خبرهایی از جنبش مقاومت مردم ایران

Khizesh-1 رادیو فردا:
 
افزایش تحریم های کانادا بر علیه رژیم ولایت فقیه:
 
 رادیو فردا: وزارت خارجه کانادا روز جمعه ۱۱ آذر ماه اعلام کرد که این کشور تحریم‌ های حقوق بشری جدیدی علیه جمهوری اسلامی به خاطر سرکوب خشن اعتراضات مردمی اعمال کرده است.
 
بر اساس این گزارش، چهار فرد و پنج نهاد مرتبط با سرکوب اعتراضات مردمی و ارسال پهپاد به فهرست تحریم‌ های کانادا اضافه شده است، از جمله مرتضی طلایی، رییس پلیس سابق تهران بزرگ که انتشار عکس‌های او در تورنتو در سال گذشته جنجالی شده بود.
 
علی قناعت‌ کار، بازپرس قاضی سابق دادسرای اوین، و حسن کرمی، فرمانده یگان ویژه فراجا، نیز جزو افراد تحریم شده هستند.
 
همچنین روزنامه جوان وابسته به بسیج به خاطر پروپاگاندای دولتی در کنار شرکت خدمات تکنولوژی بهارستان کیش، وابسته به سپاه پاسداران و فعال در زمینه ساخت پهپاد، به همراه شرکت خدمات فرودگاهی سفیران از زیرمجموعه‌های سپاه که در انتقال پهپادهای ایرانی به روسیه نقش داشته، تحت تحریم قرار گرفته‌اند.
 
امیر حسین قاضی‌ زاده هاشمی: باید بررسی شود چرا جامعه روایت ‌رسمی از مرگ کیان پیرفلک و مهسا امینی را نپذیرفته است
 
معاون رئیسی می‌گوید باید بررسی شود چرا جامعه روایت ‌رسمی از مرگ کیان پیرفلک و مهسا امینی را نپذیرفته است.
 
امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی روز جمعه ۱۱ آذرماه در ادامه عنوان کرد، «وقتی کسانی بتوانند روایت‌های رسمی را بی‌اعتبار و به آن خدشه وارد کنند بستری ایجاد می‌شود که جامعه را دچار تنش می‌کند».
 
اظهارات وی در حالی است که طی ماه‌های گذشته بسیاری از خانواده‌های جان‌باختگان به صراحت از فشار نهادهای امنیتی بر آنها برای ارائه روایتی نادرست و حکومت‌پسند از کشته شدن عزیزانشان توسط نیروهای امنیتی خبر داده و برخی از آنها نیز مجبور به اعترافات اجباری شده و بعدها اعترافات خود را پس گرفته‌اند.
 
مقامات امنیتی جمهوری اسلامی بارها مرگ معترضان را به پرتاب از بلندی، بیماری‌های زمینه‌ای، کشته شدن توسط «افراد پلیس‌نما» و غیره منتسب کرده و تاکنون گزارشی از شمار کشته‌ها و زندانیان اعتراضات اخیر منتشر نکرده‌اند.
 
همچنین در حالی که مادر کیان پیرفلک، کودک ۹ ساله خوزستانی از مرگ فرزندش در جریان شلیک ماموران امنیتی به خودروی خانوادگی آنها خبر داده، جمهوری اسلامی مدعی است که علت مرگ او حمله تروریستی بوده است.
 
در عین حال دو خبرنگار روزنامه‌های شرق و هم‌میهن که از مرگ و خاکسپاری مهسا امینی گزارش داده بودند، نیز با اتهام اقدام علیه امنیت ملی بازداشت شده‌اند.
 
معاون رئیس جمهور ایران در ادامه گفت: «باید شفاف عمل کنیم و اگر جایی اشتباه کردیم باید بپذیریم و معذرت‌خواهی کنیم، مثل ماجرای هواپیمای اوکراینی که فرمانده هوافضای سپاه آمد و اعلام کرد که ما اشتباه کردیم و پذیرفتیم.»
 
جمهوری اسلامی برای چند روز منکر هدف قرار گرفتن هواپیما توسط موشکهای سپاه بود و بعد از ارائه شواهد نهادهای غربی در نهایت مجبور به اعتراف شد.
 
