فلاحی‌ها؛ خانواده‌ای با اتهام‌های محاربه و افساد فی‌الارض در اوین

 falahi ha

بازداشت هزاران نفری معترضان اعتراضات سراسری در پی قتل «مهسا [ژينا] امینی و عدم رسیدگی مقامات قضایی به پرونده‌های ایشان، شرایط جمعی از زندانیان سیاسی را در مخاطره قرار داده است.

در این میان، طبق اطلاع «ایران وایر»‌ شرایط پدر و دو فرزندی که در دو شهر مختلف بازداشت شدند، در هفته‌های اخیر چه از نظر جسمی و چه روحی، وخیم گزارش شده است.

«نصرالله فلاحی» ۶۶ ساله، همزمان با دخترش «ارغوان»‌ ۲۲ ساله و پسرش «اردوان»‌ ۲۳ ساله بازداشت شد. پدر و پسر در حال حاضر در بند ۴ اوین به سر می‌برند و ارغوان در بند زنان همین زندان نگهداری می‌شود.

نیروهای امنیتی ابتدا اردوان را در شهر «اصفهان» بازداشت کردند.

فردای همان روز، یعنی ۱۳ آبان، نیروهای امنیتی با هجوم به منزل پدری او، نصرالله فلاحی را در حالی‌که در بستر بیماری بود، به همراه دخترش، ارغوان در شهر «شیراز» بازداشت کردند.

دستگاه امنیتی، ابتدا هر سه نفر را به بازداشتگاه سپاه پاسداران در شیراز منتقل کردند و پس از ۲۵ روز، ایشان را تحویل بازداشتگاه زندان «عادل‌آباد» همین شهر دادند. این سه نفر ده روز هم در بازداشتگاه عادل‌آباد نگهداری و مورد بازجویی قرار گرفتند تا تحویل بازداشتگاه پلاک ۱۰۰ متعلق به وزارت اطلاعات داده شدند. بازجویی‌ها دو هفته هم در این بازداشتگاه ادامه داشت.

نزدیک به دو ماه از بازداشت آن‌ها گذشته بود که هر سه نفر را به بند امنیتی ۲۰۹ اوین در تهران منتقل کردند. بازجویی‌ از این خانواده یک ماه هم در اوین ادامه داشت و سپس یک هفته در بند ۲ الف سپاه نگهداری شدند.

۲۹ اسفند بود که پدر را همراه با دو فرزندش به بند عمومی زندان اوین منتقل کردند.

پیش‌تر، «عرفان کرم‌ویسی» در اینستاگرام خود نوشته بود که اعضای این خانواده بیش از ۶۰ روز در انفرادی نگه داشته شدند. او گفته بود که شعبه ۶ بازپرسی دادسرای اوین، از اعلام وکالت و مطالعه پرونده موکلانش ممانعت به عمل آورده است.

«ایران وایر»‌ مطلع شده است که به تازگی اعضای این خانواده در همان شعبه ۶ بازپرسی دادسرای اوین توسط بازپرس «جابریان» تفهیم اتهام شده‌اند و از حق تعیین وکیل نیز محروم هستند.

اتهام‌های آن‌ها «محاربه»، «افساد فی‌الارض از طریق اقدام گسترده علیه امنیت کشور» و «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور» عنوان شده است. در حالی‌که نصرالله فلاحی در حین بازداشت در بستر بیماری مشغول ادامه درمان بیماری‌هایی بود که سه سال می‌شود به آن‌ها مبتلا است. در عین‌حال، هنگام بازداشت آن‌ها هیچ‌گونه اقدام غیرقانونی یا لوازمی که بتواند مصداقی برای اتهام «محاربه» باشد، کشف نشده است.

بنا به اطلاع «ایران وایر»، وضعیت جسمانی و روحی نصرالله فلاحی وخیم است و اردوان هم مدام میان بهداری و بیمارستان منتقل می‌شود.

حق درمان و حق برخورداری از وکیل تنها دو مورد از ابتدایی‌ترین حقوقی است که هر متهمی در زندان بایستی از آن‌ها برخوردار باشد. همان حقوقی که از ابتدای شکل‌گیری جمهوری اسلامی، توسط دستگاه قضایی ایران، همواره نقض شده است. ممانعت از برخورداری این حقوق برای هر متهمی، مصداق نقض حقوق متهم است که می‌تواند مصداقی از شکنجه هم باشد.