Uncategorised

درخواست جمهوری‌خواهان کنگره آمریکا از دولت بایدن برای توقف مذاکرات هسته‌ای با ایران

Iran-USA-Barjam

ایران از زمان توقف مذاکرات، به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند نبوده و سطح همکاری با آژانس را کاهش داده است

جمهوری خواهان در کنگره آمریکا فشارها بر دولت جو بایدن برای کنار گذاشتن سیاست دیپلماسی با ایران در پی حمله اخیر پهپادی به یک پایگاه نظامی آمریکا در سوریه را افزایش داده‌اند.

این جمهوری خواهان می‌گویند اگر در انتخابات میان‌دوره‌ای سال آینده، کنترل کنگره را در دست گیرند، به توافق احتمالی دولت آمریکا با ایران پایبند نخواهند بود.

شماری از رهبران این حزب به سایت فری‌بیکن گفتند آقای بایدن قدرتی برای رفع دایمی تحریم‌های وضع شده علیه جمهوری اسلامی را ندارد.

پایگاه "تنف" که در منطقه‌ای استراتژیک در نزدیکی گذرگاه تنف سوریه با عراق و اردن قرار دارد اواخر مهر هدف حمله پهپادی قرار گرفت. آمریکا ادعا کرده ایران مسئول این حمله بوده است.

شماری از نمایندگان جمهوی‌خواه در کنگره آمریکا گفته‌اند به دنبال این حمله، مذاکرات با ایران باید متوقف شود.

قرار است مذاکرات هسته‌ای از ۲۹ نوامبر در وین از سر گرفته شود. مذاکرات برای احیای برجام در دولت حسن روحانی آغاز شد اما با روی کار آمدن ابراهیم رئیسی متوقف شد.

جمهوریخواهان می‌گویند می‌خواهند "پیامی مستقیم" به ایران بفرستند که جو بایدن نمی‌تواند تحریم‌ها را برای همیشه لغو کند. رهبران جمهوری‌خواه کنگره به فری بیکن گفتند که جو بایدن هیچ اختیار قانونی از طرف کنگره ندارد و اگر جمهوریخواهان کنترل مجالس آمریکا را در دست بگیرند به توافق به دست آمده، متعهد نخواهد شد.

مقام‌های ایران خواهان لغو تحریم‌هایی هستند که عمدتا در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ وضع شدند. آقای ترامپ با خارج کردن آمریکا از توافق هسته‌ای برجام، تحریم‌های سنگینی علیه جمهوری اسلامی و مقامات آن وضع کرد.

ایران در مقابل و از زمان توقف مذاکرات، به تعهدات خود در چارچوب برجام پایبند نماند و سطح همکاری با آژانس را کاهش داد.

این کشور اخیرا اعلام کرد ذخایر اورانیوم با غنای ۶۰ درصد به ۲۵ کیلوگرم رسیده است.

قدرت‌های غربی می‌گویند تسریع روند غنی‌سازی اورانیوم و نقض محدودیت‌های برجام، شانس احیای برجام را کم‌رنگ کرده است.

دولت آمریکا می‌گوید می‌خواهد به توافق برجام بازگردد، اما با ایران در مورد نحوره برگشتن و زمان آن و رفع تحریم‌ها اختلاف نظر دارد.

مقام‌های آمریکایی اخیرا گفتند "خوشبینی" چندانی در باره این مذاکرات ندارد.

 

 

منبع: بی بی سی