کیوان صمیمی: مطمئنم استمرار اعتراضات جوانان به رهایی ملت از استبداد منجر خواهد شد
 
کیوان صمیمی، زندان سیاسی با انتشار پیامی از زندان سمنان حمایت خود را اعتراضات مردمی ددر ایران اعلام کرد و آن را راه «رهایی ملت از استبداد» دانست.
 
به گزارش وبسایت کلمه، آقای صمیمی، سردبیر نشریه «ایران فردا» که از آذر پارسال برای گذراندن محکومیت دو ساله خود در زندان به‌سرمی‌برد، گفت: «مطمئن هستم که استمرار اعتراضات حق طلبانه‌ جوانان و مردم تحت ستم، به رهایی ملت از استبداد موجود منجر خواهد شد.»
 
وی در ادامه افزود: «قدر این جوانان فداکار را باید دانست و در صورت وجود روش‌های متفاوت مبارزاتی، گفت‌وگو و رابطه‌ بیشتر با آنان از ضرورت‌های جنبش دموکراسی‌خواهی است.»
 
سال گذشته پس از آن که آقای صمیمی جان باختن بکتاش آبتین، نویسنده زندانی، را «قتل شبه‌عمد» خواند، از زندان اوین به زندان سمنان تبعید شد. وکیل این زندانی سیاسی همچنین ۲۸ مرداد ماه از تفهیم اتهامی جدید علیه او خبر داد.
 
شلیک مزدوران رژیم ولایت فقیه به تظاهر کنندگان در زاهدان:
 
بسوی مردم در خیابان خیام شلیک شد.
 
معترضان در زاهدان برای چندمین هفته متوالی پس از برگزاری نماز جمعه به خیابان آمدند و شعارهای ضدحکومتی سر دادند.
 
در تجمع‌ های امروز حضور زنان بلوچ بیش از هفته‌ های گذشته دیده می‌شود. این زنان که بسیاری از آن‌ ها با چادر و لباس سنتی بلوچ در تجمع‌ ها شرکت کردند، شعارهایی مانند «مرگ بر دیکتاتور» و «می‌ کشم، می‌ کشم، هر که برادرم کشت» سر دادند.
 
مبارزان زن بلوچ شعار دادند: "چه با حجاب، چه بی‌ حجاب، می‌ رویم به سوی انقلاب".
 
تصاویر زنان با لباس ندیمه در نقاط مختلف تهران:
 
شماری از زنان معترض در روزهای گذشته با پوشیدن لباس «ندیمه» با الهام از سریال «سرگذشت ندیمه» در نقاط مختلف تهران عکس گرفتند و آن‌ها را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کردند.
 
این اقدام با هدف به نمایش گذاشتن ستم جنسیتی و سیستماتیک علیه زنان ایرانی از سوی جمهوری اسلامی صورت گرفته است.
 
سرگذشت ندیمه (The Handmaid's Tale) نوشته مارگارت اتوود و منتشرشده در سال ۱۹۸۵ است و در آن داستان سرکوب زنان در یک حکومت ایدئولوژیک مردسالار و تلاش آن‌ها برای آزادی روایت شده است. سریالی در این باره و با همین نام از سال ۲۰۱۷ توسط بروس میلر ساخته شده است.
 
کارگردان این سریال پیشتر از اعتراضات سراسری در ایران در پی کشته شدن مهسا امینی که با شعار «زن، زندگی، آزادی» آغاز شد و تاکنون ادامه دارد، حمایت کرده بود.
 
اثرجدید مژگان شجریان برای ایران:
 
مژگان شجریان، خواننده سنتی ایران اثر جدید خود را تحت عنوان «به نام سرخ آزادی» در حساب کاربری خود در اینستاگرام منتشر کرد و آن را به مردمی تقدیم کرد که قلب‌ شان برای وطن می‌ تپد و خون سرخ‌ شان در بستر رگ‌ های آزادی تا ابد جاری می‌ ماند».
 
مژگان شجریان، فرزند محمد رضا شجریان از خوانندگان سرشناس معاصر ایران است که به دلیل حمایت از معترضان در «جنبش سبز» در سال ۱۳۸۸ از سوی مقامات جمهوری اسلامی در داخل ممنوع‌الکار شد و این محرومیت تا پایان زندگی او در مهر ۱۳۹۹ هم‌چنان ادامه داشت.
 
