لیبراسیون : بعید نیست پوتین کشورهای همجوار روسیه از جمله ایران را به آتش بکشد

Putin2022
سرژ ژولی، خبرنگار باسابقه و سردبیر پیشین روزنامۀ "لیبراسیون" با انتشار مطلبی در شمارۀ امروز این نشریه بعید ندانسته که در ماه های آینده کشورها و مناطق همجوار روسیه شاهد خیزش‌ها و انقلاب‌ها شوند و ولادیمیر پوتین برای مذاکرات آینده خود با آمریکا و ناتو تمام کشورهای همجوار امپراتوری روسیه از جمله ایران را که به توانایی تولید سلاح هسته‌ای دست یافته به آتش بکشد.

سرژ ژولی، خبرنگار باسابقه و سردبیر پیشین روزنامۀ "لیبراسیون" با انتشار مطلبی در شمارۀ امروز این نشریه هشدار داده است که با ادامۀ جنگ اوکراین یک نظم جدید جهانی در حال شکل‌گیری است و خطر وقوع بحران‌های جهانی رو به افزایش است و این بحران‌ها دامان متحدان پوتین از جمله چین، ایران و ترکیه را خواهد گرفت. ژولی گفته است که در این نظم در حال تولد، اگر اروپا می‌خواهد به زندگی خود ادامه بدهد باید هر چه سریعتر قوام و استحکام بیابد.

سرژ ژولی از قول "آوریل هینس" مدیر سرویس‌های مخفی آمریکا نوشته است که جنگ اوکراین سال‌ها به درازا خواهد کشید. به گفتۀ سرژ ژولی، مرحلۀ کنونی جنگ روسیه و اوکراین از نظر موّرخان شباهت بسیاری به نخستین جنگ جهانی دارد. در آن زمان نیز قدرت های وقت جهانی از قبیل امپراتوری‌های اتریش-مجارستان، آلمان، فرانسه، عثمانی و انگلستان همگی قدرت و اهمیت خود را در جنگی که به باتلاق تبدیل شده بود، از دست دادند. سرژ ژولی گفته است که همانند جنگ جهانی اول، قوای روسیه و اوکراین امروز توانایی تغییر مناسبات قدرت در جبهه‌های نبرد را ندارند و جنگ فعلی میان روسیه و اوکراین همانند نخستین جنگ جهانی در حال بلعیدن قوای شرکت‌کننده در آن است. به نوشتۀ سرژ ژولی با تداوم جنگ جاری میان روسیه و اوکراین هر روز بر خطر آن افزوده می‌شود و هر لحظه دامنۀ آن می تواند فراتر از مرزهای فعلی برود.

به گفتۀ مفسّر لیبراسیون به نظر می رسد که جنگ روسیه با اوکراین هم‌اکنون به جمهوری‌های سابق اتحاد شوروی پیشین و جمعیت‌های روس زبان کشورهای بالت در قفقاز سرایت کرده باشد. سرژ ژولی رویدادهای هفتۀ گذشته در گرجستان را مصداق همین امر دانسته و افزوده است : کاملاً منطقی است که مقاومت اوکراین شراره‌های آزادی و استقلال را در سرتاسر قارۀ اروپا-آسیا شعله‌ور سازد. سرژ ژولی پیش بینی کرده که در ماه های آینده کشورها و مناطق همجوار روسیه شاهد خیزش‌ها و انقلاب‌ها شوند و بعید نیست که ولادیمیر پوتین برای مذاکرات آینده با آمریکا و ناتو تمام کشورهای همجوار امپراتوری روسیه را به آتش بکشد.

سرژ ژولی در ادامه افزوده است که تداوم جنگ روسیه و اوکراین بحران‌های جهانی متحدان پوتین از جمله جمهوری اسلامی ایران را تشدید خواهد کرد که از این پس به توانایی تولید سلاح اتمی دست یافته است.

سرژ ژولی در ادامه افزوده است : در صورتی که آمریکا و اسرائیل با پشتیبانی کشورهای عرب منطقه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح اتمی تأسیسات این کشور را بمباران کنند، این اقدام جهان را تکان خواهد داد و ایالات متحد آمریکا از نو هدف انواع اتهامات قرار خواهد گرفت، به ویژه در دوره‌ای که اوکراین با مشکلات عدیده و پیچیده‌ای روبرو است. به گمان سرژ ژولی اگر چنین حمله‌ای صورت بپذیرد هواپیماهای آمریکایی و اسرائیلی محموله‌های نظامی که ایران از طریق دریای خزر برای روسیه می فرستد هدف بمباران قرار خواهند داد. در این بین چین که قصد دارد تا پایان دهۀ حاضر تایوان را تصرف کند و به عنوان قدرت بزرگ جهانی در صحنۀ بین‌المللی ظاهر شود، سیاست محتاطانه‌ای در پیش خواهد گرفت. زیرا منافع چین جلوگیری از سرایت جنگ اوکراین به دیگر مناطق و نهایتاً گشایش بازار روسیه به روی کالاها و سرمایه‌های چینی است.

منبع: رادیو فرانسه