سفر بشار اسد به امارات؛ استقبال محمدبن زاید از ادغام دوباره سوریه در جهان عرب

Emarat-asad

بشار اسد، رئیس‌جمهوری سوریه برای دومین بار در سال‌های اخیر در سفری رسمی به ابوظبی رفت و مورد استقبال شیخ محمدبن زاید آل نهیان، رئیس امارات متحده عربی قرار گرفت.

آقای اسد به همراه همسرش در حالی وارد امارات شده که اکنون کشورهای عربی بیشتری نسبت به کاهش انزوای دمشق ابراز آمادگی کرده‌اند.

رئیس امارات روز یکشنبه به همتای سوری خود گفت که زمان آن فرا رسیده است که دمشق مجددا در کشورهای «برادر» جهان عرب ادغام شود.

سفر امروز بشار اسد در مقایسه با سفر قبلی او با مراسم رسمی بیشتری همراه بوده است.

از آغاز درگیری‌ها در سوریه در سال ۲۰۱۱ میلادی، امارات و عمان تنها کشورهای عربی هستند که روابط خود را با دولت اسد از سر گرفته‌اند.

ابوظبی روابط خود را با دولت اسد در سال ۲۰۱۸ عادی کرد. این کشور پس از زلزله شدید ماه گذشته در جنوب شرقی ترکیه و شمال سوریه که به کشته شدن ده‌ها هزار نفر منجر شد، نقش مهمی در کمک‌رسانی به سوریه داشت.

امارات متعهد شده که بیش از ۱۰۰ میلیون دلار به زلزله زدگان سوریه کمک کند که این مبلغ بیشترین کمک مالی است که تاکنون از سوی یک کشور به سوریه اختصاص داده شده است.

تحلیل‌گران بر این باورند که شتاب دیپلماتیک ناشی از تلاش‌ها برای کمک رسانی پس از زلزله می‌تواند روابط دمشق با کشورهای خاورمیانه را که تاکنون پس از بیش از یک دهه جنگ در برابر عادی سازی مقاومت کرده‌اند،‌ تقویت کند.

محمدبن زاید آل نهیان در این دیدار با بشار اسد خواستار «تلاش‌ها برای تسهیل بازگرداندن پناهجویان سوری شد». او همچنین خواستار تعامل بیشتر دمشق و آنکارا شد.

انور قرقاش مشاور ارشد حاکم امارات گفت «رویکرد و تلاش‌های امارات در قبال سوریه بخشی از دیدگاه و رویکردی گسترده با هدف تقویت ثبات کشورهای عربی و منطقه است.»

بر اساس بیانیه ریاست جمهوری سوریه، بشار اسد از نقش امارات در تقویت روابط بین کشورهای عربی قدردانی کرد.

رئیس جمهور سوریه همچنین از رویکرد قطع روابط بین کشورهای عربی به عنوان یک «اصل نادرست در سیاست» انتقاد کرد.

بشار اسد در دوران درگیری‌های این کشور به جز سفرهایی به ایران و روسیه (دو متحد اصلی این کشور) به ندرت از سوریه خارج شد.

سفر امروز به امارات متحده عربی، نخستین سفر رسمی اسد به خارج از کشور با همراهی همسرش در بیش از یک دهه گذشته است.

این سفر پس از آن صورت می‌گیرد که ایران و عربستان پس از هفت سال روابط رسمی خود را از سر گرفتند.

در روزهای گذشته هم علی شمخانی، دبیر شورای امنیت ملی ایران روز پنجشنبه در ابوظبی با مقام‌های ارشد امارات دیدار کرد

منبع: بی بی سی


در این رابطه