اردوغان می‌گوید همچنان به‌دنبال میانجی‌گری میان روسیه و اوکراین است

Putin-Zelensky-Erdoghan2

«رئیس جمهوری ترکیه اعلام کرد که همچنان در حال تلاش برای برقراری گفت‌وگوهای صلح میان روسیه و اوکراین است و این کار را «به‌رغم تلاش‌های غرب برای تحریک مسکو» انجام می‌دهد.»
 
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه شنبه ۱۲ نوامبر/۲۱ آبان گفت کشورش به دنبال گفت‌وگوی صلح بین روسیه و اوکراین است. اردوغان در سخنانش ایالات متحده آمریکا و سایر کشورهای غربی را به تحریک مسکو متهم کرد.
 
رسانه‌های ترکیه از جمله تلویزیون دولتی TRT، شنبه به نقل از از اردوغان نوشتند: «غرب و به‌ویژه آمریکا در حال حمله‌ای ظاهراً بی‌پایان به روسیه‌اند». او روز شنبه در پرواز به ازبکستان به خبرنگاران گفت: «البته روسیه در برابر همه این‌ها مقاومت زیادی از خود نشان می‌دهد.»
 
کشورهای غربی از ابتدای تهاجم نظامی روسیه به اوکراین از کی‌یف پشتیبانی تسلیحاتی به‌عمل آورده و دولت ولودیمیر زلنسکی را در مقابل تهاجم ارتش روسیه حمایت کرده‌اند. بخشی از این حمایت‌ها اعمال تحریم‌های شدید علیه مسکو است.
 
اردوغان گفت:
«ما در حال کار بر روی چگونگی ایجاد یک کریدور صلح هستیم، مشابه توافقی که برای صادرات غلات صورت گرفت. به‌نظر ما بهترین راه این است که مسیری از گفت‌وگو به سمت صلح ایجاد کنیم.»
او اما افزود دیدگاه اوکراین [در این‌‌خصوص] مهم است.
 
ترکیه که از اعضای پیمان آتلانیتک شمالی (ناتو) به‌شمار می‌رود، اوایل سال جاری میلادی میزبان مذاکرات بین هیئت‌های اوکراین و روسیه بود. دولت اردوغان هم با تهاجم نظامی و الحاق مناطق جدایی‌طلب اوکراین به روسیه و هم با تحریم‌های غرب مخالفت کرده تا به نوعی جایگاهش را به عنوان میانجی حفظ کند.
 
آنکارا در قراردادی که به‌واسطه سازمان ملل متحد برای ازسرگیری صادرات غلات اوکراین از بنادر دریای سیاه امضا شد هم نقش میانجی بازی کرد.
 
اردوغان در اظهاراتش به این قرارداد هم اشاره کرد و گفت: «اشتباه» است که ترکیه فراتر از مهلت قرارداد که ۱۹ نوامبر است، چارچوب زمانی مشخصی را برای تمدید آن پیشنهاد کند. او اما افزود که قرارداد صادرات غلات باید «تا وقتی که ممکن است» اجرا شود.
 
از هفته‌های اول درگیری که ابتکارات برای برقراری آتش‌بس در استانبول با شکست مواجه شد، تاکنون هیچ تلاش علنیی برای برگزاری مجدد مذاکرات صلح بین دو طرف صورت نگرفته است.
 
روزنامه واشنگتن‌ پست شنبه پنجم نوامبر/ ۱۴ آبان به نقل از منابع آگاه گزارش داد دولت جو بایدن، رئیس جمهوری دموکرات ایالات متحده به‌طور خصوصی رهبران اوکراین را تشویق کرده که برای مذاکره با روسیه آماده باشند و از موضع پیشین‌شان که بر مبنای آن شرط شرکت در مذاکرات صلح را برکناری ولادیمیر پوتین از قدرت اعلام کرده بودند، صرف نظر کنند.
 