مژگان شجریان:به نام سرخ آزادی،
 
سرودی برای ایران، برای زن، زندگی، آزادی،
 
تقدیم می گردد به تمامی مردمانی که قلبشان برای وطن می‌تپد و خون سرخشان در بستر رگ های آزادی تا ابد جاری می ماند.
 
اول دسامبر ۲۰۲۲ / آذرماه ۱۴۰۱ شمسی
 
آه اگر آزادى سرودى ميخواند
آه اگر به فردا‌ها نويدى ميداد
 
صدا ميشوى هزاران هزار
رها ميشوى بهاران بهار
 
تو اى ايران بمان جاويدان
به نام وطن تو با من بخوان
 
بخوان به نام زن
بخوان به نام ايران
بخوان به نام آزادى
بخوان به نام ايران
 
سرودت را جهان خوانده
چنان خورشيد تابنده
درين خاموش بى پايان
چه دارم در كفم جز جان
 
بخوان به نام زن
بخوان به نام ايران
بخوان به نام آزادى
بخوان به نام ايران
به نام سرخ آزادى
بخوان به نام ايران
 
شهریار حیدری: ۹۰ درصد افرادی که در دو ماه گذشته به خیابان ها آمدند به وضع موجود اعتراض دارند
 
یک عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس می‌ گوید «۹۰ درصد» افرادی که در دو ماه گذشته در ایران به خیابان‌ها آمدند به وضع موجود اعتراض دارند.
 
شهریار حیدری خواستار تفکیک این ۹۰ درصد از ۱۰ درصدی شد که، به باور وی، « اغتشاشگر، اراذل و اوباش و از سرویس‌ های بیگانه و تروریست‌ ها» بودند.
 
مقام‌ های جمهوری اسلامی از آغاز دور تازه اعتراضات در ایران که با مرگ مهسا امینی در بازداشت گشت ارشاد آغاز شد، معترضان را «جوان»، «هیجانی» یا عامل و تحت تاثیر «دشمن» توصیف کرده‌ اند و به طور مکرر بر مجازات بازداشت‌ شدگان تأکید می‌ کنند.
 
آزادی معترض از بازداشت با چشم کبود:
 
مینا یعقوبی از بازداشت‌شدگان اعتراضات در اراک شامگاه پنج‌شنبه، دهم آذر به قید وثیقه آزاد شد.
 
خانم یعقوبی اوایل آبان بازداشت شده بود. آثار شکنجه بر روی صورت او در زمان بازداشت قابل مشاهده است..
 
روابط عمومی دادگستری استان مرکزی پیش‌تر مدعی شده بود که او طی بازداشت دو نوبت اقدام به خودکشی کرده است، اما خانم یعقوبی این ادعا را کاملا رد کرد.
 
فیلم هزاران زن در جشنواره فیلم حقوق بشر وین در زمان بازداشت مژگان اینانلو:
 
فیلم «هزاران زن» ساخته مژگان اینانلو، در حالی قرار است در پانزدهمین جشنواره فیلم حقوق بشر وین اکران شود، که این کارگران و مستند ساز ایرانی در بازداشت به‌ سر می‌برد.
 
خانم ایلنالو ماه مهر امسال پس از انتشاری عکسی بی‌ حجاب از خود در حمایت از اعتراضات سراسری پس از کشته شدن مهسا امینی دستگیر شد و همچنان در بازداشت به‌سر می‌برد.
 
مستند «هزاران زن» درباره زنان کشتی‌ گیر ایرانی است که تولید آن چهار سال زمان برده است.
 
پانزدهمین فستیوال حقوق بشر وین از تاریخ ۱۰ تا تا۲۰ دسامبر در وین، پایتخت اتریش برگزار می‌ شود.
 
شهادت رسول حدادی در پی اصابت گلوله به گردنش:
 
رسول حدادی، معلم بازنشسته که در جریان اعتراضات سراسری بر اثر اصابت گلوله زخمی شده بود، جان باخت.
 
اتحادیه آزاد کارگران اعلام کرد که آقای حدادی، چهارم آبان در تجمع اعتراضی به مناسبت چهلم مهسا امینی در زنجان به دلیل اصابت گلوله به گردنش زخمی و به بیمارستان منتقل شد و پس از یک ماه، روز سوم آذر درگذشت.
 
