به دلیل عرضه پهپاد توسط رژیم ولایت فقیه به روسیه، امریکا تحریمهای جدید علیه ایران وضع کرد

 pahbad iraniانقلاب اسلامی در هجرت :وزارت خزانه‌داری آمریکا هفت ایرانی را به اتهام دخالت در تولید و ارائه پهپاد به روسیه برای جنگ علیه اوکراین تحریم کرد. مطابق شواهد، روسیه برای حمله به زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین از پهپادهای ساخت ایران استفاده می‌کند.

ایالات متحده در مسیر مقابله با کاربرد پهپادهای تهاجمی ساخت جمهوری اسلامی در جنگ روسیه علیه اوکراین هفت مدیر ارشد صنایع نظامی ایران را به فهرست تحریم‌های خود اضافه کرد.

به گزارش خبرگزاری رویترز، وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه، ششم ژانویه (۱۶ دی) اعلام کرد، شش مدیر ارشد و عضو هیئت مدیره شرکت "صنایع فضائی قدس" که از شرکت‌های کلیدی سازنده پهپادهای نظامی است را تحریم کرده است.

آمریکا سال ۲۰۱۳ این شرکت را تحریم کرده بود و در چارچوب گسترش اقدام‌های تنبیهی و بازدارنده علیه صنایع نظامی ایران یکی از زیرمجموعه‌های آن به نام "شرکت صنایع طراحی و ساخت هواپیماهای سبک" را هم مشمول تحریم کرد.

وزارت خزانه‌داری آمریکا همچنین مدیر "سازمان صنایع هوا- فضای ایران" که در نظارت بر برنامه موشک‌های بالستیک جمهوری اسلامی نقشی کلیدی دارد را تحریم کرده است.

ژانت یلن، وزیر خزانه‌داری آمریکا در بیانیه‌ای گفت، ایالات متحده از تمام ابزارهایی که در اختیار دارد استفاده می‌کند تا مانع دسترسی ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه به تسلیحاتی شود که در "جنگ وحشیانه و بی‌دلیل" علیه اوکراین به کار می‌گیرد.

تجاوز نظامیان روسی به خاک اوکراین ۲۴ فوریه سال پیش به فرمان پوتین آغاز شد و همچنان با شدت، اما نه آنگونه که مسکو انتظار داشته، ادامه دارد.

جمهوری اسلامی متهم به مشارکت در نسل‌کشی در اوکراین

ارتش روسیه از مدتی پیش و ظاهرا در واکنش به پیش‌روی‌های نیروهای اوکراینی در مناطق اشغالی حمله‌های موشکی و پهپادی گسترده‌ای علیه شهرهای بزرگ و زیرساخت‌های غیرنظامی اوکراین را آغاز کرده که در آنها از هواپیماهای بدون سرنشین ساخت جمهوری اسلامی هم استفاده می‌کند.

این حمله‌ها به کشته و مجروح شدن تعداد زیادی غیرنظامی، خاموشی‌های گسترده در بسیاری از شهرها و کمبود سوخت در سرمای شدید منجر شده است.

ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهوری اوکراین به تازگی در سخنرانی در نشست نمایندگان کنگره آمریکا ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه را کمک یک دولت تروریستی به دولت تروریستی دیگر خواند و جمهوری اسلامی را به مشارکت در نسل‌کشی در کشورش متهم کرد.

 رژیم ولایت فقیه هم اعتراف به ارسال پهباد به روسیه کرده و هم شدیدا آنرا تکذیب

جمهوری اسلامی تا مدت‌ها ارسال پهپاد تهاجمی به روسیه را انکار می‌کرد اما با پیدا شدن شواهد متعدد و افزایش فشارهای بین‌المللی سرانجام این کار را تائید کرد اما منکر ارتباط آن با تجاوز نظامی به اوکراین شد.

به گزارش خبرگزاری دولتی ایرنا، امیر عبدالهیان وزیر خارجه دولت سیزدهم، ۱۴ آبان 1401در جمع خبرنگاران اعتراف کرد که جمهوری اسلامی "مقدار محدودی پهپاد" در اختیار روسیه قرار داده است.

حسین امیرعبداللهیان مدعی شد این پهپادها "ماه‌ها قبل از جنگ اوکراین" به روسیه تحویل داده شدند و اگر در این جنگ از آنها استفاده شده باشد ایران بی‌تفاوت نخواهد بود.

ادعای ارسال پهپادها به روسیه "ماه‌ها" قبل از تجاوز نظامی به اوکراین با شواهد موجود همخوان نیست زیرا منابع خبری بیش از چهار ماه پس از آغاز حمله از بازدید مقام‌های روسی از پهپادهای ساخت ایران در فرودگاه کاشان خبر داده بودند.

سرنگونی ده‌ها پهپاد ساخت ایران در آسمان اوکراین

مقام‌های نظامی اوکراین روز سه‌شنبه گفته‌اند، سامانه‌های پدافند هوایی این کشور موفق به رهگیری و انهدام ۳۹ پهپاد ساخت جمهوری اسلامی بر فراز آسمان کی‌یف شده‌اند.

نیروی هوایی اوکراین هم اعلام کرده از شب سال نو به این سو در یک بازه زمانی چهار روزه دست‌كم ۸۴ پهپاد ساخت جمهوری اسلامی در مناطق مختلف منهدم شده‌اند.

فرستنده تلویزیونی "سی‌ان‌ان" چهارم ژانویه به نقل از نهادهای اطلاعاتی اوکراین گزارش داد، در پهپادهای انتحاری شاهد ۱۳۶ که سرنگون شده‌اند تعداد زیادی قطعه ساخت شرکت‌های آمریکایی و دیگر کشورها شناسایی شده است.

این قطعه‌ها اغلب کاربردی چندگانه دارند و در حجم زیاد در سراسر جهان به فروش می‌رسند. گمان می‌رود جمهوری اسلامی با تجربه‌هایی که در زمینه دور زدن تحریم کسب کرده از طریق واسطه‌ها و شرکت‌های صوری به این قطعه‌ها دسترسی پیدا کرده باشد.

مقابله با کاربرد پهپادهای ایرانی در اوکراین

پیش از این نیز گزارش‌های در این باره منتشر شده است. آمریکا از مدتی پیش و با افزایش استفاده روسیه از پهپادهای انتحاری ساخت جمهوری اسلامی در حال گسترش تدبیرهای خود برای مختل کردن توانایی تولید پهپاد در ایران، انتقال آن به روسیه و استفاده در جنگ علیه اوکراین است.

به نوشته روزنامه نیویورک تایمز، آمریکا همچنین درصدد است توان اوکراین برای مقابله با حمله‌های پهپادی را افزایش دهد و اطلاعات لازم درباره سکوها و پایگاه‌های پرتاب آنها توسط نیروهای روسی را در اختیار کی‌یف بگذارد.

در هفته‌های اخیر کشورهای غربی حمایت‌های تسلیحاتی و نظامی از اوکراین را افزایش داده‌اند و آلمان و آمریکا قصد دارند خودروی زره‌پوش و تانک تهاجمی به این کشور ارسال کنند.

این اقدام می‌تواند موقعیت نیروهای روس در جبهه‌های نبرد را تضعیف کند. پوتین روز گذشته به مناسبت فرارسیدن ایام کریسمس مطابق تقویم کلیسای ارتدکس، از ظهر ششم ژانویه یک آتش‌بس ۳۶ ساعته اعلام کرد.

زلنسکی می‌گوید، آتش‌بس واقعی و پایان جنگ تنها زمانی ممکن است که نیروهای روسی تمام مناطق اشغالی اوکراین را ترک کنند