خورده، لفاظی‏ها غم‏افزایانه‏تر شد، اما ستیز و جنگ کمتر نشد. یکی از مقامات که کارشناس موشک‏های بالستیک بود، به من گفت که روسیه باید «یک کلاهک هسته‏ای به حومه واشنگتن بزند. آمریکایی‏ها قالب تهی می‌کنند و سراغ ما می‏آیند و برای صلح التماس می‏کنند.» به نظر می‏رسید که تا حدی شوخی می‏کند. وقتی به او گفتم که حمله هسته ‏ای منجر به انتقام‏جویی فاجعه ‏بار می‏شود، به تمسخر گفت: «نه اینطور نیست».

شاید چند 10 دیپلمات بی‏سروصدا وزارت خارجه را ترک کردند. تاکنون، من تنها کسی هستم که به‏طور علنی با مسکو قطع رابطه کرده‏ام. اما بیشتر همکارانی که آنها را عاقل و باهوش می‏دانستم، همچنان آنجا هستند. یکی‏شان می‏گفت: «چه می‏توانیم بکنیم؟ ما قدرتی نداریم» چند هفته بعد استعفای خود را تقدیم کردم. دیگر شریک سیستمی نبودم که معتقد بود حق الهی دارد که کشور همسایه را تحت سلطه خود درآورد

منبع: هم میهن
ترجمه: مجتبی پارسا
خبرنگار گروه بین‌الملل