افشادی چند کار مزد در خبرگزاری فارس:
 
بر اساس عکس منتشر شده توسط گروه هکری «بلک ریوارد» از اطلاعات محرمانه خبرگزاری فارس، دریافتی قائم مقام این رسانه وابسته به سپاه در ماه آبان امسال نزدیک به ۱۸ میلیون تومان بوده است.
 
عباس درویش توانگر، قائم‌ مقام خبرگزاری فارس، بولتن‌ هایی را به‌ صورت دوره‌ ای تهیه و تحت عنوان «ویژه بیان» به دفتر حسین سلامی، فرمانده کل سپاه پاسداران، ارسال کرده است.
 
بر اساس عکس‌های منتشرشده، پیام تیرانداز، مدیر عامل این خبرگزاری بیش از ۲۰ میلیون تومان و حبیب‌الله ترکاشوند، عضو شورای سردبیری این خبرگزاری بیش از ۱۴ میلیون تومان در ماه آبان امسال دریافتی داشته‌اند.
 
بولتن‌های محرمانه فارس شامل سرفصل‌ های پرشماری است که جنبه‌ های مختلف از مسائلی را که جمهوری اسلامی با آنها درگیر شده است، نمایان می‌ کند.
 
ویدئویی از  به رگبار بستن شماری از تظاهر کنندگان در جوانرود کردستان:
 
شبکه حقوق بشر کردستان ویدئویی تازه از به رگبار بستن شماری از معترضان- که ۳۰ آبان از مراسم خاکسپاری ٢ تن از کشته‌ شدگان اعتراضات جوانرود بازمی‌ گشتند-، از سوی نیروهای امنیتی منتشر کرده است.
 
پیشتر ویدئوهای دیگری از زوایای دیگر از این روز منتشر شده بود که نشان می‌ داد معترضان با شلیک گلوله زخمی می‌ شوند.
 
اما این برای نخستین‌ بار است که شمار زیاد نیروهای امنیتی در جریان این روز و تیراندازی مستقیم آنها از فاصله نزدیک، قابل مشاهده است.
 
بر اساس این گزارش، در جریان اعتراضات این شهر دستکم ٧ نفر با تیراندازی مستقیم نیروهای سپاه پاسداران کشته شدند.
 
سوء قصد به محمد مهدی برادران معاون وزیر صمت:
 
در پی انتشار خبری درباره سوء قصد به معاون وزیر صمت (صنعت، معدن، تجارت) در ایران، سخنگوی این وزارتخانه اصل حمله به این مقام را رد نکرد و آن را «برخورد فیزیکی» عنوان کرد.
 
برخی رسانه‌ ها از حمله فرد یا افراد ناشناس به محمد مهدی برادران، معاون وزیر صمت در نزدیکی خانه‌ اش در عصر روز پنجشنبه، دهم آذر خبر داده بودند.
 
در برخی گزارش‌ ها از وارد شدن ضربه جسم سخت به سر، صورت و بدن آقای برادران و حتی عمل جراحی او پس از این حمله سخن گفته شده بود.
 
در واکنش به این خبر، سخنگوی وزارت صمت روز جمعه اعلام کرد: «خبر منتشر‌ شده منطبق بر واقعیت نیست و ماجرا فقط در حد برخورد فیزیکی یک فرد ناشناس در چند روز قبل بوده است.»
 
امید قالیباف در ادامه حال معاون وزیر را «خوب» توصیف کرد و گفت که «موضوع در حال پیگیری است».
 
حکم محاربه برای ٢ نوجوان ۱۵ و ۱۶ سالۀ بلوچ/ تکذیب: 
 
دادگاه کیفری زاهدان برای دو کودک بلوچ به نام‌ های محمد و علی رخشانی‌ آزاد که در جریان اعتراضات از دو ماه پیش بازداشت شده بودند، حکم محاربه صادر کرده است.
 
این دو کودک ۱۵ و ۱۶ ساله که برادر هستند، نهم مهر یک روز پس از «جمعه خونین زاهدان» در مقابل در خانه‌شان بازداشت شدند.
 
به گفته علی کریمی، وکیل این ٢ برادر ،حکم محاربه پس از ۶۳ روز بلاتکلیفی برای موکلانش صادر شده است.
 
در واکنش به انتشار این خبر مهدی شمس آبادی، دادستان مرکز سیستان و بلوچستان روز جمعه در گفتگو با خبرگزاری «میزان» این موضوع را رد و هدف از انتشار آن را «ضربه به اتحاد بین اقوام و طوایف این استان» اعلام کرد.
 
