Uncategorised

تورم مزمن بهای تخم مرغ با کمبود خوراک دامی و حذف تخمگذاران و مصرف بالا و مجوز افزایش و بدقولی و تخلف

tokhmemorgh در یک ماه اخیر، قیمت تخم‌مرغ افزایش قابل توجه‌ ای داشته است به نحوی که قیمت هر عدد، به طور متوسط به ۱۷۰۰ تومان رسیده است، به عبارت دیگر درحال‌ حاضر، هر شانه تخم‌ مرغ ۳۰ عددی بیش از ۵۰ هزار تومان به فروش می‌ رسد. کمبود نهاده‌ های خوراک دام با قیمت مصوب، حذف گله‌ های مرغ‌ های تخمگذار در واحدهای مرغداری، تقاضای بیشتر برای مصرف تخم‌ مرغ در گرانی سایر منابع پروتئینی، موافقت ضمنی وزارت جهاد کشاورزی با افزایش قیمت مصوب تخم‌ مرغ، و تخلف در شبکه توزیع، از اصلی‌ ترین دلایلی است که از سوی کارشناسان برای افزایش قابل توجه قیمت تخم‌ مرغ، عنوان می‌ شوند.
 
به گزارش اقتصادآنلاین؛ گزارش میدانی نشان می‌ دهد، درحال‌ حاضر قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ از مرز ۵۰ هزار تومان گذشته است و در برخی مناطق پایتخت به ۵۵ هزار تومان نیز می‌ رسد. از ماه گذشته روند افزایش قیمت تخم‌ مرغ آغاز شده و به نظر می‌ رسد، بدون توقف ادامه دارد. مرغداران و فعالان بازار این کالا با توجه به مشکلات تولید و شرایط بازار، از ماه‌ها قبل نسبت به افزایش قیمت آن هشدار داده بودند.
 
۴۵ درصد از مواد اولیه مورد نیاز تولید تخم‌مرغ با نرخ ارز آزاد است:
 
حمید کاشانی، رئیس هیأت مدیرۀ اتحادیه مرکزی مرغداران میهن، یکی از این کارشناسان است. 
 
وی درباره دلایل افزایش قابل توجه تخم‌مرغ به خبرنگار اقتصاد آنلاین گفت: آنچه اکنون در بازار تخم‌ مرغ اتفاق افتاده، قابل پیش‌بینی بود و ما از ماه‌ ها پیش با تشدید مشکلات مرغداران نسبت به افزایش قابل توجه قیمت تخم‌ مرغ، هشدار داده بودیم.
 
وی ادامه داد: مرغداران ماه‌ ها در زیان بودند و قیمت خرید تخم‌ مرغ، پاسخ هزینۀ تمام شدۀ تولید آنها را نمی‌ داد.
 
کاشانی یکی از عوامل مهم و تأثیر‌گذار در افزایش قیمت تمام شده تولید تخم‌مرغ را کافی نبودن نهاده‌ های خورک دامی با قیمت مصوب عنوان کرد و افزود: مشکل نبودن نهاده‌ های خوراک دامی با قیمت مصوب دولتی، همچنان پرجاست و فقط بخشی از نیاز آنها به نهاده کنجاله سویا با قیمت مصوب، بدست مرغداران می‌ رسد.
 
به گفته وی، در ٣ ماهۀ اخیر، این مشکلات تشدید شده و مرغداران حداقل ۵۰ درصد نیاز به ذرت دامی را از بازار آزاد با قیمت بسیار بالاتر از قیمت مصوب، تأمین می‌ کنند.
 
کاشانی با بیان اینکه، فاصلۀ قیمت مصوب دولتی هر کیلوگرم ذرت با بازار آزاد به طور متوسط، ۴١٠٠  تومان است، افزود: قیمت مصوب دولتی هر کیلوگرم ذرت ١۹۰۰ تومان است، در حالی که متوسط قیمت هر کیلوگرم آن در بازار آزاد ۶ هزار تومان است.
 
وی تصریح کرد: این افزایش قیمت در ٣ ماهه اخیر، روند صعودی داشته است و همچنان ادامه داشته باشد. 
 
