Uncategorised

پنج روز با کارگران ایران: از مسمویت غذایی تا فقدان امنیت شغلی

Kargaran

کارگران ایران در پنج روز گذشته کماکان پیگیر مطالبات صنفی خود بوده‌اند. جدا از کارگران خوزستانی، تداوم اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه و اعتصاب سراسری کارگران پیمانی صنعت نفت؛ کارگران سیم‌بان وزارت نیرو، آبداران آبفا در چهارمحال بختیاری، نانوایان شهرستان بهارستان، کارگران شهرداری سی‌سخت، کارخانه اروم دشت، ابنیه فنی راه آهن ناحیه شمال، شرکت اتوبوسرانی تبریز و شهرداری لوشان از جمله گروه‌های کارگری بودند که به اشکال مختلفی پیگیر مطالبات صنفی خود شده بودند.

امنیت شغلی نداریم

کارگران «سیمبان» که به صورت شرکتی و حجمی در شرکت توزیع برق کشور مشغول کارند با راه‌اندازی کارزاری درخواست حمایت به تبدیل وضعیت شغلی خود را از وزیر نیرو مطرح کردند.

در این کارزار با اشاره به اینکه نیروهای سیم‌بان شرکتی و حجمی که در بحران‌هایی مثل سیل، زلزله، طوفان، برف و… اولین نیروهای خدمت‌رسان هستند، متاسفانه از امنیت شغلی برخوردار نیستند، آمده است: «شرکت‌های توزیع برق برای سیم‌بانان حجمی، بیمه تکمیلی و بن کارت لحاظ نکرده و حقوق این نیروها پایمال می‌شود.» کارگران سیم‌بان از وزارت نیرو خواسته‌اند تا از آنان برای تبدیل وضعیت و رسیدن به امنیت شغلی نسبی حمایت کند.

مسمومیت غذایی کارگران در جاسک

یکصد نفر از کارگران و کارکنان پروژه نفتی کوه مبارک در جاسک به علت استفاده از سوسیس فاسد دچار مسمومیت شده‌ و از شب پانزده مردادماه به بیمارستان جاسک مراجعه کرده‌اند.

به گفته مدیر بهداشت و درمان شهرستان جاسک، ۶۸ نفر در بیمارستان جاسک درمان شده‌اند و مراجعه سایر کارگران تاکنون ادامه دارد: «در شش مورد از کارگران نمونه میکروبی برداشت شده و از مکان‌های نگهداری غذا و آب توسط کارشناسان بهداشت و درمان جاسک بازدید به عمل آمده است تا احتمال هرگونه مسمومیت مورد بررسی قرار گیرد.»

برگزاری مجمع عمومی کارگران هفت تپه

کارگران شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت تپه روز شنبه شانزدهم مردادماه در بیست و ششمین روز اعتصاب و در اعتراض به محقق نشدن مطالبات و عدم پاسخگویی مسئولین مقابل فرمانداری شوش یک تجمع برگزار کردند.

در این تجمع کارگران با تشکیل مجمع عمومی خود درخواست شورای تامین استان برای دیدار و‌ برگزاری جلسه با نمایندگان کارگران را بررسی کرده و به‌دلیل بی‌اعتمادی به مسئولان، با این‌ درخواست مخالفت کردند. پس از این تصمیم، کارگران به سمت اداره کار شوش راهپیمایی کرده و ضمن تجمع در مقابل این اداره، خواستار برآورده شدن مطالبات خود شدند.

جمعه پانزدهم مردادماه، کانال مستقل کارگران هفت تپه از درخواست مقامات استانی برای مذاکره با فعالین مستقل کارگری خبر داد و نوشت: «شورای تامین استان در تماسی تلفنی، خواستار جلسه با فعالین مستقل شده است.»

برای دریافت حقوق خود دو ماه دیگر صبر کنند

رئیس سازمان بازرسی چهارمحال بختیاری از پیگیری مطالبات آبداران آبفا از طریق سازمان بازرسی کل کشور و وزارت نیرو خبر داد و گفت: «به احتمال زیاد تا دو ماه دیگر مشکل آبداران برطرف می‌شود.»

علی احمدی در ادامه افزود: «دغدغه کارگران آبفا در خصوص تعویق طولانی دریافت مطالباتشان به صورت کارشناسی مورد بررسی بازرسان واحد اقتصادی قرار گرفت و گزارش این موضوع به سازمان بازرسی کل کشور برای پیگیری از وزارت نیرو ارسال شد. دو مرحله نامه‌نگاری با مدیر وقت آبفای استان و یک مورد مکاتبه با وزیر نیرو برای تسریع در پرداخت مطالبات آبداران از سوی این سازمان صورت گرفته است.»

