کمپین «نه» دانشجویان دانشگاه هنر تهران به دستور اجباری سر کردن مقنعه

bayanieh nah رویداد۲۴: از هفته گذشته دانشجویان دانشگاه هنر در انتقاد به سیاست‌های حاکمیت و فشارهای مدنی، کمپینی با عنوان «نه» اجرا کرده‌اند. چند دانشگاه دیگر هم در حمایت از این موضوع بیانیه‌هایی صادر کرده‌اند. رویداد۲۴ در این گزارش به این موضوع پرداخته است.

کمپین نه دانشگاه هنر:

رویداد۲۴ ماجرای کمپین «نه» دانشگاه هنر از روز سه‌شنبه هفته گذشته آغاز شده است. دانشجویان دانشگاه هنر سه‌شنبه شب پیامک‌هایی از طرف دانشگاه دریافت کردند که دستور اجبار سر کردن مقنعه در دانشگاه را اعلام کرده بود. صبح روز چهارشنبه این دستور اعمال شد و حراست دانشگاه از ورود دانشجویان دختر بدون مقنعه ممانعت به عمل آورد. در نتیجه ۵۰ نفر از دانشجویان دانشگاه هنر، عصر روز چهارشنبه در پردیس باغ ملی این دانشگاه در اعتراض به اجبار پوشیدن مقنعه، دست به تحصن زدند.

بر اساس گزارشی که شورای صنفی دانشجویان کشور داده، در ساعات اولیه تحصن، حراست دانشگاه، دانشجویان را تهدید به ورود ماموران به داخل دانشگاه کرده است. شورا‌های صنفی دانشجویان کشور گفته در جریان تحصن «آب دانشگاه قطع شد و به دیگر دانشجویان اجازه رساندن آب و غذا و حتی استفاده از سرویس بهداشتی به این دانشجویان» داده نشد.

در نهایت تحصن دانشجویان روز پنجشنبه به خشونت کشیده شد و دانشجویان متحصن مورد ضرب و شتم رئیس حراست دانشگاه قرار گرفتند. روز شنبه شرایط دانشگاه امنیتی‌تر شد. دانشجویان از حضور پرشمار گارد ویژه در فضای اطراف دانشگاه خبر دادند. طبق اعلام کانال‌های اطلاع‌رسانیدانشگاه هنر، صبح شنبه ۱۰ نفر از دانشجو‌یان جلوی در دانشگاه دستگیر شدند که ظاهرا همه آن‌ها بالافاصله آزاد شدند، اما تلفن‌های همراه آن‌ها ضبط شد.

بعد از این حوادث، جمعی از دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه هنر درحمایت از اعتراضات دانشجویان بیانیه‌ای نوشتند و در آن اعلام کردند «تمام قد پشت شما می‌ایستیم و دوشادوشتان نه می‌گوییم.» کارزار «نه» در واقع بعد از این بیانیه به راه افتاده است. در بخش دیگریاز بیانیه آمده ما هیچ حرفی با شما نداریم الا یک کلمه: «نه»

کمپین نه دانشگاه هنر تهران:

دانشجویان دانشگاه هنر در بیانیه اعتراضی خود، اجبار دانشجویان دختر به سرکردن مقنعه را به «آپارتاید جنسیتی» تشبیه کرده و گفته‌اند «ما هم دوباره تاکید می‌کنیم که چیزی به عقب برنمی‌گردد. این آسمان حتی بعد از تمام ستاره‌هایی که هر‌روز به زمینکشیده‌اید، هنوز غرق ستاره‌ست... و ما ایستاده‌ایم، دست در دست هم، برای آزادی.»

به این ترتیب کارزار «نه» در شبکه‌های اجتماعی با ارجاع به این بیانیه شکل گرفت. بسیاری از کاربران شبکه‌های اجتماعی توییتر و اینستاگرام در سه روز گذشته تصاویری با محتوای «نه» را در صفحه‌های شخصی خود منتشر کردند.

پس از این بیانیه، دانشجویان دانشگاه‌های اصلی تهران و بسیاری از شهر‌های دیگر حمایتشان را از دانشجویا دانشگاه هنر اعلام کردند. دانشگاه هنر سوره، دانشگاه تهران، دانشگاه شهید بهشتی، علم و صنعت، خواجه‌نصیر، علامه طباطبایی و دانشگاه تربیت مدرس در بیانیه‌هایی جداگانه به حمایت از دانشجویان هنر پرداختند. در بیانیه دانشجوی سوره تاکید شده که «قشر دانشجو هرگز از هم جدا نبوده» و اکنون پس از پاسخ خشونت‌آمیز مسئولان به اعتراض مسالمت‌آمیز دانشجویان دانشگاه هنر و تهدید به خشونت‌ها و برخورد‌های دیگر با آن‌ها، «ما دانشجویان دانشگاه سوره اعلام می‌کنیم کنار دوستان‌مان در دانشگاه هنر ایستاده‌ایم و سکوت نخواهیم کرد.»