بر اساس قوانین کیفری جمهوری اسلامی ایران، اتهام محاربه می‌ تواند حکم اعدام برای متهمان را در پی داشته باشد.
 
در جریان اعتراضات مردم زاهدان در روز هشتم مهر معروف به «جمعه خونین زاهدان» نیروی انتظامی معترضانی را که در اعتراض به تجاوز یک فرمانده انتظامی به دختری بلوچ تجمع کردند، به گلوله بستند. بر اساس گزارش‌ های رسمی ۳۵ بلوچ و بر اساس اعلام فعالان بلوچ حدود ۱۰۰ نفر در این روز کشته شدند.
 
دفاع اریک کانتونا از شهید مهران سماک طرفدار تیم فوتبال منچستر یونایتد: 
 
صدای آمریکا: اریک کانتونا، اسطوره باشگاه منچستر یونایتد، پس از این که باخبر شد مهران سماک، جوان کشته شده در بندر انزلی، طرفدار این تیم بوده در استوری اینستاگرام واکنش نشان داد و نوشت: نامش را بگویید؛ او را بی‌ رحمانه در خیابان کشتند. ما مهران را از دست دادیم، چون حقش را طلب کرده بود.
 
مراسم چهلمین روز شهادت رضا حقیقت‌ نژاد/ سارا حقیقت‌ نژاد: برادرم… من تا نفس می‌ کشم راه تو را ادامه خواهم داد
 
سارا حقیقت‌ نژاد، خواهر رضا حقیقت‌نژاد ضمن انتشار ویدئویی از مراسم چهلمین روز درگذشت این روزنامه‌نگار، در توئیتی نوشت: برادرم… من تا نفس می‌ کشم راه تو را که «جستن حقیقت» بود، ادامه خواهم داد. آنان که حتی از جسم بی‌جان تو ترسیدند و فرصت خداحافظی به مادر و من ندادند باید تاوان پس بدهند.
 
در مراسم چهلم رضا حقیقت‌ نژاد که روز پنجشنبه، دهم آذر با حضور خانواده و شماری از علاقمندان بر سر مزار او برگزار شد، حاضران شعارهای اعتراضی سردادند.
 
رضا حقیقت‌ نژاد بامداد ۲۵ مهر پس از یک دوره دست‌ و‌ پنجه نرم کردن با بیماری سرطان در سن ۴۵ سالگی دربرلین درگذشت.
 
با وجود موافقت مقامات جمهوری اسلامی، سپاه پاسداران پس از انتقال پیکر او به ایران، تا چند روز از تحویل آن به خانواده‌ اش خودداری کرد و سرانجام او را در جایی بسیار دورتر از محل زندگی خانواده‌ اش در شیراز دفن کرد.
 
تخریب خانه‌ باغ خانوادگی الناز رکابی، سنگ‌ نورد، به دست افراد ناشناس:
 
داود رکابی، برادر الناز رکابی، سنگ‌ نوردی که بدون حجاب در مسابقات بین‌ المللی کره جنوبی شرکت کرد، از تخریب خانه‌ باغ خانوادگی آنها خبر داده است.
 
داود رکابی با انتشار عکسی از این اقدام این پرسش را مطرح کرده که «عدالت کجایی» و نوشت: «ما که نگفتیم سایزش چنده و رنگش بی‌ ریخته، زندگی به تن ما فری‌ سایزه، هر چه داد پوشیدیم، غم بود، خنده بود، تلخ بود، زهر بود.»
 
بر روی ویدئویی که تخریب این ملک ۳۰ متری خانوادگی را نشان می‌ دهد، گفته می‌ شود که افرادی که هویت آنها مشخص نبوده، با خشونت و پاشیدن اسپری فلفل، این خانه‌ باغ را تخریب کرده‌ اند.
 
"جلسه رسیدگی به اتهامات" ٢ تن از "متهمان" کشته شدن یک بسیجی در کرج:
 
جلسه رسیدگی به اتهامات ٢ تن از متهمان کشته شدن یک بسیجی در کرج روز پنج‌شنبه، دهم آذر برگزار شد.
 
