فرمانده هوافضای سپاه پاسداران: ان‌شالله بتوانیم ترامپ، پومپئو و مک‌کنزی را بکشیم

hajizadeh amirali

سرتیپ امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در ایران گفته است که «هدف اصلی ما» انتقام از افرادی است که دستور کشتن قاسم سلیمانی فرمانده ترور شده نیروی قدس شاخه برون مرزی سپاه را صادر کردند.

سرتیپ حاجی زاده در تلویزیون جمهوری اسلامی ایران گفته است «ان‌شالله بتوانیم ترامپ، پومپئو و مک‌کنزی را بکشیم».

دونالد ترامپ رئیس جمهور، مایک پمپئو وزیر خارجه و ارتشبد فرانک مک‌کنزی فرمانده ستاد فرماندهی مرکزی ایالات متحده در زمان ترور قاسم سلیمانی بودند.

آقای ترامپ گفته بود که شخصا بر عملیات هوایی نیروهای آمریکایی در عراق برای کشتن فرمانده وقت نیروی قدس سپاه نظارت می کرده و آقای پمپئو هم بارها از این اقدام دفاع کرده بود.

قاسم سلیمانی در جریان یک عملیات نظامی که با هواپیماهای بدون سرنشین انجام شد در دی ماه ۱۳۹۸ در حومه بغداد کشته شد.

جمهوری اسلامی ایران بلافاصله اعلام کرده بود که به این حمله واکنش نشان می دهد و از ایالات متحده انتقام می گیرد.

کمتر از یک هفته بعد سپاه بخش‌های خالی از سکنه در پایگاه هوایی عین الاسد در نزدیکی بغداد را که در اختیار نیروهای آمریکایی بود، هدف حملات موشکی قرار داد. در این حمله هیچ آمریکایی کشته نشد اما خساراتی به ساختمان ها در این پایگاه وارد شد.

شلیک دو موشک سپاه به هواپیماهای مسافری در روز حمله به عین الاسد
با شلیک دو موشک از سوی سپاه به هواپیمای مسافری، همه ۱۷۶ مسافر و خدمه هواپیما در دم کشته شدند

در روز حمله موشکی سپاه پاسداران، آسمان کشور به روی عبور و مرور هواپیماهای مسافری و غیرنظامی بسته نشده بود. سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در این روز یک فروند هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی اوکراین را که اغلب مسافران آن ایرانی بودند، با موشک به سقوط کشاند.

همه ۱۷۶ مسافر و خدمه این هواپیما کشته شدند. جمهوری اسلامی ایران به مدت سه شلیک به این هواپیما را رد کرد اما ستاد کل نیروهای مسلح در روز چهارم سرانجام با انتشار بیانیه ای مسئولیت آن را پذیرفت و شلیک به هواپیما را «خطای غیرعمد انسانی» توصیف کرد.

سرتیپ امیرعلی حاجی زاده سه سال پس از کشته شدن قاسم سلیمانی گفته است « هدف ما از حمله به عین‌الاسد کشتن سربازهای آمریکایی نبود، ما خواستیم هیمنه نظامی آمریکا را بشکنیم که محقق شد، هدف اصلی انتقام ما کسانی هستند که دستور ترور را صادر کردند. ان شالله بتوانیم ترامپ، پومپئو و مک‌کنزی را بکشیم».

حدود یک سال پیش اعلام شده بود که مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در دوران دونالد ترامپ و برایان هوک، نماینده پیشین آمریکا در امور ایران، تحت محافظت ۲۴ ساعته هستند.

آقایان پومپئو و هوک چهره‌های اصلی در سیاست «فشار حداکثری» دولت آمریکا علیه دولت ایران بودند.

در جریان مذاکرات احیای برجام که به طور غیرمستقیم میان ایران و آمریکا از فروردین ۱۴۰۰ آغاز شد، اعلام شده بود که ایالات متحده در ازای خارج کردن برخی از نهادهای جمهوری اسلامی ایران از فهرست تحریم ها، خواستار توقف تهدیدهای جانی این کشور علیه مقام های دولت آقای ترامپ شده است اما مذاکره کنندگان جمهوری اسلامی حاضر نشدند، در این باره تضمیمی بدهند.

ایالات متحده آمریکا از دوره ریاست جمهوری آقای ترامپ، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست گروهای تروریستی خارجی همچون داعش، القاعده و بوکوحرام کرده است.

منبع: بی بی سی