هشدار سازمان اطلاعات دفاعی آمریکا دربارۀ همکاری نظامی رژیم های ولایت فقیه و روسیه

ukrain بی بی سی فارسی: مقام‌های سرویس‌های امنیتی آمریکا هشدار داده‌اند که همکاری ایران و روسیه برای ساخت کارخانه پهپادسازی مسکو می‌تواند توانایی کرملین برای حمله به اوکراین را افزایش دهد.

شبکه خبری سی‌ ان‌ ان به نقل از مقام‌های آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا خبر داده که انتظار می‌ رود با تکمیل این مجتمع تولید پهپاد، که روسیه به کمک ایران می‌سازد، «زرادخانه بسیار بزرگتری از پهپاد برای جنگ در اوکراین در اختیار روسیه قرار بگیرد.»

این تحلیل‌گران پیش‌ بینی کرده‌ اند که ساخت این کارخانه اوایل سال میلادی آینده به پایان خواهد رسید.

یک ماه پیش جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با ارائه تصاویری ماهواره‌ای اعلام کرد این کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا در روسیه ساخته می‌شود و مسکو در حال دریافت اطلاعات و تجهیزات لازم از ایران است.

مقام‌های سرویس‌های امنیتی آمریکا هشدار داده‌اند که همکاری ایران و روسیه برای ساخت کارخانه پهپاد سازی مسکو می‌تواند توانایی کرملین برای حمله به اوکراین را افزایش دهد.

شبکه خبری سی‌ ان‌ ان به نقل از مقام‌ های آژانس اطلاعات دفاعی آمریکا خبر داده که انتظار می‌ رود با تکمیل این مجتمع تولید پهپاد، که روسیه به کمک ایران می‌سازد، «زرادخانه بسیار بزرگتری از پهپاد برای جنگ در اوکراین در اختیار روسیه قرار بگیرد.»

این تحلیل‌ گران پیش‌ بینی کرده‌اند که ساخت این کارخانه اوایل سال میلادی آینده به پایان خواهد رسید.

یک ماه پیش جان کربی، سخنگوی شورای امنیت ملی آمریکا، با ارائه تصاویری ماهواره‌ ای اعلام کرد این کارخانه در منطقه ویژه اقتصادی آلابوگا در روسیه ساخته می‌ شود و مسکو در حال دریافت اطلاعات و تجهیزات لازم از ایران است.

بر اساس گزارش‌ ها روسیه از ایران صدها پهپاد تهاجمی یک‌ طرفه (انتحاری) و همین‌ طور تجهیزات تولید پهپاد دریافت کرده است.

تحلیل‌ گران نظامی آمریکا می‌ گویند، ایران مرتبا از طریق دریای خزر در حال انتقال تجهیزات، گلوله توپ، خمپاره و پهپاد به روسیه است و عموما برای اینکار از قایق‌ هایی استفاده می‌ کند که مخفیانه و با خاموش کردن سیستم ردیابی خود حرکت می‌ کنند.

به عقیده این تحلیل‌ گران ایران تاکنون بیش از ۴۰۰ فروند پهپاد شاهد ۱۳۱و ۱۳۶ و مهاجر در اختیار روسیه قرار داده است ولی روسیه تقریبا تمامی این پهپادها را در جنگ اوکراین استفاده کرده است.

آمریکا می‌ گوید چندین نمونه از پهپادهای مورد استفاده روسیه در جنگ اوکراین را بررسی کرده است و شواهدی که مبنی بر ایرانی بودن این پهپادها وجود دارد «غیرقابل انکار» است.

آنگونه که شبکه خبری سی‌ ان‌ ان گزارش داده است مقام‌ های آژانس اطلاعات دفاعی قطعاتی را نیز از یک پهپاد ایرانی شاهد ۱۰۱ به خبرنگاران نشان‌ داده‌ اند که در عراق سقوط کرده است. به گفته این تحلیل‌ گران ممکن است ایران به دنبال ارسال این نمونه پهپاد به روسیه باشد چون سبک‌ تر است و حمل و نقل ساده‌ تری دارد.

استفاده روسیه از پهپادهای ایرانی در اوکراین موجب شده تا تهران چندین دور با تحریم‌ های فزاینده‌ از طرف آمریکا، اتحادیه اروپا و بریتانیا روبرو شود. این تحریم‌ های جدید به طور مشخص صنایع نظامی ایران و شرکت‌های مرتبط با تولید تسلیحاتی مانند پهپادهای نظامی را هدف قرار داده‌اند.

وزارت خارجه ایران تأیید کرده است که تعدادی پهپاد به روسیه فروخته است اما گفته این پهپادها را برای کمک به روسیه در جنگ اوکراین به این کشور ارسال نکرده است.

اما آمریکا می‌ گوید جمهوری اسلامی ایران در ارتباط با جنگ اوکراین با روسیه همکاری می‌کند و حتی کارشناسان نظامی ایران در شبه جزیره کریمه، که در اشغال روسیه است، مستقر هستند.

وزارت خارجه ایران هنوز اصرار دارد که در جنگ اوکراین بی‌ طرف است.

ده روز پیش روزنامه فایننشال تایمز خبر داد که ایران و روسیه با ایجاد کارخانه‌ ای در جمهوری تاتارستان روسیه در تولید و تبدیل پهپاد غیرنظامی برای مصارف نظامی همکاری دارند.

به نوشته این روزنامه، شرکت آلباتروس با مشارکت روسیه و ایران پهپادهای شناسایی برای وزارت دفاع روسیه تولید کرده و تقریباً ۵۰ فروند از تولیدات آن برای نبرد در شرق اوکراین تحویل ارتش روسیه شده است.

براساس این گزارش، این کارخانه در مرکز مشارکت فناوری رو به گسترش روسیه و ایران قرار دارد و دولت روسیه پیشتر آن را به محلی برای تغییر پهپادهای غیرنظامی داخلی برای مصارف نظامی تبدیل کرده است. این اقدام برای مقابله با تحریم‌های غرب علیه قطعات مورد استفاده در پهپادهای روسی صورت گرفته است.