اوج قیمت‌ ها در منطقۀ یورو در زمستان امسال/ میانگین نرخ تورم سال جاری میلادی ۸.۵ درصد؟

eghtesad shaffaf 17042014 rfi فارسی: گزارش پاییزی کمیسیون اروپا، کاهش تولید اقتصادی در ٣ ماه آخر سال جاری میلادی و ماه‌ های اول سال ٢٠٢٣‬ را پیش‌ بینی می‌ کند.
 
کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا، ضمن کاهش پیش بینی خود برای رشد اقتصادی در سال آینده، اعلام کرد از آنجا که اوج تورم بیش از حد انتظار ادامه یافته است و هزینه های بالای سوخت و گرمایش، قدرت خرید مصرف کننده را کاهش می دهد، ١٩‬ کشوری که از ارز یورو استفاده می کنند، در زمستان وارد رکود خواهند شد.
 
بر اساس گزارش بازوی اجرایی اتحادیه اروپا که روز جمعه ۲۰ آبان منتشر شد، انتظار می‌ رود که قیمت‌ های بالای انرژی، افزایش هزینه زندگی، نرخ‌ های بهرۀ بالاتر و عدم قطعیت کلی، اتحادیه اروپا، منطقه یورو و اکثر کشورهای عضو را در ٣ ماهه آخر سال، وارد رکود کند.
 
افزایش قیمت‌ ها در حوزۀ انرژی به دلیل جنگ روسیه و اوکراین و تحریم‌ هایی است که غرب علیه مسکو وضع کرده است.
 
کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا، پیش‌ بینی رشد اقتصادی سال ٢٠٢٣‬ را از ۱.۴ درصد پیش‌ بینی شده در ژوئیه، به ٠.٣‬ درصد کاهش داده است. این در حالیست که تورم، دیرتر از حد انتظار، و نزدیک به پایان سال به اوج خود رسیده است و میانگین نرخ تورم سال جاری میلادی ۸.۵ درصد خواهد بود.
 
در خصوص سال آینده میلادی نیز در حالی که قبلاً تورم ۴ درصدی برای این منطقه پیش‌ بینی می‌ شد، کمیسیون اجرایی اتحادیه اروپا پیش‌ بینی نرخ تورم منطقه یورو برای سال ۲۰۲۳ را بیش از ٢ درصد افزایش داده و به ۶.۱ درصد رسانیده است.
 
گزارش این کمیسیون، با پیش‌ بینی افزایش نرخ بیکاری از ۶.۸‬ درصد در سال جاری، به ٧.٢ درصد در سال آینده، و سپس کاهش به ٧  درصد در سال ۲۰۲۴، نشان می دهد که بازار کار، به‌ رغم کاهش تولید در زمستان، احتمالاً به خوبی حفظ خواهد شد.