این دو نفر یک زوج به نام‌ های حمید قره‌ حسنلو و فرزانه قره‌ حسنلو هستند که بنا بر ادعای مقامات قضائی جمهوری اسلامی ایران در جریان کشته شدن یک بسیجی به نام روح‌ الله عجمیان نقش داشته‌ اند.
 
قوه قضائیه ایران می‌ گوید که ۱۵ نفر، از جمله ٣ کودک در کشته شدن این بسیجی نقش داشته‌ اند.
 
آقای عجمیان در تجمع‌ های اعتراضی در مراسم چهلمین روز کشته شدن حدیث نجفی، از کشته‌ شدگان اعتراضات سراسری جان خود را از دست داد.
 
متهمان پرونده کشته شدن این بسیجی که دادگاه به آنها حکم «محاربه» وارد کرده است، در معرض خطر اعدام قرار دارند.
 
شهادت ۴۶۲ نفر در جنبش اخیر  سراسری ایران/ ٢٩۴۰۰ بازداشتی:
 
هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران اعلام کرد از ۲۶ شهریور تا دهم آذر ماه، ۴۶۲ نفر در اعتراضات ایران جان خود را از دست داده‌ اند که ۶۴ نفر از آنها کمتر از ۱۸ سال سن داشتند.
 
در سومین ماه از آغاز اعتراضات مردمی، شمار شهرهای معترض نیز به ۱۵۷ شهر افزایش یافت. ۱۴۳ دانشگاه کشور نیز به اعتراضات پیوسته‌ اند که در این میان ۵۸۳ دانشجو بازداشت شده‌ اند.
 
خبرگزاری هرانا تعداد بازداشت‌ شدگان را هم تا پایان پنجم آذر ۱۸ هزار و ۲۰۸ نفر اعلام کرد و افزود: از این تعداد هویت ۳۴۹۲ تن مشخص شده است.
 
این در حالی است که در بخشی از مجموعه بولتن‌ های محرمانه خبرگزاری فارس ارسال شده به دفتر سلامی که توسط گروه هکری «بلک ریوارد» منتشر شده، آمده است که در جریان اعتراضات اخیر در ایران «۲۹ هزار و ۴۰۰ نفر» بازداشت شده‌ اند.
 
مراسم هفتم عرشیا امامقلی‌ زاده علمداری، نوجوان ۱۶ ساله اهل جلفای آذربایجان شرقی:
 
مراسم هفتم عرشیا امامقلی‌ زاده علمداری روز پنجشنبه دهم آذر ماه با حضور گسترده مردم و در حالی برگزار شد که حاضران در این مراسم شعار «مرگ بر دیکتاتور» سردادند.
 
عرشیا امامقلی‌ زاده علمداری، نوجوان ۱۶ ساله اهل جلفای آذربایجان شرقی، به اتهام عمامه‌پرانی بازداشت شده بود و تنها دو روز پس از آزادی به قید وثیقه، خبر خودکشی‌ اش منتشر شد.
 
او ١٠ روز تحت بازداشت بود و فقط ٢ روز پس از آزادی اخباری از خودکشی او منتشر شد. بلافاصله خانواده عرشیا امامقلی‌ زاده تحت فشار قرار گرفتند که به هیچوجه این موضوع در رسانه‌ ها بازتاب نداشته باشد و پیکر این نوجوان روز ششم آذر ماه با حضور جمع محدودی از اعضای خانواده‌ اش به خاک سپرده شد.
 
عرشیا امامقلی‌ زاده، از جمله معترضانی است که پس از بازداشت در دوران اعتراضات سراسری جاری و به فاصلهٔ کوتاهی بعد از آزادی موقت، خبر خودکشی آنها اعلام شده است.
 
در ویدیویی که از سوگواری مادر عرشیا امام‌ قلی‌ زاده منتشر شده است، او خطاب به فرزندش می‌ گوید: «عرشیا تو کسی نبودی که خودت را بکشی، آنها چه بلای به سرت آوردند»؟ مادر عرشیا همچنین خطاب به فرزندش گفت که «سوگواری و پرپر زدنم را نبین، به تو افتخار می‌ کنم».
 
مراسم چهلم شهید محمد خواجوی/ برادرش: برادر ما فدای مملکت و فدای مردم مظلوم ایران شد
 
مراسم چهلم محمد خواجوی، جوان معترضی که در دزفول با شلیک نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی کشته شد، روز پنجشنبه بر سر مزار او برگزار شد.
 
