ورشکستگی آبی و برقی و هوا و خاک/ رکورد جهانی هدر رفت حدود ۲۷ درصدی شبکۀ آب! - راندمان پایین نیروگاه‌ ها

Eghtessad-Bimar-1 ایلنا- علیرضا شیرانی، کارشناس انرژی: به دلیل راندمان پایین نیروگاه‌ ها و عدم نوسازی و بهینه‌ سازی آنها (بند ٢) و نیز کمبود جدی گاز، نیروگاه‌ ها ناگزیر به استفاده از مازوت و گازوئیل شده‌ اند که یکی از نتایج آن، همین آلودگی‌ های مستمر هواست.
 
حدود یک سوم از دوره وزارت آقای محرابیان گذشته و جا دارد با بررسی عملکرد ایشان در این دوره، نقدی بر عملکرد وزارت نیرو داشته و کمک کنیم که روند اقدامات خود را اصلاح کند تا بیش از این به مشکلات این وزارتخانه اضافه نکرده و مردم، صاحبان صنایع و تجار را بیش از این تحت فشار‌های مادی و معنوی قرار ندهند.
 
اگرچه آقای محرابیان سابقه آشنایی با وزارت نیرو را نداشته‌ اند، اما امید آن می‌ رفت که به دلیل حضور ٢ ساله ایشان در وزارت صمت تا حدودی با شرح وظایف وزرا آشنا بوده اند و بتوانند با استفاده از نیروهای توانمندی که در مجموعه وزارت نیرو و شرکت‌ های وابسته‌ آن حضور دارند، کمبود دانش خود را جبران کنند و به یک سکان‌ دار خوب برای وزارت نیرو تبدیل شوند.
 
طی سال‌ های اخیر، مسألۀ تأمین پایدار آب و برق، اولویت‌ های اصلی این وزارتخانه بوده و هست. ولی آنچه اهمیت دارد، انجام این اقدامات به نحوی است که علاوه بر توجه جدی به اقتصاد آب و برق، روند توسعهۀ پایدار حوزۀ نیرو به خوبی دنبال شود. فراموش نکنیم که بر اساس تعریف سازمان ملل متحد، مفهوم توسعه پایدار این است که نسل فعلی کاری انجام ندهد که نسل بعد از بُعد محیط زیست شامل آب، خاک و هوا شرایطی بدتر از نسل فعلی داشته باشد.
 
طبیعتاً، اولین کاری که وزرا در این خصوص انجام می‌ دهند، ارائه برنامه‌ ای در خصوص نحوه فعالیت‌ شان در وزارت متبوعه است که این برنامه علی‌ الاصول باید شامل موارد زیر باشد:
 
۱. چه اهداف کمی‌ای باید دنبال شود؟
 
۲. برنامۀ کاری برای رسیدن به این اهداف چیست؟
 
۳. مسئولیت‌ ها در این برنامه‌ کاری چگونه تقسیم شده است؟
 
۴. تیم کاری که توان انجام این مسئولیت‌ ها را دارد، چگونه است؟
 
۵. چک‌ لیست‌های کنترلی برای کنترل عملکرد چگونه تنظیم می‌ شود؟
 
۶. بازنگری برنامه در چه برهه‌ های زمانی باید انجام شود؟ (معمولاً در وزارتخانه‌ ها این بازنگری به صورت سالانه انجام می‌ شود.
 
مروری بر برنامه‌ آقای محرابیان نشان می‌‌دهد که ارزش‌ های حاکم بر برنامه، اسناد بالادستی، تبیین وضعیت موجود، چالش‌ ها و مسائل اصلی، رویکردها و راهبردها، برنامه‌ ها و اقدامات اساسی، اهداف کمی، سرمایه‌ های انسانی و مدیریت منابع مالی سرفصل‌ های اصلی این برنامه بوده اند.
 
