شی جین‌پینگ آمریکا را به سد کردن راه پیشرفت چین متهم کرد

Xi Jinping
رهبر چین با صراحتی کم‌سابقه کشورهای غربی به رهبری آمریکا را به سنگ‌اندازی در مسیر پیشرفت این کشور متهم کرد. او می‌گوید فشارها و اقدام‌های غرب توسعه و شکوفایی اقتصاد چین را با چالش‌های بی‌سابقه‌ای روبرو کرده است.
رهبر و دبیرکل حزب کمونیست چین در سخنانی کاملا صریح کشورهای غربی و در راس آنها آمریکا را به تلاش برای جلوگیری از پیشرفت این کشور متهم کرد.

خبرگزاری آلمان روز سه‌شنبه، هفتم مارس (۱۶ اسفند) به نقل از رسانه‌های چینی گزارش داد، شی جین‌پینگ گلایه کرد که شرایط پیشرفت اقتصادی چین به شکل "دراماتیکی" تغییر کرده و عدم قطعیت‌ها افزایش یافته است.
شی در حاشیه چهاردهمین کنگره ملی خلق چین که کار خود را روز یک‌شنبه آغاز کرد گفت، کشورهای غربی به رهبری ایالات متحده در پی مهار، محاصره و تحت فشار قرار دادن همه جانبه چین هستند که چالش‌های بی‌سایقه‌ای در مسیر پیشرفت کشور ایجاد می‌کند.

عقب ماندن چین از رشد اقتصادی مورد انتظار
او اکتبر سال پیش در بیستمین کنگره حرب کمونیست چین در حالی موفق شد قدرت بلامنازع خود را برای سومین دوره پنج ساله تثبیت کند که رشد اقتصادی این کشور در سال ۲۰۲۲ مطابق برنامه پیش نرفته است.
رهبری چین انتظار داشت رشد اقتصادی این کشور در سال گذشته ۵/۵ درصد باشد اما در نهایت این میزان به حدود سه درصد بیشتر نرسید. در کنگره ملی هدف‌گذاری برای رشد اقتصادی در سال جاری میلادی پنج درصد اعلام شد.

شی جین‌پینگ اذعان کرده که اقتصاد چین به جز سنگ‌اندازی‌های غرب با چالش‌های دیگری نیز روبرو بوده و یکی از نمونه‌های آنها را گسترش مکرر پاندمی کرونا عنوان کرد.
انتقاد مشخص شی از کشورهای غربی به رهبری آمریکا از این نظر غیرمعمول بود که رهبران چین در این گونه موارد اغلب از عبارت "کشورهای مشخص"، بدون نام بردن از کشور خاصی سخن می‌گویند.
اظهارات رهبر چین در جریان بحث و گفت‌وگو با هیئت شرکت‌کننده در "کنفرانس مشورتی"، نهاد مشورتی متشکل از چهره‌های برجسته حزبی بیان شده است.

هشدار وزیر خارجه چین درباره تقابل اجتناب‌ناپذیر
در ادامه این سخنان، وزیر خارجه چین که پیشتر سفیر این کشور در آمریکا بوده نیز در یک کنفرانس خبری هشدار داد که اگر واشنگتن تهاجم علیه پکن را متوقف نکند تقابل اجتناب‌ناپذیر خواهد شد.
به گزارش خبرگزاری فرانسه، کین گانگ اتهام‌های اخیر آمریکا علیه چین از جمله درباره ارسال بالن‌های جاسوسیاحتمالی و هشدار درباره ارسال تسلیحات به روسیه برای استفاده در جنگ تجاوزکارانه علیه اوکراین را بی‌اساس خواند.

کین با کنایه به کمک‌های تسلیحاتی غرب به اوکراین تاکید کرد چین نه عامل جنگ اوکراین بوده، نه در آن مشارکت کرده و برای هیچ یک از طرف‌های درگیر جنگ‌افزار نفرستاده است.
چین که تا کنون از محکوم کردن تجاوز نظامی روسیه خودداری کرده، ۲۴ فوریه در نخستین سالروز جنگ اوکراین ابتکار صلحی ارائه داد که با استقبال کی‌یف و متحدان غربی‌اش روبرو نشد. روسیه و چین چند هفته قبل مناسبات دوجانبه خود را "بی حد و مرز" توصیف کرده بودند.

وزیر خارجه چین با تاکید بر این که روابط مسکو و پکن تهدیدی علیه هیچ کشوری نیست آمریکا را فراخواند روابط دو قدرت برتر اقتصادی جهان بر اساس منافع متقابل و دوستی استوار باشد.
.
منبع: دویچه وله