چهار جان‌باخته و هفت مصدوم در حوادث محیط کار

ایران در زمینه رعایت مسائل ایمنی کار در میان کشورهای جهان رتبه ۱۰۲ را به خود اختصاص داده است. در روزهای اخیر حوادث محیط کار، جان چهار کارگر را گرفت و هفت مصدوم بر جای گذاشت.

یکی از کارگران شهرداری اندیمشک روز ۱۳مردادماه، به دلیل فقدان ایمنی شرایط کار بر اثر برخورد با یک خودرو سواری جان خود را از دست داد.

یکی از کارگران سیم‌بان مصدوم حادثه برق گرفتگی شرکت توزیع برق «بنارویه» شهرستان لارستان که دو هفته پیش بر اثر سقوط از پایه فشار ضعیف دچار مصدومیت شده بود، روز ۱۲مردادماه در بیمارستان جان باخت.

آتش‌سوزی کارخانه تولیدکننده «ژل‌های صنعتی و پارافین» در شهرک صنعتی شهید سلیمی شهر آذرشهر موجب مصدومیت ۷ کارگر شده است. منابع کارگری در استان آذربایجان شرقی می‌گویند: «این واحد صنعتی فاقد بیمه و تجهیزات آتش‌نشانی بوده، به همین دلیل آتش به سرعت گسترش پیدا کرد

یک کارگر معدن زغال سنگ تموزائه واقع در منطقه طالو روستای طاق دامغان، روز ۱۲مردادماه بر اثر گاز گرفتگی جان خود را از دست داد. هویت کارگر جان باخته «علی جعفری» ۲۳ساله و از اتباع افغانستان اعلام شده است.

یک کارگر خدماتی شهرداری مشهد هم حین انجام کار در برخورد با یک خودرو بر اثر شدت جراحات وارده جان خود را از دست داد. این کارگر به نام «محمد اسدی» مشغول کار در لاین بی‌آرتی محور غرب به شرق بلوار ملک آباد شهر مشهد بود که بر اثر برخورد با یک خودرو پراید قبل از رسیدن به بیمارستان فارابی جان خود را از دست می‌دهد. راننده خودرو نبعد از برخورد با این کارگر از محل حادثه متواری شده است.

تجمع نانوایان شهرستان بهارستان

جمعی از نانوایان شهرستان بهارستان روز ۱۲مرداد در اعتراض به عدم افزایش قیمت نان مقابل ساختمان فرمانداری تجمع کردند.

آخرین حقوقی که گرفتم را به یاد ندارم

کارگران شهرداری سی سخت یکسال است که حقوق خود را دریافت نکرده‌اند. پنج ماه قبل و در جریان زمین لرزه این شهر، خانه و زندگی ۸۰ کارگر و کارمند شهرداری این شهر دچار آسیب‌های جدی وارد شد. یکی از کارگران می‌گوید: «خانه‌ام در زلزله آسیب جدی دیده. برای بهره‌مندی از تسهیلات، نه می‌توانم ضامن کسی بشوم و نه کسی می‌تواند ضامن من شود. برای بانک که اهمیتی ندارد که ما چند ماه است حقوق نگرفته‌ایم. برای تسهیلاتی که در گذشته گرفته بودیم حساب‌های‌مان را مسدود کرده‌اند. در نتیجه حتا نمی‌توانیم تسهیلات دریافت کنیم.»

کارگر دیگری می‌گوید: «چند ماهی یک بار حقوق دریافت کرده‌ایم. الان دقیقا آخرین باری که حقوق گرفته‌ایم را به خاطر ندارم.»

بیکاری پانزده ساله کارگران اروم دشت

نماینده کارگران کارخانه اروم دشت در ارومیه با اعلام اینکه از سال ۸۶ این کارخانه به دلیل عدم پرداخت تسهیلات از سوی بانک ملی شعبه سرپرستی آذربایجان غربی تعطیل شده، می‌گوید: «متاسفانه ۱۵ سال است نتوانسته‌ایم حق و حقوق خود را از کارفرما دریافت کنیم. مسئولان بانک هم در مقابل مطالبات ما پاسخگو نیستند.»