اوکراین روز سه‌شنبه این موضوع را رد و اعلام کرد تحت فشار غرب برای مذاکره با روسیه قرار نگرفته است.
 
رئيس جمهوری این کشور از جامعه بین‌المللی خواست روسیه را به مذاکرات صلح واقعی مجبور کنند. زلنسکی اما بار دیگر تأکید کرد که شروط او برای گفت‌وگو با روسیه، بازگرداندن تمامی اراضی اشغالی اوکراین، جبران خسارت‌های جنگ و پیگرد جنایت‌های جنگی است. او روشن نکرد که چگونه رهبران جهان باید روسیه را به مذاکره وادار کنند.
 
از سوی مقابل روسیه هم روز جمعه اعلام کرد که به دستیابی به اهداف آنچه «عملیات نظامی ویژه» خود در اوکراین می‌خواند متعهد است و با افزودن این‌که چنین اهدافی می‌تواند از طریق مذاکرات صلح محقق شود، انگشت تقصیر را به سمت اوکراین گرفت و گفت موضع کیف به معنای برگزاری مذاکرات صلحِ غیرممکن است.
 
در میدان جنگ گزارش‌ها از پیشروی نیروهای اوکراین در خرسون خبر می‌دهند. روسیه هفته گذشته اعلام کرد که از کرانه غربی دنیپرو که شهر خرسون پایتخت منطقه‌ در آن قرار دارد، خارج می‌شود. اوکراین هم در ادامه از آزادسازی ۴۱ شهرک نزدیک به خرسون خبر داد.
 
استان خرسون یکی از چهار استانی است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌ جمهوری روسیه در اواخر سپتامبر ادعا کرد که ضمیمه روسیه شده است. اکثر کشورها این اقدام را غیرقانونی خواندند.
 
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین روز یکشنبه ۱۳ نوامبر گفت که نیروهای روسیه زیرساخت‌های حیاتی شهر خرسون، از جمله مخابرات، زیرساخت‌های آبی، گرمایشی و برق را قبل از فرار ویران کرده‌اند. شبکه الجزیره هم از تسلط نیروهای اوکراینی بر خرسون و عملیات پاکسازی این منطقه از مواد منفجره و بازگرداندن خدمات عمومی اولیه در شهر خبر داد. گفته می شود ساکنان باقی‌مانده در این شهر فاقد آب، دارو و غذا هستند و به خاطر بی‌برقی با کمبود مواد اولیه حیاتی مانند نان مواجه اند. یکی از مقام‌های اوکراینی وضعیت در خرسون را «یک فاجعه انسانی» توصیف کرده است.
 
زلنسکی همچنین نبردها در منطقه شرقی دونتسک را «جهنمی» توصیف کرد. طبق گزارش‌ها نیروهای جدایی‌طلب طرفدار مسکو پس از اینکه روسیه روز جمعه تنها پایتخت منطقه‌ای را که از زمان آغاز جنگ در فوریه به تصرف خود درآورده بود، رها کرد، نبرد بسیار شدیدتری را علیه نیروهای اوکراین در دونتسک به راه انداخته‌اند.
 
همزمان با تلاش‌هایی که به‌نظر می‌رسد بر ممانعت از طولانی‌تر شدن جنگ در اوکراین و تبعات آن بر بحران انرژی متمرکزند، حکومت ایران در سمت ولادیمیر پوتین ایستاده است. روز شنبه ابراهیم رئيسی، رئيس جمهوری اسلامی و عضو هیئت مرگ با ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد و وعده تقویت روابط تهران و مسکو داد. طبق گزارش‌ خبرگزاری حکومتی فارس، رئيسی و پوتین درباره افزایش همکاری در زمینه‌های سیاسی، تجاری، اقتصادی و همچنین لجستیک و حمل‌و نقل گفت‌وگو کرده اند.
 
 
 
منبع: سایت رادیو زمانه