رئیس هیأت مدیرۀ اتحادیۀ مرکزی مرغداران میهن، اضافه کرد: علاوه بر مشکل تأمین نهاده‌ های خوراک دام با قیمت مناسب، مرغداران با مشکلات دیگر، مانند بالا رفتن دستمزد نیروی کار، حمل‌ و نقل، شانۀ تخم‌ مرغ و کارتن بسته‌ بندی محصول نیز، مواجه هستند.
 
کاشانی اظهار کرد: بر اساس برآورد ما مرغداران برای تولید هر کیلو گرم تخم‌ مرغ، ۴۵ درصد از مواد اولیه مورد نیاز خود را با نرخ ارز آزاد، تأمین می‌ کنند.
 
کاشانی نتیجۀ این مشکلات را حذف گله‌ های مرغ تخمگذار در واحدهای مرغداری عنوان کرد.
 
وی گفت: بر اساس آمار، تنها در ٣ ماهۀ نخست امسال، ۱۴ میلیون قطعه مرغ تخمگذار، توسط مرغداران، راهی کشتارگاه‌ ها شده است.
 
کاشانی همچنین از حذف ۱ تا ۲ میلیون قطعه مرغ تخمگذار، توسط مرغداران در یک ماهۀ اخیر بر اساس برآورد اتحادیه، خبر داد.
 
رئیس هیأت مدیرۀ اتحادیۀ مرکزی مرغداران میهن معتقد است، عدم اطمینان از آینده، موجب شده، مرغداران بیشتری به فکر حذف گله‌ های خود باشند.
 
کاشانی حذف گله‌ های مرغ تخمگذار که بر میزان عرضۀ تخم‌ مرغ مؤثر بوده است را عامل اصلی بالا رفتن قیمت‌ های تخم‌ مرغ دانست. 
 
وی هزینۀ تمام شدۀ حال حاضر هر کیلوگرم تخم‌ مرغ را بیش از ۱۹ هزار تومان اعلام کرد و افزود: ما برای اصلاح قیمت مصوب خرید تخم‌ مرغ از ۱۴ هزار تومان به ۱۹ هزار تومان، با دستگاه‌ های مربوطه، مذاکره و موافقت ضمنی وزارت جهاد کشاورزی را برای این قیمت، دریافت کرده‌ ایم.
 
کاشانی گفت: با توجه به موافقت ضمنی وزارت جهادکشاورزی با افزایش قیمت مصوب جدید، مرغداران هم اکنون هر کیلوگرم تخم‌ مرغ را ۱۹ هزار تومان، جلویِ دربِ مرغداری، به فروش می‌ رسانند.
 
وی با تأکید بر اینکه به طبع، به نسبت افزایش قیمت خرید تخم‌ مرغ از مرغداران، قیمت برای مصرف‌ کننده نیز افزایش می‌ یابد، اظهار کرد: با توجه افزایش قیمت خرید تخم‌ مرغ از مرغداران، قیمت هر شانه ۳۰ عددی تخم‌ مرغ برای مصرف‌ کننده باید حداکثر ۴۵ هزار تومان باشد.
 
دولت ارزی برای خرید نهاده‌ های خوراک دام ندارد:
 
ناصر نبی پور، رئیس هیأت مدیرۀ اتحادیۀ مرغ تخم‌ گذار تهران، نیز با کاشانی در عوامل مؤثر در افزایش قیمت تخم‌ مرغ، هم نظر است، اما وی در گفتگو با اقتصاد آنلاین، مهمترین عامل افزایش قیمت را بد قولی دولت در تحویل نهاده‌ های خوراک دامی به مرغداران می‌ داند.
 
وی گفت: دولت نهاده‌ های خوراک دام را در بسیاری از مواقع با تأخیر ۳ ماهه، به مرغداران تحویل می‌ دهد.
 
نبی پور افزود: در این مدت، مرغداران به اجبار، نهاده‌ های خوراک دام مورد نیاز خود که اصلی‌ ترین آنها کنجاله سویا و ذرت هستند را از بازار آزاد با نرخ‌ های بسیار بالا تأمین می‌ کنند که تأثیر زیادی در افزایش هزینۀ تمام شدۀ تولید دارد.
 
