طوفان شن صدها نفر را در سیستان راهی بیمارستان کرد

Bluchestan-Toufane Shen

«مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان‌و‌بلوچستان، از مراجعه ۷۶۹ نفر از شهروندان سیستانی به مراکز درمانی در پی وقوع طوفان گرد و خاک در این منطقه خبر داد.»
 
«مجید محبی»، مدیر‌کل ستاد بحران استان سیستان‌وبلوچستان، روز ۲۴تیر به رسانه‌های ایران گفت در پی موج جدید وزش باد در منطقه سیستان از ۲۱ تیر تاکنون، در پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز، ۷۶۹ نفر راهی بیمارستان و مراکز درمانی شدند که از این تعداد، ۷۱ نفر اکنون بستری هستند.
 
موج جدید وزش طوفان گردوخاک از روز گذشته، بار دیگر برای سومین بار از ابتدای تیر تاکنون، منطقه سیستان واقع در شمال استان سیستان‌وبلوچستان را فرا گرفته است.
مدیر‌کل ستاد بحران استان سیستان‌و‌بلوچستان گفته مشکل تنفسی، قلبی و چشمی از عمده مشکلات مردم در این مدت بوده است.
 
طوفان‌های شن سیستان‌وبلوچستان در سال‌های گذشته به‌دلیل خشک شدن رودخانه‌ها و تالاب‌های این منطقه به‌ویژه هیرمند، هامون و جازموریان، شدت بیشتری گرفته است.
 
خبرگزاری دولتی «ایرنا» نوشته، بیش‌ از ۲۰ سال از خشکی تالاب هامون و خشکسالی سیستان با در بر گرفتن پنج شهرستان زابل، زهک، هامون، هیرمند و نیمروز می‌گذرد و این معضل با تغییر اقلیم منطقه به آب‌و‌هوایی گرم و خشک و خشن، زندگی را برای مردم از لحاظ اقتصادی و سلامتی دچار مشکل کرده است.
علاوه‌بر طوفان و وزش شدید گردوخاک، ساکنان استان سیستان‌و‌بلوچستان در هفته‌های گذشته با بحران کم‌آبی نیز مواجه بوده‌اند. 
 
به گفته «علیرضا قاسمی»، مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب سیستان‌و‌بلوچستان، ۹۰ درصد مساحت این استان درگیر خشکسالی است.
قاسمی روز ۲۳خرداد به خبرگزاری ایرنا گفت سیستان‌وبلوچستان حدود ۶۵ میلیون مترمکعب در سال کمبود آب دارد و تمام شهرهای استان به‌جز تعدادی از شهرهای کوچک، دچار تنش آبی هستند.
 
پیش‌از‌این و در روز ۶ تیر، «فداحسین مالکی»، نماینده زاهدان در نشست علنی مجلس خطاب به «ابراهیم رئیسی»، رییس‌جمهور گفته بود: «شرایط حاکم بر استان مرزی سیستان‌و‌بلوچستان فاجعه‌بار و غیرقابل تحمل است.» 
 
 
 
 
نقل از سایت ایران وایر