همانطور که مشاهده می‌ شود، از ۶ موضوعی که در ابتدا شرح داده شد، صرفاً به ٢ عنوان آن پرداخته شده است. ضمن اینکه در بخش برنامه‌ ها و اقدامات اساسی موارد زیادی ذکر شده اند که متأسفانه عمدتاً فاقد برنامه زمانبندی و فرآیند کنترل هستند. به چند نمونه اشاره کنیم:
 
۱. بهره‌ برداری از ۲۰ هزار مگاوات ظرفیت جدید با احداث نیروگاه‌های جدید و افزایش بازدهی نیروگاه‌های موجود:
 
سؤال این است که عملیاتی کردن این برنامه چگونه ممکن است؟ آنهم در شرایطی که احداث یک نیروگاه سیکل ترکیبی ۴ سال زمان لازم دارد؛ بنابراین طبق برنامه، احداث عمده این نیروگاه‌ ها باید در سال اول دولت کلید می‌ خورد. بر این اساس در ۳ سال باقیمانده این دولت، زمان را برای تحقق این برنامه از دست داده و حتی اگر همین امروز این پروژه‌ ها کلید بخورند، در نهایت به عنوان یک کار نیمه تمام به دولت بعد تحویل داده خواهند شد
 
۲. افزایش ظرفیت از طریق تکمیل طرح‌ های نیمه‌ تمام نیروگاهی، افزایش کارآیی و رفع محدودیت تولید نیروگاه‌ های حرارتی و جایگزینی نیروگاه‌ های فرسوده:
 
میزان این افزایش ظرفیت چقدر خواهد بود و در چه زمانی تحقق می‌ یابد؟ کل ظرفیتی که از این جنس است و امسال و احتمالاً سال آینده به مدار وارد می‌ شود، عمدتاً حاصل اقدامات دولت بوده است. 
 
۳. افزایش ظرفیت و تأمین و تولید آب به میزان ۷۰۰ میلیون مترمکعب در سال: 
 
چه میزان از این افزایش ظرفیت تحقق یافته است؟ زمان مورد نیاز برای احداث هر ایستگاه حداقل ۱۸ ماه است و آنچه تا امروز انجام شده است، مربوط به اقدامات دولت قبل است. آیا سرمایه‌ گذاری جدیدی طول یک سال اخیر برای افزایش ظرفیت و تأمین و تولید آب طی ٢ سال آینده انجام شده است؟ 
 
۴. مدیریت مصرف به میزان ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب در سال:
 
تحقق این برنامه طی بیش از یک سال گذشته از تا چه حد صورت گرفته است؟ آیا آماری از میزان آب صرفه‌ جویی شده در طول این مدت وجود دارد.
 
۵. بازسازی و ارتقاء تأسیسات به منظور کاهش هدررفت و صرفه‌ جویی ۲۰۰ میلیون مترمکعب آب:
 
باز هم سؤال این است که این پیش‌ بینی‌ ها تا چه حد تحقق یافته اند؟، آنهم در شرایطی که شبکۀ توزیع آب ایران، یکی از تأسیساتی است که با قریب به ۲۷ درصد هدررفت، بالاترین میزان آب به حساب نیامده را در دنیا به خود اختصاص داده است.
 
همانگونه که مشاهده می‌ شود و از مرور کامل برنامه وزیر نیرو بدست می‌ آید، این است که عملکرد ایشان حتی با برنامه ناقصی که ارائه کرده‌ اند هم، فاصلۀ معناداری دارد. 
 
نتیجه آنکه:
 
- به دلیل راندمان پایین نیروگاه‌ ها و عدم نوسازی و بهینه‌ سازی آنها (بند ۲) و نیز کمبود جدی گاز، نیروگاه‌ ها ناگزیر به استفاده از مازوت و گازوئیل شده‌ اند که یکی از نتایج آن، همین آلودگی‌ های مستمر هوا است.
 
- به‌ دلیل عدم سرمایه‌ گذاری در شبکه‌ برق، قابلیت اطمینان شبکه هر روز رو به کاهش بوده و در صورت ادامه این روند، با توجه به کم بودن ظرفیت ذخیره، فروپاشی شبکه در ازای یک حادثه طبیعی، دور از انتظار نخواهد بود.
 
- به‌ دلیل عدم توجه به مصرف آب (بند ۵ و ۶)، مشکل آب به صورت جدی در شهرها بروز کرده است. در این میان، عدم بازنگری سهمیهۀ آب کشاورزان و صنایع که می‌ توانست منابع زیرزمینی را تقویت کند، به کاهش مخاطره آمیز منابع آب زیرزمینی منجر شده و مسائل رانش زمین در بسیاری از شهرهای بزرگ کشور را به یک چالش جدید تبدیل کرده است.
 
