نگرانی عمیق ناتو در مورد فعالیت‌ های مخرب رژیم ولایت فقیه در کشورهای عضو

Khavarmianeh-1 دویچه وله فارسی: کشورهای عضو ناتو در بیانیه‌ای بار دیگر از تهران خواستند تا حمایت نظامی از روسیه را متوقف کند. اعضای ناتو همچنین "فعالیت‌های مخرب" ایران در خاک کشورهای عضو این پیمان را موجب "نگرانی عمیق" دانستند.

کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) روز سه‌شنبه، ۱۱ ژوئیه (۲۰ تیر) در بیانیه‌ای اعلام کردند که "به طور جدی" نسبت به "اقدامات مخرب" ایران در قلمرو متحدان‌شان نگران هستند و بار دیگر از تهران خواستند تا حمایت نظامی خود از روسیه، از جمله تأمین پهپاد‌ها را متوقف کنند. در این بیانیه اشاره‌ای به جزئیات اقدامات "مخرب" جمهوری اسلامی اشاره‌ای نشده است.

۳۱ عضو ناتو در بیانیه نشست این پیمان که در شهر ویلنیوس، پایتخت لیتوانی، برگزار شد، تأکید کردند که پهپادهای تولید ایران توسط روسیه برای هدف قرار دادن زیرساخت‌های حیاتی در اوکراین مورد استفاده قرار گرفته‌اند و موجب "تلفات گسترده غیرنظامیان" شده‌اند. در بیانیه ناتو حمایت‌های نظامی جمهوری اسلامی از روسیه در جنگ اوکراین "تهدیدی علیه امنیت منطقه یورو آتلانتیک" توصیف شده است.

این بیانیه در حالی صادر شده است که ساعاتی پیش از آغاز نشست ناتو، روسیه در حملاتی با استفاده از پهپادهای ایرانی، کی‌یف و چندین شهر دیگر اوکراین را هدف قرار داد. خبرگزاری رویترز روز سه‌شنبه به نقل از نیروی هوایی اوکراین گزارش داد که روسیه در این حملات از ۲۸ فروند پهپاد شاهد استفاده کرد که ۲۶ فروند از آن‌ها توسط ارتش اوکراین سرنگون شده است.

فرانسه، بریتانیا و آلمان اخیرا در نشست توجیهی شورای امنیت خواسته بودند  تا در مورد تخلفات تهران در مورد فروش پهپاد به مسکو تحقیق شود.

سرویس‌های امنیتی بریتانیا ماه گذشته گزارش داده بودند که حجم ارسال پهپادهای ایرانی به روسیه در مقایسه با گذشته افزایشیافته و تهران این محموله‌ها را از طریق  دریای خزر  به مسکو منتقل می‌کند.

اعضای ناتو در بیانیه روز سه‌شنبه خود همچنین از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا از "اقدامات بی‌ثبات‌کننده" از جمله توقیف کشتی‌ها خودداری کند. این کشورها در مورد شدت گرفتن برنامه‌های هسته‌ای ایران "عمیقا ابراز نگرانی" کرده ‌‌و گفته‌اند که این کشور "هرگز نباید دست به تولید سلاح هسته‌ای بزند."

در این بیانیه از تهران خواسته شده تا "فورا به تعهدات قانونی خود بر اساس تکالیف پادمانی معاهده منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای و همچنین تعهدات سیاسی خود در راستای پیمان منع گسترش سلاح‌های هسته‌ای عمل کند."

اعضای ناتو فعالیت‌های ایران در زمینه تولید موشک‌های بالستیک را مغایر با قطعنامه ۲۲۳۱ دانسته و از جمهوری اسلامی خواسته‌اند تا این اقدامات را متوقف کند.

نشست سران ناتو در ویلنیوس روز چهارشنبه (۱۲ ژوئیه) نیز ادامه خواهد داشت.