تداوم تجمعات اعتراضی ایرانیان در شهرهای مختلف اروپا

Tazahorat Orupa

«شهرهای مختلف اروپا روز شنبه ۲۰ اسفند شاهد تجمعات اعتراضی ایرانیان مقیم خارج در حمایت از مردم ایران بود.»
 
این تجمعات که از آغاز سرکوب گسترده اعتراضات مردمی توسط نیروهای امنیتی و انتظامی جمهوری اسلامی به‌صورت مستمر برگزار می‌شود، طی هفته‌های گذشته تحت تاثیر مسمومیت‌های مشکوک دانش‌آموزان در مدارس دخترانه ایران بوده است.
به رغم گذشت سه ماه، هنوز مقامات ایران علت این مسمومیت‌ها را شفاف‌سازی نکرده‌اند؛ موضوعی که به واکنش‌های گسترده بین‌المللی منجر شده و نهادهای زیرمجموعه سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواسته‌اند فورا این موضوع را پی‌گیری کند.
 
گروهی از شرکت‌کنندگان در تجمع کپنهاگ در اعتراض به مسمومیت‌های مشکوک دانش آموزان در مدارس ایران با ماسک شیمیایی زنجیره‌ای انسانی تشکیل دادند.
تجمعات روز شنبه عمدتا در شهرهای کپنهاگ، فرانکفورت، استکهلم، گوتنبرگ، مونیخ و هامبورگ برگزار شد.
 
نرگس اسکندری، شهردار ایرنی‌الاصل فرانکفورت که در تجمع ایرانیان این شهر سخنرانی کرده بود، به خبرنگار رادیو فردا گفت باید برای همراه کردن سیاستمداران تمام کشورهای اروپایی تلاش کرد تا سپاه پاسداران در فهرست تروریستی قرار بگیرد.
او با تاکید بر اینکه باید بر لزوم آزادی تمام زندانیان سیاسی در ایران گفت که تمام عناصر جمهوری اسلامی باید در دادگاه برای نقض حقوق بشر محاکمه شوند.
 
حامد اسماعیلیون، از چهره‌های سرشناس اپوزیسیون ایران در خارج از کشور، نیز روز شنبه در تجمع فرانکفورت با اشاره به مسمومیت‌های مشکوک در مدارس دخترانه گفت «مدارس که باید ایمن‌ترین مکان برای کودکان باشند، در سایه جمهوری اسلامی مبدل به مکانی برای ترس و دلهره شده‌اند».
او خواست تا کمیته حقیقت‌یاب سازمان ملل به شکل ویژه به این حملات بپردازد و دولت‌های غربی این حملات را محکوم کنند.
 
آقای اسماعیلیون با تاکید بر ۴۴ سال مبارزه زنان و دختران ایرانی گفت که برای مبارزه زنان ایرانی انتهایی نیست، مگر آنکه «مردان ستمگر از تحت قدرت به پایین بغلتند».
او اضافه کرد که جهان باید باور کند که دشمنی جمهوری اسلامی با زنان محدود به مرزهای ایران و خاورمیانه نخواهد ماند.
 
این چهره سرشناس مخالفان جمهوری اسلامی در پایان از دولت‌های دموکراتیک خواست تا سفرا و وابستگان جمهوری اسلامی را از کشورهای خود اخراج کنند و سپاه پاسداران جمهوری اسلامی را در فهرست تروریستی قرار دهند.
 
آقای اسماعلیون همچنین در گفت‌وگوی اختصاصی با خبرنگار رادیو فردا در مورد منشور همبستگی که اخیرا با امضای رهبران اوپوزیسیون در خارج منتشر کرد، گفت برای همراه کردن دولت‌های دموکراتیک خارجی ابتدا باید معترضین و اپوزیسیون خارجی به یک همبستگی برسند تا بتوانند دولت‌های خارجی را همراه کنند.
در تجمع فرانکفورت که با حضور صدها ایرانی برگزار شد، بابک رجبی ترانه‌ای در رابطه با شعار «زن زندگی آزادی» خواند.
 
در تجمع کپنهاگ نیز گروهی از شرکت‌کنندگان با اجرای هنر اعتراضی به تصویرگری اعتراضات مردم ایران و جنبش «زن زندگی آزادی» پرداختند.
گردهمایی ایرانیان مقیم هامبورگ نیز که با فراخوان مشترک انجمن اتحاد ایرانیان هامبورگ و انجمن خانواده‌های پرواز پی‌اس ۷۵۲ برنامه‌ریزی شده بود با شعارهایی علیه جمهوری اسلامی برگزار شد.
 
 
 
منبع خبر: سایت رادیو فردا

در این رابطه