برادر محمد خواجوی در چهلم او گفت که نیروهای امنیتی پس از تعقیب محمد ابتدا «با ماشین به او زدند و در حالی که می‌ توانستند محمد را دستگیر کنند، از فاصله نزدیک به او گلوله زدند.»
 
در بخشی از این مراسم، برادر محمد خواجوی گفت: «برادر ما ناحق کشته شد، فدای مملکت ایران شد. برادرم فدای مردم مظلوم ایران شد.»
 
تجمع شبانه مردم زاهدان در حمایت از مولوی عبدالحمید اسماعیل‌ زهی:
 
تصاویر ویدئویی و گزارش‌ها در شبکه‌ های اجتماعی حاکی است که روز و شامگاه پنج‌شنبه مناطق مختلفی از شهر زاهدان از جمله فلکه کوزه، خیابان دانشگاه و میدان کوثر ای شهر شاهد اعتراضات مردم در حمایت از مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان بود.
 
معترضان در مناطقی از شهر زاهدان معترضان با نصب بنری به مضمون «شیخ الاسلام مولانا عبدالحمید خط قرمز ماست»، با سر دادن شعارهایی بر حمایت خود را از امام جمعه اهل سنت زاهدان تاکید کردند.
 
تجمع مردم زاهدان در روز و شامگاه پنج‌شنبه در پی افشای بخشی از اسنادی هک شده خبرگزاری فارس شکل گرفت که در آن عنوان شده که علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، گفته است «به جای بازداشت مولوی عبدالحمید باید او را بی‌آبرو کرد و به تدریج از نفوذ امام جمعه اهل سنت کاست».
 
مولوی عبدالحمید پس از جمعه خونین زاهدان در هشتم مهر ماه و به دنبال کشته شدن نزدیک به یک صد تن از مردم این شهر و همچنین کشتارهای بعدی نیروهای امنیتی جمهوری اسلامی در سراوان و خاش، به صراحت رهبر جمهوری اسلامی را مسئول این کشتار دانسته است.
 
در همین حال، در فایلی که از سخنان قاسم قریشی، جانشین فرمانده بسیج، منتشر شده است، او به مدیران رسانه‌های نزدیک به سپاه پاسداران تاکید می‌کند که باید با انتشار مطالبی وجهه مولوی عبدالحمید اسماعیل‌زهی را تخریب کنند.
 
همزمان وب سایت حال‌وش گزارش داد که «به دنبال افشای اسنادی از خبرگزاری وابسته به سپاه و تلاش جمهوری اسلامی و در راس آن علی خامنه‌ای برای «بی آبرو کردن مولوی عبدالحمید»، مردم در بلوچستان به شدت خشمگین شده‌اند.»
 
این وب سایت گزارش داد که در تعداد دیگری از شهرهای زاهدان نیز روز و شامگاه پنجشنبه تجمع‌ های در حمایت از مولوی عبدالحمید برگزار شده است و در شهر راسک نیز معترضان «بنر بسیج» را در این شهر به آتش کشیدند.
 
حکم محکومیت حبس‌ های تعزیزی و تعلیقی "دادگاه انقلاب" سنندج برای ۴ فعال صنفی معلمان:
 
چهار فعال صنفی معلمان در دیواندره از سوی دادگاه انقلاب به حبس‌های تعزیری و تعلیقی محکوم شده‌اند.
 
به گزارش شبکه حقوق بشر کردستان، شعبه یک دادگاه انقلاب سنندج امید شاه‌ محمدی را به ۵ سال حبس تعزیزی و هیوا قریشی، امید محمدزاده و پرویز احسنی، هر یک را به ۵ سال حبس تعلیقی محکوم کرده است.
 
این شعبه دادگاه انقلاب سنندج اتهام این ۴ فعال صنفی را اقدام علیه امنیت ملی از طریق عضویت در احزاب کُرد اعلام کرده است.
 
این فعالان صنفی در ۲۵ خرداد ماه سال جاری به دلیل شرکت در تحصن صنفی معلمان بدست نیروهای امنیتی در شهر دیواندره بازداشت شدند.
 
