مولوی عبدالحمید: حرمت و حقوقی که مرد دارد، زن هم دارد - منافع ایران و همه اقلیت‌ ها به ملت ایران بازگردانده شود

abdolhamid molavi رادیو فردا: در پی وقوع مسمومیت‌ های مشکوک در مدارس ایران، بهویژه مدارس دخترانه در ماه‌ های اخیر، مولوی عبدالحمید رهبر پرنفوذ سنی‌ های ایران از حکومت خواست حق تحصیل دختران و زنان و حق اشتغال آنان را رعایت کند.
 
آقای عبدالحمید اسماعیل‌ زهی معروف به مولوی عبدالحمید، روز جمعه، ۱۹ اسفند، در سخنرانی خود در نماز جمعه اهل سنت زاهدان خطاب به «حکومت‌ های اسلامی» گفت: «ما باید امروز شرایط دنیا را ببینیم و ببینیم برای زنان چه برنامه‌ هایی دارند و زنان چه پیشرفت‌ هایی در عرصه‌ های علمی و فناوری داشته‌ اند».
 
او با اشاره به این که «انسان قلب عالم» است، تأکید کرد، زن به عنوان انسان، «قلب عالم است و همان حرمت و حقوقی که مرد دارد، زن هم دارد».
 
مولوی عبدالحمید درخواست خود برای رعایت حق تحصیل زنان را تکرار کرد و گفت: «حقوق و کرامت زنان باید رعایت شود و باید برای زنان در عرصه‌ های علمی برنامه‌ ریزی شود».
 
این چهره مذهبی تأکید کرد که «اسلام منعی برای تحصیل زنان قرار نداده و دانشگاه‌ ها باید برای همه باز باشد».
 
این اظهارات مولوی عبدالحمید در حالی است که با گذشت سه ماه از آغاز مسمومیت‌ های مشکوک با گاز در مدارس ایران، هنوز نهادهای امنیتی و اطلاعاتی جمهوری اسلامی، گزارش دقیق و جامعی از این مسمومیت‌ ها ارائه نکردند و صرفاً از بازداشت برخی مظنونان در این زمینه خبر داده‌ اند.
 
وزارت اطلاعات جمهوری اسلامی در اولین واکنش خود در این زمینه مدعی شد که هنوز به «نتایج متقن» در این‌ باره نرسیده است.
 
با این حال، ۱۷ اسفند، این وزارتخانه در بیانیه‌ ای نوشت: «از خلال مجموعه بررسی‌ ها و پیگیری‌ های به عمل آمده، علل برخی حوادث قبلی کشف شده‌ اند». اما وزارت اطلاعات توضیح نداد این «علل» کشف شده، چه بوده‌ اند.
 
این در حالی است که پیشتر، یک معاون وزیر بهداشت گفته بود افرادی شناسایی شده‌ اند که قصد داشته‌ اند با این مسمومیت‌ ها، مدارس، بویژه مدارس دخترانه را به تعطیلی بکشانند.
 
همچنین برخی از چهره‌ ها، فعالان سیاسی و کاربران شبکه‌ های اجتماعی، از جمله مولوی عبدالحمید از احتمال دست داشتن حکومت یا گروه‌ هایی وابسته به حکومت در این مسمومیت‌ ها خبر داده‌اند.
 
منافع ایران را به ملت ایران برگردانید:
 
در زمینۀ اشتغال زنان نیز، مولوی عبدالحمید بر ضرورت فراهم کردن امکان و زمینۀ اشتغال زنان تأکید و اعلام کرد در بسیاری از خانواده‌ ها، اشتغال زنان ضروری است.
 
علاوه بر حقوق زنان، او همچنین جمهوری اسلامی را به رعایت آزادی‌ ها، از جمله آزادی بیان، قلم و احزاب فراخواند و گفت بدون رعایت این حقوق و آزادی‌ ها، مشکلات حل نخواهند شد.
 
امام جمعه اهل سنت زاهدان در بخش دیگری از سخنرانی خود به «ضعف مدیریت» در سیاست‌ های داخلی و خارجی جمهوری اسلامی اشاره کرد و خواستار آن شد که «منافع ایران به ملت ایران بازگردانده شود».
 
او با تأکید بر این که جمهوری اسلامی نتوانسته از پتانسیل و استعدادها در ایران به نفع مردم بهره‌ برداری کند، گفت سیاست کنونی جمهوری اسلامی به گونه‌ ای است که کشور در دست مدیران ضعیف افتاده و این سیاست‌ باید مورد بازنگری قرار گیرد.
 
آقای عبدالحمید ادامه داد که همه اقلیت‌ های ایران، اعم از اقلیت‌ های قومی و مذهبی در منافع ملی ایران شریک هستند.
 
او همچنین بار دیگر به کشته شدن مردم به دست نیروهای جمهوری اسلامی در «جمعه خونین» زاهدان اشاره کرد و گفت حق و حقوق همه آسیب‌ دیدگان باید پیگیری و رعایت شود و «ما این حقوق را پیگیری می‌ کنیم».
 
در پایان، مولوی عبدالحمید به مشکلات ثبت احوال در استان سیستان و بلوچستان پرداخت و گفت که بسیاری از اقوامی که در این استان زندگی می‌کنند، شناسنامه ندارند. این در حالی است که «مال همین آب و خاک و وطن هستند».
 
او گفت این افراد حتی برای ایران جنگیده‌ اند و پدرانشان نیز در ایران متولد شده‌ اند، اما هنوز شناسنامه ندارند.
 
استان سیستان و بلوچستان یکی از محروم‌ ترین استان‌ های ایران است که با مشکلات وخیمی، از جمله حاشیه‌ نشینی، فقر، بی‌ آبی و کمبود اشتغال مواجه است.

در این رابطه