وال‌استریت ژورنال: عربستان سعودی اوایل ماه آینده میزبان مذاکرات صلح اوکراین خواهد بود

Zelenski-BenSalman

وال‌استریت ژورنال روز شنبه گزارش داد که عربستان سعودی قرار است در ماه اوت، میزبان مذاکرات صلح اوکراین باشد. در این نشست از کشورهای غربی، اوکراین و کشورهای بزرگ در حال توسعه از جمله هند و برزیل دعوت شده است.
این گزارش به نقل از دیپلمات‌های درگیر در این مذاکرات صلح نوشت که مقامات ارشد ۳۰ کشور از جمله اندونزی، مصر، مکزیک، شیلی و زامبیا در روزهای ۵ و ۶ اوت در این نشست در عربستان حضور پیدا خواهند کرد. 
در این گزارش آمده است که اوکراین و مقامات غربی امیدوارند این مذاکرات بتواند به حمایت بین‌المللی از شرایط صلح به نفع اوکراین منجر شود. 
کرملین مدعی است حدود یک ششم اوکراین را به خود ضمیمه کرده و می‌گوید مذاکرات صلح با اوکراین را تنها در صورتی ممکن می‌داند که کی‌یف «واقعیت‌های جدید» را بپذیرد. در واقع اشاره کرملین به ادعای ارضی جدید است. 
در مقابل هم کی‌یف می‌گوید مذاکره با روسیه تنها پس از خروج نیروهای مسکو از اوکراین امکان پذیر خواهد بود. 
هنوز مشخص نیست که چه تعداد از کشورها در این مذاکره شرکت خواهند کرد. با این حال بریتانیا، آفریقای جنوبی، لهستان و اتحادیه اروپا از جمله طرف‌هایی هستند که حضورشان را در این نشست تایید کرده‌اند و انتظار می‌رود، جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا هم در آن حضور پیدا کند.
 
 
یورونیوز فارسی