***
 
تظاهرات روز جمعه ١١ آذر ۱۴۰۱ در ایران
 
 بی بی سی فارسی: روز جمعه، در پایان یازدهمین هفته اعتراض‌ های ایران، معترضان در شهرهای زاهدان، بندر انزلی، اراک و ایذه علیه جمهوری اسلامی شعار دادند و با تاریک شدن هوا، تصاویری از شعارهای اعتراضی برخی شهروندان در شهرک اکباتان در تهران نیز منتشر شده است.
 
در زاهدان، معترضان بعد از نماز جمعه این شهر در خیابان به شکل مسالمت‌ آمیز راهپیمایی کردند. معترضان در این تظاهرات شعار دادند: «حکومت بچه‌ کش، نمی‌ خوایم، نمی‌خوایم.»
 
«مرگ بر خامنه‌ ای» و «مرگ بر دیکتاتور» از دیگر شعارهایی بود که در اعتراض‌ های مردم زاهدان سر داده شد.
 
در جریان این اعتراض‌ ها یکی از شهروندان پارچه‌‌ ای در دست داشت که بر رویش نوشته شده بود: «سهم بلوچ از ایران، انکار، گلوله، اعدام».
 
در بندر انزلی، در مراسم یادبود مهران سماک که در جریان تجمعات بعد از بازی ایران و آمریکا در این شهر کشته شد، صدها نفر به رغم باران شدید تجمع کردند و شعار دادند: «امسال سال خونه، سید علی سرنگونه.»
 
در همین روز تیم فوتبال سپیدرود رشت در پیامی در اینستاگرامش، با معترضان در بندر انزلی ابراز همدردی کرد.
 
در این پیام به گیلکی نوشته شده: «ابای، برادر ماست. در غم شما شریکیم.»
 
ابای، واژه‌ ای است که در گویش گیلکی اهالی بندرانزلی به معنای آقا، برادر یا رفیق استفاده می‌ شود.
 
در شهر اراک، در مراسم چهلم سینا ملایری، معترضان شعار دادند: «بسیجی، سپاهی، داعش ما شمایی.»
 
در این شهر نیز مانند بسیاری از اعتراض‌های ۱۱ هفته اخیر، شعار «مرگ بر دیکتاتور» سر داده شد.
 
سینا ملایری از جمله معترضانی بود که کشته شدنش از سوی مقام‌های حکومت زیر سوال رفته بود.
 
معترضان در جریان مراسم چهلم او شعار دادند: «این گل پرپرشده، هدیه به میهن شده.»
 
در ایذه نیز روز جمعه، خانواده حامد سلحشور که گفته می‌شود پیکر او را دوباره دفن کرده‌اند، برایش مراسم سوم و هفتم را همزمان برگزار کردند.
 
در ویدئویی که از ایذه منتشر شده، عده‌ای که عکس حامد سلحشور را در دست دارند شعار می‌دهند: «ما ملت کویریم. ذلت نمی‌پذیریم.»
 
حامد سلحشور از جمله معترضانی است که به گفته خانواده‌اش، در دوران بازداشت کشته شده است.
 
در پی کشته شدن او، ماموران امنیتی به سرعت پیکرش را دفن کردند. اما خانواده او موفق شدند که پیکر او را از خاک بیرون بیاورند و در مکان مورد نظر خودشان به خاک بسپارند.
 
با تاریک شدن هوا ویدئویی نیز از شهر تهران منتشر شده که در آن گروهی از معترضان در شهرک اکباتان شعار می‌دهند: «همسایه‌ها نشستند، جوون‌هامون تو حبس‌اند.»
 
اعتراض‌های ایران که در پی کشته شدن مهسا امینی آغاز شد، در حالی به مدت ۱۱ هفته ادامه پیدا کرد که در این مدت، ماموران مسلح جمهوری اسلامی با خشونتی قابل ملاحظه با معترضان برخورد کرده‌اند و دستگیری‌های گسترده در سراسر کشور ادامه دارد.
 
بر اساس آخرین آمار سازمان حقوق بشر ایران در نروژ، تاکنون کشته شدن دستکم ۴۴۸ تن از معترضان توسط این نهاد تایید شده است. این سازمان می‌گوید که ۶۰ تن از کشته‌شدگان، کودک هستند.
 
همزمان خبرگزاری هرانا نیز اعلام کرده که بر اساس تخمین‌هایش، بیش از ۱۸ هزار نفر در این ۱۱ هفته دستگیر شده‌اند.