- ضعف در توسعه انرژی‌ های تجدیدپذیر هم که دیگر نیازی به توضیح ندارد. در حالی که تمام دنیا در حال توسعه روزافزون این انرژی‌ ها هستند، وزارت نیرو هیچگونه اقدام عملی در این حوزه انجام نداده و تنها امیدوار است که صنایع بزرگ کشور در این خصوص گام‌ هایی بردارند. این در حالیست که در برنامۀ آقای محرابیان افزایش ۱۰ هزار مگاواتی نیروگاه‌ های تجدیدپذیر هدفگذاری شده است. 
 
- اقتصاد برق و آب که ناکارآمدی‌ ها و مشکلات آن بر همگان روشن است و وزارت نیرو همچنان نتوانسته برای آن چاره‌ اندیشی کند. نتیجه اینکه وزارت نیرو با وجود منابع و زیرساخت‌ هایی که در اختیار دارد، بدون اتکا به افزایش تعرفه، نه تنها توان کافی برای تولید ثروت و پول را ندارد، بلکه به محلی برای اتلاف منابع و زیرساخت‌ ها تبدیل شده است.
 
- شرکت‌ های مشاور، بعنوان بخش مؤثر و مغز متفکر صنعت آب و برق، به حال خود رها شده‌ اند، به نحوی که شرکت‌ های خوشنام و بزرگ این حوزه (نظیر مهاب قدس، مشانیر...) که زمانی جزو افتخارات کشور محسوب می‌ شدند، نیرو‌های متخصص و خبره خود را بعنوان اصلی‌ ترین و مهمترین ظرفیت‌ شان، از دست داده اند و یا در حال از دست دادن آنها هستند.
 
- شرکت‌ های توانیر، مادر تخصصی تولید برق حرارتی، آب و نیرو، و آب و فاضلابِ کشور، اقتدار خود را از دست داده و توان پاسخگویی به نیازهای ذینفعان خود را ندارند.
 
- آقای وزیر از تغییر و عزل مدیران شرکت‌ های پیمانکار خصولتی فعال این صنعت که به دلیل ضعف مدیریت، اثرگذاری و فرصت‌ آفرینی بسیار اندکی داشته‌ اند، نگران اند. متأسفانه فرصت‌ سوزی‌ ها در این حوزه همچنان ادامه دارد. ضمن اینکه عمدۀ این شرکت‌ ها بجای ایجاد زمینه برای توسعه بخش خصوصی، به رقبایی قدرتمند برای این بخش نحیف کشور تبدیل شده‌ اند و به واسطۀ رانتی که در اختیار دارند، پروژه‌ های بزرگ را در دست می‌ گیرند و معمولاً آنها را با قیمت تمام شده بسیار بالاتری در قیاس با بخش خصوصی به سرانجام می‌ رسانند.
 
- در این دوره هم از نظرات مشورتی سندیکاهای مختلف در کشور استفاده نشده و متأسفانه مدیریت کار به افرادی بدون هیچگونه پشتوانه‌ علمی در صنعت آب و برق  سپرده شده است. افرادی که از سازمان صدا و سیما، بنیاد مستضعفان و قرارگاه خاتم‌ الانبیاء به وزارت نیرو آمده اند و متأسفانه حتی با الفبای صنعت آب و برق نیز آشنا نیستند. شاید دلیل اصلی بخش بزرگی از مشکلات نیز حضور همین افراد بدون پشتوانه در صنعت آب و  برق است که متأسفانه شایسته‌ سالاری را با ادبیات خود تعریف می‌ کنند.
 
در خاتمه پیشنهاد می‌ شود که آقای وزیر با توجه به موارد فوق، تا دیر نشده برنامۀ خود را اصلاح کند، از مشورت متخصصین واقعی بهره‌ مند شود و متناسباً تیم خود را اصلاح و تغییرات لازم را اعمال کند، تا سال‌ های آینده به پشیمانی‌ های بزرگ برای فرصت‌ های از دست رفته، تبدیل نشوند.