کاهش سرانۀ آبی سالانه از حدود ۶۵۰۰ متر مکعب به ۱۲۰۰ متر مکعب طی ۵۰ سال

abe shirin ایلنا: وزیر نیرو با اشاره به اینکه سرانۀ آب برای هر ایرانی از ۶۵۰۰ مترمکعب در سال به ۱۲۰۰ مترمکعب رسیده است، گفت: امروز ۶۰ هزار روستا در کشور وجود دارند و بر اساس برنامه‌ ریزی انجام شده، میزان برخورداری آبرسانی به روستاها به حدود ۹۵ درصد جمعیت این بخش می‌ رسد.
 
به گزارش ایلنا از وزارت نیرو، علی‌ اکبر محرابیان امروز، ۹ دی در آیین گشایش هجدهمین نمایشگاه بین‌المللی تخصصی صنعت آب و تأسیسات آب و فاضلاب ایران در محل نمایشگاه‌ های بین‌المللی تهران با گرامیداشت یاد و خاطرۀ سردار شهید حاج قاسم سلیمانی، اظهار داشت: طرح جهاد آبرسانی در ۱۰ هزار روستای کشور در حال اجراست و هم‌ اکنون با پیشرفت ۲۹ درصدی در حال تداوم است.
 
وی افزود: قرار است در ٣ سال این کار تمام شود و تعداد روستاها در طرح جهاد آبرسانی به ۱۶ هزار روستا خواهند رسید.
 
محرابیان گفت: آبرسانی به این تعداد روستا، میزان برخورداری آب روستایی را به حدود ۹۵ درصد جمعیت روستایی کشور می‌ رساند.
 
وزیر نیرو بیان اینکه هم اکنون ۶۰ هزار روستا در کشور وجود دارند که فرآیند آبرسانی در بخشی از این روستاها عملیاتی و محقق شده است، ادامه داد: امروزه شاهد تغییرات اقلیمی در سطح جهان هستیم. این تغییرات آب و هوایی، باعث تغییرات الگوهای بارشی در جهان، بویژه در ایران شده  اند، در این شرایط ضرورت مدیریت منابع آب امری پراهمیت و غیر‌قابل انکار است.
 
وزیر نیرو ادامه داد: کاهش بارش‌ ها و افزایش تقاضای آب با توجه به رشد صنعت و اقتصاد در کشور، ٢ مؤلفه‌ ای است که برآیند توجه به مدیریت منابع آب را دوچندان می‌ کند.
 
وی گفت: اگر سرانه آب قابل برنامه‌ریزی را در طول ۵۰ سال گذشته بررسی کنیم، می‌ بینیم که سرانۀ آب قابل مدیریت و تجدیدپذیر به شدت کاهش یافته و سرانۀ آبی که در اختیار هر ایرانی قرار می‌ گیرد از حدود ۶۵۰۰ متر مکعب در سال به حدود ۱۲۰۰ متر مکعب رسیده است، این می‌ طلبد که با روش‌ های نوین بتوانیم منابع آب خود را به خوبی مدیریت کنیم.
 
محرابیان تصریح‌کرد: مهمترین دلیل برگزاری نمایشگاه همین موضوع است؛ محلی که همه فعالان، دانشمندان، مهندسان، محققان، کارشناسان، فعالان اقتصادی، صنعتی و تولیدی و بازرگانی حوزه آب و آبفای کشور جمع شده‌اند که بتوانیم با روش‌ های نرم ‌‌فزاری و سخت‌ افزاری به مدیریت منابع آب خود کمک کنیم؛ مدیریت آبی که در کشور قابل تجمیع، برنامه‌ریزی و توزیع است.
 
وی اظهار کرد: کاهش سرانه مصرف آب در کنار بُعد نگران کننده، دارای ابعاد امیدبخش است. نگران کننده اینکه نمی‌ توانیم با روش‌ های گذشته و سنتی، آبی که غیر قابل مدیریت و غیر‌قابل حساب بود را همچنان مدیریت کنیم، اما از سوی دیگر کاهش سرانه به معنای رشد اقتصادی و مصرف است.
 
وی افزود: اگر میزان مصرفی که ایرانی‌ ها امروز در عرصه‌ های کشاورزی و واحدهای صنعتی خود دارند را با گذشته مقایسه کنیم، می‌ بینیم که کشور در حال رشد و پیشرفت است و این بُعد خوشحال کنندۀ ماجراست و آنچه برای ما، مسئولان و کارشناسان حوزۀ آب اهمیت دارد رسالت سنگینی بر دوش ما گذاشته این است که بتوانیم با این حجم بارش خدادادی، همۀ نیازهای امروز و آیندۀ مردم را تأمین کنیم.
 
محرابیان ادامه داد: قدر مسلم دو روش داریم؛ یکی برنامه‌ ریزی و مدیریت به روش‌ های نرم افزاری، و دومی اجرای پروژه‌ های مدیریت منابع آب در کشور است.
 
وی گفت: در مدیریت اجرای پروژه‌ های سخت افزاری، بالادستی، انتقال و مهار آب‌ ها و تصفیه خانۀ آب و اکثر پروژه‌ ها در این زمینه‌ ها، امروز شاهد فعالیت قابل توجه در بخش آب کشور هستیم. باید به خودمان متذکر شویم که چه بودیم و چه هستیم و این نکته مهمی است.
 
محرابیان در همین زمینه ادامه داد: ۴۰، ۵۰ سال پیش در کدام نقطه بودیم و امروز در کدام نقطه هستیم. با بررسی وضعیت صنعت آب و برق وقتی مطالعه می‌ کنم که کارشناسان ما در تعریف پروژه و امور مهندسی و اجرایی در چه نقطه‌ ای بودیم و امروز در چه نقطه‌ ای قرار داریم، به خود می‌ بالم که به عنوان عضوی کوچک و خدمتگذار در این صنعت تلاش می‌ کنم.
 
وی گفت: امروز در داخل و خارج از کشور، پروژه‌ هایی در حال اجرا داریم که شاید اجرای بلندترین و بزرگترین سد جهان است و سد بختیاری نامیده می‌ شود، بزرگترین افتخار سدسازی ایران که امور مهندسی و اجرایی آن و ده‌ ها و صدها پروژۀ عظیم مهار و انتقال آب دیگر به دست متخصصان ایرانی، در دست اجرا اند.