مذاکره سعدآباد برسر حقابه اروند در دیدار روسای جمهوری ایران و عراق

Raisi-Abdollatif Rashid

«رئیس‌جمهوری عراق در اولین سفر خود به تهران پس از انتخاب به این سمت در ۱۳ اکتبر ۲۰۲۲ در مجموعه سعدآباد مورد استقبال همتای ایرانی خود قرار گرفت. روسای جمهور ایران و عراق پس از دیدار و گفت‌وگوی خصوصی با یکدیگر و برگزاری نشست مشترک هیات‌‌‌های عالی‌‌‌رتبه، در نشستی مطبوعاتی نتایج رایزنی‌‌‌های خود را تشریح خواهند کرد.»
 
دنیای‌اقتصاد: در این نشست رئیس‌جمهور ایران با اشاره به اینکه روابط ایران و عراق روابطی معمول نبوده بلکه راهبردی است، اظهار کرد: اراده دو کشور بر توسعه روابط در تمام حوزه‌‌‌هاست؛ ارتباطات ما با عراق و کشورهای منطقه مبتنی بر نگاه به منافع مشترک و امنیت ملت‌‌‌های منطقه است. سید ابراهیم رئیسی ظهر دیروز شنبه ۹ اردیبهشت در نشست مطبوعاتی با «عبداللطیف‌‌‌ رشید» رئیس‌جمهور عراق گفت: سطح روابط تجاری و اقتصادی دو کشور بیش از ۱۰ میلیارد است که می‌تواند به سطوح بالاتری ارتقا یابد.
 
رئیسی همچنین با اشاره به تفاهم‌‌‌نامه امنیتی میان ایران و عراق و نقش آن در ارتقای امنیت منطقه تصریح کرد: امنیت عراق برای ما اهمیت دارد و کوچک‌ترین ناامنی در عراق ناامنی در ایران محسوب می‌شود. رئیسی در بخش دیگری از این نشست خبری درباره پیشنهاد همتای عراقی خود برای همکاری دو کشور در مبارزه با تجارت مواد مخدر‌‌‌ گفت: امروز برای مردم منطقه و جهان روشن است که جمهوری اسلامی ایران در خط مقدم مبارزه با مواد مخدر قرار دارد‌‌‌ و در این راه شهدای زیادی را تقدیم کرده است. وی افزود: روزی به مقامات کشورهای اروپایی گفتم که اگر ایران نبود، شما در مواد مخدر غوطه‌‌‌ور بودید و باید در این زمینه قدردان جمهوری اسلامی باشید. ایران از ابتدای انقلاب تاکنون کارنامه درخشانی در مبارزه با مواد مخدر دارد و کشورهای منطقه هم باید همکاری واقعی برای مبارزه با جرائم سازمان یافته و مواد مخدر داشته باشند. 
رئیسی همچنین با اشاره به موضوع آب و حقابه کشورها از ذخایر آبی منطقه گفت: کشورهای منطقه نسبت به آب و میزان ذخایر آبی منطقه حقوقی دارند و حقابه‌‌‌ای برای همه مورد توافق قرار گرفته که باید به این حقوق پایبند و متعهد بود. رئیسی تاکید کرد: ما همچنان که بر بهره‌‌‌برداری ایران از اروند تاکید داریم، حقابه عراق را نیز طبق قراردادهایی که در گذشته به امضا رسیده، محترم می‌‌‌شماریم و حتما هر دو کشور باید به این حق متعهد و پایبند باشند تا مشکل و اخلالی ایجاد نشود.
 
«عبداللطیف رشید» رئیس‌جمهور عراق نیز در این نشست مطبوعاتی با قدردانی از دعوت رئیس‌جمهوری اسلامی ایران برای سفرش به تهران، گفت: هدف از این سفر تاکید بر روابط تاریخی دو کشور دوست و همسایه و گسترش آن در همه‌‌‌ حوزه‌‌‌هاست. رئیس‌جمهور عراق اضافه کرد: ملت عراق به وفاداری مشهور است و هیچ‌گاه کمک‌‌‌های جمهوری اسلامی ایران در مبارزه با رژیم‌‌‌ دیکتاتوری سابق‌‌‌ و پناه‌‌‌ دادن به کُردها در جریان حمله شیمیایی به حلبچه را فراموش نخواهیم کرد. رشید‌‌‌ با تاکید بر تقویت روابط تهران- بغداد‌‌‌ در تمامی‌‌‌ حوزه‌‌‌ها‌‌‌ برای حل مسائل و مشکلات دو کشور‌‌‌، خواستار توجه به حقابه عراق از رودخانه‌‌‌های منتهی به دجله و فرات و همکاری ایران و عراق در زمینه مبارزه با تجارت مواد مخدر شد. رئیس‌جمهور عراق همچنین‌‌‌ با تبریک بهبود روابط ایران و عربستان گفت: ما اعتقاد داریم که این گام باعث تثبیت امنیت در منطقه خواهد شد و به امنیت ملت‌‌‌های ما و سایر ملت‌‌‌های منطقه کمک خواهد کرد.