به گفته او بعد از تعطیلی کارخانه، بانک ملی چند نفر از کارگران را به عنوان نگهبان در کارخانه به کار گمارده است و فقط ماهیانه ۵۰۰ هزار تومان حقوق برای این کارگران پرداخت می‌کند.

این کارخانه ۱۵ سال است به دلیل ضعف مدیریتی تعطیل و ۱۷۷ کارگر آن بیکار شدند. ۸ نفر از کارگران نیز در طی این سال‌ها فوت شد‌ند و تا زمانی که در قید حیات بودند نتوانستند مطالبات‌شان را دریافت کنند. کارخانه اروم دشت ارومیه اولین تولیدکننده کنسانتره در ایران با ۴۹ محصول متنوع تولیدی ، کاملا صادراتی بود که به دلیل ضعف مدیریتی تعطیل شد.

مستمری دختران بازنشستگان، یک سوم شده است

گروهی از بازنشستگان قصد دارند از قانون وضع شده در مجلس در زمینه‌ تعیین ساز و کار پرداخت حقوق بازنشستگان متوفی به دختران به «دیوان عدالت اداری» شکایت کنند.

به گفته‌ آنها تا پیش از تصویب این قانون، تا زمانی که دختران مجرد بودند و یا همسر متوفی داشتند می‌توانستند از کل حقوق بازنشستگی پدران بهره‌مند شوند. اما پس از تصویب این قانون، پرداخت حقوق کامل که مشمول مزایای زمان بازنشستگی می‌شد، تحت الشعاع قرار گرفته و حقوقی که به دختران بیوه و مجرد بازنشستگان متوفی پرداخت می‌شود، به یک سوم کاهش پیدا کرد.

ابتلای ۱۸ کارگر ابنیه فنی راه‌آهن شمال به ویروس کرونا

کارگران ابنیه فنی راه آهن ناحیه شمال، از عدم تامین امکانات پیشگیرانه کرونا گلایه داشته و می گویند: «کارگران شاغل در خطوط ابنیه فنی به دلیل ارتباط مستقیم با همکاران و مسافران در معرض خطر ویروس کرونا قرار دارند و باید به همه واکسن زده شود.» به گفته کارگران در تیرماه سال جاری ۱۸ نفر از همکاران‌ آنها مبتلا به ویروس کرونا شده‌اند. از این تعداد ۷ نفر سوزن‌بان، سه نفر مسئول ترافیک و مابقی کارگران واحد نگهداری هستند.

پنج ماه عدم پرداخت حقوق

کارگران شرکت اتوبوسرانی تبریز پس از گذشت ۵ ماه از روی کار آمدن شرکت جدید هم‌چنان با مشکل عدم دریافت حقوق سر موعد مواجه هستند. شرکت واحد اتوبوسرانی تبریز با حدود۱۴۰ نیروی پیمانکاری که امور شارژ کارت بلیت الکترونیکی و کنترل تراکنش ایستگاه‌های مسیر بی آر تی را برعهده دارند فعالیت می‌کند. این امور از حدود ۱۰ سال به شرکت پیمانکار «ایمن مکان مهران» واگذار شده بود که پروانه این شرکت حدود ۱ سال قبل، به علت تضییع حقوق کارگران از طریق عدم پرداخت حقوق سر موعد و مطابق قانون کار و پرداخت بیمه به صورت کامل و... ابطال شد.

به دنبال این ابطال پروانه، واحد اتوبوسرانی تبریز به مدت ۶ ماه به شرکت همشهری که زیرمجموعه‌ شهرداری است، سپرده شد. پس از پایان این دوره، شرکت تعاونی ۴۳۲ تبریز از طریق برگزاری یک مناقصه که در اسفندماه ۱۳۹۹ برگزار شد، روی کار آمده و از ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ فعالیت خود را آغاز کرد.

به اوضاع نابسامان شغلی و مزدی ما رسیدگی کنید

کارگران شهرداری لوشان از اعضای جدید شورای شهر درخواست کردند که پیگیر وضعیت پرداخت مطالبات مزدی و شغلی آن‌ها باشند. این افراد که ۵ ماه مزد معوقه طلبکار هستند، با انتقاد از تاخیر مکرر مطالبات خود می‌گویند: «متاسفانه در دوره‌های قبلی هیچ یک از اعضای شورای شهر لوشان به خواسته قانونی و مشکلات معیشتی کارگران اهمیتی ندادند. حتا چندین‌بار با امید حمایت اعضای شورای شهر به دفاتر آنان مراجعه کردیم اما هیچ نتیجه‌ای نگرفته‌ایم.»