مولوی عبدالحمید: شایستگان اهل سنت در مدیریت‌ ها جایگاهی ندارند - حتی شیعیان از تبعیض شکایت دارند

Molavi-Abdolhamid رادیو فردا: مولوی عبدالحمید، رهبر پرنفوذ سنی‌های ایران، از محدودیت‌های ناشی از آن چه «نگاه مذهبی» حاکم بر ایران خواند، انتقاد کرد و هشدار داد که بحران سیاسی موجود به این دلیل است که یک مذهب خاص یا یک قوم خاص نمی‌تواند کشور را اداره کند.

او گفت که «نگاه مذهبی» کشور را با شکست مواجه می‌ کند.

آقای عبدالحمید اسماعیل‌زهی روز جمعه، ۲۶ اسفند، در سخنرانی هفتگی خود در نماز جمعه زاهدان، از شرایط امنیتی حاکم بر کشور، بویژه بر استان سیستان و بلوچستان انتقاد کرد.

او گفت که اهل سنت در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کردند، به شرط آنکه این نگاه امنیتی از استان برداشته شود، اما اکنون در کل کشور نگاه امنیتی و نظامی حاکم است.

او افزود: «نگاه امنیتی و نظامی کشور را به زانو درمی‌آورد و اقتصاد را فلج می‌ کند و با بن‌ بست مواجه می‌ شود. این نگاه باید تغییر کند».

مولوی عبدالحمید تأکید کرد: «نگاه حکومت باید ملی و فراگیر باشد و نباید مذهبی باشد. نگاه مذهبی با شکست مواجه می‌ شود. حالا این نگاه، نگاه هر مذهبی باشد».

بیست و چهارمین تظاهرات هفتگی زاهدان نیز روز جمعه، ۲۶ اسفند، پس از نماز جمعه برگزار شد و معترضان در اعتراضات همچون هفته‌های گذشته شعارهایی علیه حکومت سردادند.

حتی شیعیان هم گرفتار تبعیض هستند:

مولوی عبدالحمید همچنین در بخش دیگری از سخنرانی هفتگی خود گفت: «چیزی که در مملکت ما اتفاق افتاد این بود که نگاه‌ ها مذهبی شدند».

او در توضیح «نگاه مذهبی» افزود که این نگاه به معنی «یک برداشت از دین» است، در صورتی که «دین دایره‌ اش وسیع است، اما مذهب دایره‌ اش محدود است».

مولوی عبدالحمید گفت وقتی نگاه‌ ها «مذهبی» شد، برنامه‌ های دولت نیز محدود می‌ شود.

این چهره منتقد جمهوری اسلامی با اشاره به وجود ادیان، مذاهب و قومیت‌ های مختلف در ایران تأکید کرد که امروز همه ناراضی هستند.

رهبر سنی‌ های ایران ادامه داد: «اهل سنت که جمعیت دوم کشور را تشکیل می‌ دهند، شاکی‌ اند که ۴۳ سال گرفتار تبعیض شدند. شایستگان اهل سنت در مدیریت‌ های منطقه‌ ای و کشوری جایگاهی ندارند».

او با اشاره به گزینش‌ های ایدئولوژیکی حکومت گفت: «حتی شیعیان در ایران از تبعیض شکایت دارند و شایستگان شیعه که چندان پایبند مسائل مذهبی نیستند و دانشگاهی و مغزهای متفکر هستند به دلیل همین نگاه جاری در کشور مورد تبعیض قرار دارند».

مولوی عبدالحمید با تأکید دوباره بر تنوع‌ های فرهنگی و زبانی و قومی در ایران گفت: «این که می‌ گویند ملت ایران همچون رنگین‌ کمان است، تعبیر درستی است، اما نگاه مذهبی نتوانست میان همه مساوات را اجرا کند».

در ماه‌ های اخیر که ایران صحنه اعتراضات گسترده ضدحکومتی است، مولوی عبدالحمید هر هفته در نماز جمعه زاهدان انتقادهایی را علیه جمهوری اسلامی و در حمایت از معترضان بیان کرده است.


در این رابطه