دانشجویان دانشگاه تهران هم در بیانیه‌ای اعلام کردند بر ما آشکار شده که هدف از اعمال فشار‌های بیشتر «مقدمه‌سازی برای پادگانی کردن دانشگاه‌هاست» و در نتیجه «هرکجا قدرت هست، مقاومت هم هست» دانشجویان دانشگاه شهید بهشتی هم با ادبیاتی مشابه حمایتشان از دانشگاه هنر را عبارت «به راستی هنر رهایی‌بخش است»، اعلام کردند. در بیانیه دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس هم آمده «... هرم آزادی بدن‌هایمان را گرم کرده است.»

دانشگاه هنر در جریان اعتراضات پاییز سال گذشته که بعد از مرگ مهسا امینی آغاز شد، نقش مهمی ایفا کرد. بخش عمده ترانه‌های اعتراضی جنبش موسوم به «جنبش زن، زندگی، آزادی» از درون این دانشگاه و به صورت ناشناس منتشر شد. این دانشگاه کانون اعتراضات دانشجویی جنبش هم به شمار می‌رفت و بار‌ها در طول ماه‌های اعتراضات سراسری شاهد تحصن دانشجویی بود. اسفند ماه سال گذشته، مسئولان دانشگاه هنر برای محدود کردن عبور و مرور در دانشگاه، یک ورق آهنی را به در ورودی دانشکده هنر کاربردی دانشگاه هنر جوش دادند. اوایل خرداد انجمن صنفی دانشجویان کشور اعلام کرد که ورود ۴۰ تن از دانشجویان دختر به دانشگاه ممنوع شده است.

دانشجویان دانشگاه هنر در جریان اعتراضات پاییز نامه‌ای سرگشاده خطاب به «محمدعلی زلفی‌گل» وزیر علوم نوشته و در آن به اقدامات غیر قانونی حراست دانشگاه هنر اشاره کرده بودند. در فهرستی که در این نامه سرگشاده با عنوان اقدامات غیر قانونی حراست دانشگاه با مدیریت حمزه برزویی برشمرده شده، «اجازه ورود لباس‌شخصی‌ها به دانشگاه در ۱۴ آبان»، «دادن اطلاعات دانشجویان به نهاد‌های امنیتی خارج از دانشگاه»، «ممانعت حراست از ورود دانشجویان در روز ۱۶ آذر که منجر به ضرب و شتم آن‌ها توسط گارد ویژه در مقابل دانشگاه شد»، «عدم حضور نمایندگان دانشجویان در جلسه کمیته انضباطی»، «ممنوع‌الورود شدن دانشجویان» و «پایمال کردن حق برگزاری تجمعات غیر مسلحانه» ذکر شده است.

در این نامه سرگشاده خطاب به وزیر گفته شده که «می‌دانیم ارائه گزارش از بیداد‌هایی که در دانشگاه هنر می‌رود، در سیستم فاسد اداری ایران اگر موجب ارتقای درجه و تشویق ریاست دانشگاه نشود، قطعا به توبیخیا برکناری ایران نمی‌انجامد.»

دی ماه سال گذشته بیانیه دیگری توسط دانشجویان دانشگاه هنر تهران در اعتراض به تعلیق چند دانشجوی مجسمه‌سازی، توبیخ مدیرگروه این رشته و ممنوع‌التدریس شدن هفت استاد مدعو به دلیل همراهی با دانشجویان منتشر شد. امیر مازیار عضو هیات علیمی دانشکده علوم نظری و مطالعات عالی هنر دانشگاه هنر تهران و کوروش گلناری عضو هیات علمی و مدیرگروه مجسمه‌سازی این دانشگاه از جمله استادانی بودند که از تعلیق فعالیت خود در نیمسال دوم ۱۴۰۱-۱۴۰۲ خبر دادند. در پی آن چندین دانشجوی این دانشگاه هم خبر ممنوع‌الورودیشان به دانشگاه و خوابگاه را اعلام کردند.

دلیل این توبیخ و ممنوع‌التدریسی در واقع اقدام چند دانشجوی مجسمه سازی برای بیان اعتراض‌شان به شکل نمادین بود. دانشجویان مجسمه‌سازی این دانشگاه، سنگ قبر‌های نمادینی را در محوطه دانشگاه به یاد معترضانی که جان باختند، درست کردند.

با شروع سال و کاهش اعتراضات سراسری در کشور، برخورد با دانشجویان دانشگاه هنر رسمی‌تر شد. ۲۰ فروردین در روز‌های نخست بعد از تعطیلات نوروز، حراست دانشگاه هنر از ورود بسیاری از دانشجویان دختر و پسر به پردیس باغ ملی به دلیل حجاب ممانعت به عمل آورد.