Uncategorised

افزایش قیمت لبنیات در پی تورم کمینه ۴۰ درصدی و افزایش بهای۵۰ درصدی شیر خام و ۸۰ درصدی بسته بندی

Labaniat-1 ایسنا: سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی کشور گفت: قیمت شیر خام در قیمت تمام شده محصولات لبنی نقش اساسی را دارد و وقتی قیمت شیر خام ۵۰ درصد افزایش یافته است، می‌ توان انتظار داشت که قیمت محصولات لبنی افزایش نیابد؟
 
سید محمد رضا بنی طبا در گفتگو با ایسنا در واکنش به اظهارات یک عضو کمیسیون کشاورزی مجلس که یکی از دلایل افزایش قیمت مواد لبنی را حاصل فضای روانیِ تورمی کشور دانسته بود، اظهار کرد: در بخشی از مصاحبه به برخی از دلایل افزایش قیمت محصولات لبنی که در نتیجه افزایش نرخ نهاده های دامی بوده اشاره شده، اما در ادامه آمده که ستاد تنظیم بازار و تعزیرات باید با جدیت به این موضع ورود کنند و... ، تورم و افزایش هزینه‌ های تولید در صنایع لبنیاتی اتفاق افتاده است، افزایش شیر خام رخ داده است. مگر شما می توانید بیش از ۵۰ درصد به قیمت شیر خام، بعنوان مادۀ اولیۀ تولید محصولات لبنی اضافه کنید و انتظار داشته باشید که قیمت محصولات لبنی افزایش پیدا نکند؟
 
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌های لبنی کشور، ادامه داد: بغیر از شیر خام، ما با افزایش ۸۰ درصدی هزینۀ بسته بندی مواجه بوده‌ ایم. مگر می شود قیمت های مواد پتروشیمی که در صنایع بسته بندی استفاده می‌ شوند افزایش پیدا کنند، اما هزینۀ تمام شده کالا افزایش نیابد؟ مگر هزینه‌ های سربار وابسته به تورم نیست و هم اکنون آیا در کشور تورم ۴۰ درصدی نداریم؟ معنای ۴۰ درصد تورم به این معناست که ماهیانه شما ۴ درصد افزایش هزینه تولید دارید و بنگاه‌ های تولیدی با این افزایش هزینه‌ ها مواجه هستند.
 
بنی طبا تصریح کرد: وقتی این واقعیت‌ ها را داریم می توان انتظار داشت که هزینه های کالا افزایش پیدا نکند؟ وقتی در ابتدای سال ۴۰ درصد به حقوق و دستمزدها اضافه می‌ شود، می توان تا مرداد ماه اجازه نداد که قیمت محصولات تغییر پیدا نکند؟ زمانی که به شکل رسمی اعلام می‌ شود که به حقوق کارگران و کارمندان ۴۰ درصد باید اضافه شود و تولید کنندگان باید حقوق کارگران خود را ۴۰ درصد افزایش دهن،د چگونه انتظار داشته باشیم که به قیمت کالاها و خدمات خود اضافه نکنند؟
 
وی گفت: کسانی که صنایع را به سوء استفاده از جو روانی تورم متهم می‌کنند، سری به بورس بزنند تا متوجه شوند، حاشیۀ سود صنعت لبنیات چقدر بوده است؟ حاشیۀ سود صنعت لبنیات در سال گذشته ۴ درصد بوده که میان تمام صنایع حاضر در بورس کمترین میزان است. این میزان سود در ٣ ماهۀ اول امسال، به طور میانگین، یک درصد بوده است. این امر نشان می‌ دهد که صنعت لبنیات دیگر جذابیت سرمایه گذاری ندارد که در ادامه، این صنعت فرسایش پیدا می‌ کند و در نتیجه، کارگران بیشتری بیکار می‌شوند.
 
بنی طبا با بیان اینکه افزایش قیمت مواد لبنی به هیچ وجه به جو روانی حاصل از تورم برنمی‌ گردد، گفت: این افزایش قیمت کاملاً واقعی است و خودسرانه نمی‌ توان قیمت‌ ها را افزایش داد. اعتراض دامداران در تیرماه این بود که قیمت شیر خام باید ۶۴۰۰ تومان شود که وزارت جهاد کشاورزی در مرداد ما،ه قیمت تضمینی شیر خام را ۶۴۰۰ تومان اعلام کرد که بیش از ۵۰ درصد افزایش قیمت را نشان می دهد. قیمت شیر خام در قیمت تمام شده محصولات لبنی نقش اساسی را دارد. وقتی قیمت شیر خام ۵۰ درصد افزایش یافته است، می توان انتظار داشت که قیمت محصولات لبنی افزایش نیابد؟ مگر اینکه برخی انتظار داشته باشند به جای شیر، آب دست مصرف کننده بدهند که البته هزینۀ آب معدنی هم اکنون، گران تر از شیرخام است.
 
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌ های لبنی کشور، در ادامه با طرح مسائلی دربارۀ تأثیرات نرخ ارز بر نهاده‌ های دامی و تحریم‌ ها و... گفت: راهکار عاجل، اصلاح سیاست‌ گذاری‌ های کلان کشور است که در اختیار تولید کننده نیست. تصمیماتی در سیاست‌ های کلان اتخاذ شده که تأثیراتش را در زندگی روزمرۀ مردم شاهد هستیم. توصیۀ جدی ما این است که ارز اختصاصی ۴۲۰۰ تومانی را که امروز به شکل یارانۀ سیاه و رانت در ابتدای زنجیره به نهاده‌ های دامی اختصاص می‌ دهید، حذف کرده و مابه التفاوت آزاد شده را به مصرف کنندگان در دهک‌ های محروم اختصاص دهید.
 
سخنگوی انجمن صنایع فرآورده‌ های لبنی کشور، خاطرنشان کرد: سال‌ ها است که طرح شیر رایگان مدارس که حق مسلم کودکان این کشور است، به درستی اجرا نمی‌ شود و اگر سایر نمایندگان مجلس قصد حمایت از مصرف کنندگان را دارند، هیچ مصرف کننده‌ ای، ارجح تر از دانش آموزان این مرز و بوم نیست، پس این طرح را دوباره در قانون بودجه، احیا کنید.
 
دبیر: پروانه عبداللهی،
خبرنگار: سید حبیب الله وکیل زاده