وی با اشاره به مشکلات سامانۀ بازارگاه (سامانۀ توزیع نهاده‌ های خوراک دام)، اظهار کرد: مرغدار در سامانۀ بازارگاه، بهای نهاده‌ های خوراک دامی را پرداخت می‌ کند، بدونِ آنکه از موعد دقیق دریافت نهاده‌ ها، مطلع و اطمینان از دریافت آن در زمان مناسب، داشته باشد تا بر اساس آن، برای تولید خود برنامه‌ ریزی کند.
 
نبی پور ادامه داد: در این مدت، نگرانی از گرسنه ماندن مرغ در واحدهای مرغداری، موجب می‌ شود، مرغدار با صرف هزینۀ زیاد، اقدام به خرید بخشی از نیاز خود به نهاده‌ های خوراک دامی از بازار آزاد با قیمت‌ های بالا کند.
 
رئیس هیأت مدیره اتحادیه مرغ تخم‌ گذار تهران بر این باور است؛ مشکل تأمین ارز برای نهاده‌ های خوراک دام، ریشۀ مشکل تأمین و توزیع نهاده‌ های خوراک دام است.
 
نبی پور افزود: حجم زیادی از نهادۀ خوراک دام در بنادر کشور انباشت شده است، اما دولت ارزی برای پرداخت به تجار برای خرید آنها ندارد.
 
وی با بیان اینکه صرف هزینۀ مضاعف برای تأمین خوراک دام، بخشی از مشکلات مرغداران است، اظهار کرد: افزایش چشمگیر قیمت برخی از مواد اولیۀ تولید از جمله، کارتن و شانۀ تخم‌ مرغ نیز، فشار مالی زیادی بر مرغداران وارد می‌ کند.
 
به گفتۀ نبی پور در یکسال اخیر، قیمت هر عدد کارت بسته‌ بندی تخم‌ مرغ، از ۸۰۰ تومان به ۱۱ هزار تومان، و هر عدد شانۀ کاغذی تخم‌ مرغ، از ۶۰ تومان به یک هزار و ۲۰۰ تومان، افزایش یافته است. 
 
وی تصریح کرد: در ۴ ماهۀ نخست امسال، مرغداران شرایط بسیار بد اقتصادی را از سرگذارندن و زیان سنگینی به دلیل افزایش هزینه تولید و پایین بودن قیمت خرید بر آنها تحمیل شد.
 
نبی پور با تأکید بر اینکه در ۴ ماهۀ نخست امسال، مرغداران در هر کیلوگرم تخم‌ مرغ، حداقل ۶ هزار تومان زیان دیدند، افزود: با توجه به اینکه میزان تولید روزانۀ تخم‌ مرغ در کشور ۲ هزار و ۷۰۰ تن است، مرغداران در ۴ ماهۀ نخست امسال در هر روز، ۱۶ میلیارد و ۲۰۰ میلیون تومان، زیان کرده‌ اند.
 
رئیس هیأت مدیرۀ اتحادیۀ مرغ تخم‌ گذار تهران، همچنین افزایش تقاضا برای مصرف تخم‌ مرغ را دلیل مهم دیگر افزایش قیمت این کالا عنوان کرد.
 
نبی پور گفت: گران بودن سایر منابع پروتئینی، مانند گوشت قرمز، ماهی و مرغ، موجب شده مردم به مصرف بیشتر تخم‌ مرغ، بعنوان یک منبع پروتئینی جایگزین، روی بیاورند.
 
وی، روی آوردن مردم به مصرف بیشتر تخم‌ مرغ، بعنوان یک منبع پروتئینی ارزان قیمت را عامل افزایش تقاضا در بازار این کالا برشمرد که در کنار سایر عوامل بر افزایش قیمت تخم‌مرغ، تأثیر‌گذار بوده است.
 
نبی پور نیز قیمت مناسب خرید هر کیلوگرم تخم‌ مرغ از مرغدار را ۱۹ هزار تومان و قیمت منطقی هر شانه ۳۰ عددی تخم‌مرغ برای مصرف‌ کننده را ۴۵ هزار تومان اعلام کرد.
 
بر اساس این گزارش با توجه به افزایش هزینه‌ های تولید تخم‌ مرغ و مشکلات مرغداران در تأمین نهاده‌ های خوراک دام به میزان کافی و با قیمت مناسب، افزایش قیمت تخم‌ مرغ در بازار طبیعی است. 

در این رابطه