مولوی عبدالحمید: کجای شریعت گفت که برای کشته شدن یک بسیجی، به ۵ نفر حکم اعدام دهید؟

abdolhamid molavi بی بی سی فارسی: مولوی عبدالحمید اسماعیل‌ زهی، امام جمعه اهل سنت زاهدان، در خطبه‌ های نماز جمعه ۱۸ آذر اعدام محسن شکاری را خلاف شرع اسلام و قرآن دانست.
 
آقای عبدالحمید با غیر شرعی خواندن حکم اعدام گفت:«کجای شریعت گفته که برای کشته شدن یک بسیجی، به ۵ نفر حکم اعدام دهید؟»
 
او در نماز جمعه امروز زاهدان گفت: «کسی که قتل نکرده و فقط راهی را بسته و چاقویی زده، از نظر قرآنی و شرعی، قتل او صحیح نیست.»
 
مولوی خطاب به مقام‌ های جمهوری اسلامی گفت که کشتن مردم بر اساس اتهام محاربه «دردی را دوا نمی‌ کند» و «این اعتراض با کشتن مردم خاموش نمی‌ شود».
 
به گفته آقای اسماعیل‌ زهی مجازات چنین فردی «یک سال، ٢ سال زندان کافی بود». محسن شکاری متهم به بستن خیابان و زخمی کردن یکی از مأموران امنیتی با چاقو بود.
 
محسن شکاری از معترضانی بود که روز ۳ مهر ماه در خیابان ستار خان در غرب تهران بازداشت شد. بامداد پنجشنبه ۱۷ آذرماه در حالیکه  ۷۵ روز از بازداشت محسن شکاری می‌ گذشت، حکم اعدام او اجرا شد.
 
چند متهم دیگر، از جمله دکتر حمید قره حسنلو هم به واسطه اتهام‌ قتل همان بسیجی زیر حکم «محاربه» و «افساد فی الارض» هستند.
 
مولوی عبدالحمید با اشاره به کشته شدن یک نفر (مهران سماک) پس از شادی از شکست تیم فوتبال در بندر انزلی و کشتار مردم زاهدان پس از اعتراضات جمعه خونین، از معیارهای دوگانه قوه قضائیه ایران انتقاد کرد و گفت:« چرا مأمورانی که مستقیم و به ضرب گلوله افراد بی گناه را می‌ کشند، قصاص نمی‌ شوند؟»
 
آقای عبدالحمید گفت که در صدر اسلام چنین اعدام هایی صورت نمی گرفت و اجرای حکم اعدام در ایران را بسیار بالا دانست. در حال حاضر نهادهای حقوق بشر درباره افزایش شمار اعدام‌ها در ایران هشدار داده‌اند.
 
قوه قضائیه ایران تاکنون ۶ نفر را در ارتباط با این اعتراضات به اعدام محکوم کرده است. عفو بین‌الملل می گوید که بر اساس گزارش‌ های رسمی، حداقل ۲۱ نفر از بازداشت‌ شدگان با موادی از قانون، تفهیم اتهام شده‌ اند که می‌ تواند حکم اعدام آنها را به دنبال داشته باشد.
 
بنابر گفته‌ های گروه‌ های حقوق بشر، ایران پس از چین، بیشتر میزان اعدام سالیانه را ثبت می‌ کند.
 
«تعرض جنسی به زندانیان زن»:
 
چند روز پیش هم مولوی عبدالحمید، امام جمعه اهل سنت زاهدان گفت که بر اساس اخبار و روایت برخی از محبوسین، به برخی از زندانیان زن «تعرض» صورت گرفته است. او در توییتی نوشت: «اخباری مبنی بر تعرض جنسی به زندانیان زن به قصد تحقیر، سرکوب و اعتراف اجباری در رسانه‌ ها بازتاب یافته و روایت برخی از زندانیان مؤید این امر است». مولوی عبدالحمید در ادامه گفت: «در صورت اثبات، قطعاً بزرگ‌ ترین مفسدان فی‌ الارض، مرتکبین همین جنایات هستند». او خطاب به قوه قضائیه نوشت: «این افراد را محاکمه و به اشد مجازات برساند».
 
پیشتر شبکه خبری سی‌ ان‌ ان با انتشار یک گزارش تحقیقی از «تعرض جنسی و تجاوز» به بعضی از بازداشت‌ شدگان اعتراض‌ های اخیر در زندان‌ های ایران خبر داد. سی‌ ان‌ ان این گزارش را با استناد به شهادت تعدادی از بازداشت‌ شدگان آزاد شده یا منابع بیمارستانی منتشر کرد و تأیید کرد که زنان جوان و دختران و پسران نوجوان در زندان‌ ها مورد تجاوز قرار گرفته‌ اند. علیرغم محدودیت رسانه‌ ها، ‌سی‌ ان‌ ان از ۱۱ مورد خشونت جنسی علیه معترضان در زندان های ایران مطلع شده و توانسته تقریباً نیمی از آنها را تأیید کند.
 
پیش از آن هم آقای عبدالحمید خواهان برگزاری همه پرسی در ایران شده بود.