Uncategorised

عدم تأمین نهاده‌ های مورد نیاز مرغداران/ نیاز سالیانۀ ۱۹ میلیون تنی نهاده های دامی

Nahadeh-Dam-1 نماینده مردم چابهار در مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: ما نتوانستیم نهاده‌ های مورد نیاز مرغداران را تأمین کنیم. تا آنجا که من اطلاع دارم، برخی از مرغداری‌ ها حدود ۲ ماه است که نتوانستند، ذرت مورد نیاز خود را خریداری کنند.
 
معین‌ الدین سعیدی، در گفتگو با خبرگزاری ایلنا، درباره علت تجمع جمعی از مرغداران در مقابل مجلس، و وضعیت تولیدکنندگان این صنف گفت: تأمین نشدن نهاده‌ های دامی، به یکی از قصه‌ های پر غصه در کشور تبدیل شده است. در ایران سالیانه به ۱۹ میلیون تن نهاده دامی، از جمله ذرت، سویا و جو نیاز داریم، و متأسفانه باید بگویم که عمده ‎‌ترین نیاز ما در این زمینه از طریق واردات تامین می‌شود.
 
به گفته نماینده مردم در مجلس یازدهم، با توجه به برآورده‌ ها و پژوهش‌ هایی که مجلس انجام داده است، تولیدکنندگان داخلی می‌ توانند دو، سوم از این نیاز را تأمین کنند.
 
عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان، با اشاره به نبود هماهنگی بین وزارت صنعت، معدن و تجارت و وزارت جهاد کشاورزی در تنظیم بازار، اظهار کرد: این ناهماهنگی‌ ها مزید بر علت شد و ما نتوانستیم نهاده‌ های مورد نیاز مرغداران را تأمین کنیم، تا آنجا که من اطلاع دارم برخی از مرغداری‌ ها حدود ۲ ماه است که نتوانستند ذرت مورد نیاز خود را خریداری کنند.
 
این نماینده مجلس در ادامه بیان کرد: بر اساس مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا، از سال ۱۳۸۹، اختیارات حوزه بازرگانی محصولات کشاورزی، از جمله قیمت گذاری، واردات و صادرات آنها به مدت ۲ سال به وزارت صنعت، معدن و تجارت واگذار شد. این در حالیست که از مرداد سال جاری، این اختیارات دوباره به وزارت جهاد کشاورزی بازگردانده شد.
 
به گفته سعیدی، بازگشت اختیارات به وزارت جهاد کشاورزی تصویب شده، اما هنوز به مرجله اجرا نرسیده است. به‌ همین دلیل، هنوز در بحث تنظیم بازار، نتوانستیم کاری پیش ببریم.
 
وی در ادامه با بیان اینکه شاهد رسوب نهاده‌ های دامی در بنادر هستیم، گفت: کمیسیون کشاورزی جلسات متعددی بر حل این معضل برگزار کرده است و تعدادی از همکاران ما برای حل این مشکل به بندر امام عازم شدند.
 
این نماینده مجلس با بیان اینکه واردات نهاده با ارز ترجیحی باعث ایجاد فساد و رانت می‌ شود، خاطر نشان کرد: تجربه نشان داده است که تخصیص ارز به واردات کالاهای اساسی، باعث افزایش قیمت آن کالاها می‌ شود، از این‌رو پیشنهاد می‌ کنیم، دولت از تولیدکنندگان داخلی حمایت کند.
 
عضو مجمع نمایندگان استان سیستان و بلوچستان، در ادامه افزود: نمایندگان معتقدند که باید این یارانه به تولیدکنندگان داخلی داده شود، نه واردکنندگان. چراکه با تحقق این مهم، انگیزۀ تولیدکننده، دو چندان می‌ شود. بدون تردید اعطای ارز ترجیحی به تولیدکنندگان در یک پروسه زمان‌ بر عملی خواهد شد، اما وقتی‌ که اجرایی شود، شاهد واقعی‌ تر شدن قیمت نهاده‌ های دامی خواهیم بود.
 
وی در پایان خاطر نشان کرد: کمیسیون مجلس و سید جواد ساداتی نژاد وزیر جهاد کشاورزی، موافق اعطای یارانه به تولیدکنندگان داخلی هستند. 

در این رابطه