Uncategorised

علی لاریجانی: شورای نگهبان مهر محرمانه را بردارد تا بتوانم منتشر کنم/ آن "شورا": برای اعتراض علنی حکم نداریم

Shorai-Negahban علی لاریجانی داوطلب عدم احراز صلاحیت شده انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ پس از آنکه دلایل شورای نگهبان را دریافت کرده است با متنی حدود ۳۰ صفحه به تمام مسائل و شبهات مطرح شده پاسخ داده و آن را برای سران قوا و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی کشور ارسال کرده است.
 
به گزارش فارس پلاس، پس از آنکه شورای نگهبان اعلام کرد دلایل عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی را به وی اعلام کرده است، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی در متنی تفصیلی به مباحث مطرح شده از سوی شورای نگهبان پاسخ داده و مکتوب مباحث خود را برای سران قوا و بسیاری از شخصیت‌های سیاسی ارسال کرده است.
 
لاریجانی در متنی که حدود ۳۰ صفحه است سعی کرده به همه شبهات و سؤالات شورای نگهبان پاسخ دهد. وی اظهار کرده، هرچند این قبیل اقدامات دیگر سودی برای وی ندارد، اما باعث اصلاح رویکرد شورای نگهبان می‌ شود.
 
پیشتر با عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی برای انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰، وی خواستار اعلام دلایل عدم احراز صلاحیت خود شده بود که در ابتدا واکنش سخنگوی وقت شورای نگهبان این‌ چنین بود:
                         Kadkhodaei-twitter-1
 
این توییت در روز ۲۲ خرداد ۱۴۰۰ منتشر شد. لاریجانی اینگونه پاسخ داد: "مطابق دستور حاکمیتی رهبر انقلاب در پی ابلاغ سیاست‌ های کلی انتخابات در سال ۹۵ و پیرو بند ۱۱-۲، شورای نگهبان موظف است در صورت درخواست داوطلبان انتخابات ریاست جمهوری در خصوص دلایل رد صلاحیت، به آنان به صورت مکتوب دلایل خود را ارائه نماید".
 
تذکر رهبر انقلاب در ۱۴ خرداد ۱۴۰۰ و پس از آن، اصرارهای لاریجانی و انتشار مطالبی از سوی وی جهت علنی شدن دلایل عدم احراز صلاحیت وی، پروندۀ این ماجرا را مفتوح نگه داشت.
 
رهبر انقلاب در سخنرانی ۱۴ خرداد خود فرمودند: "در جریان عدم احراز صلاحیّت، به بعضی از کسانی که صلاحیّتشان احراز نشده بود، جفا شد، ظلم شد؛ یا به خودشان یا به خانواده‌ هایشان نسبت‌هایی داده شد که واقعیّت نداشت؛ به کسانشان نسبت‌ هایی داده شد و خانواده‌ های محترم و عفیف، دچار مواجهۀ با یک چنین نسبت‌ هایی شدند. خوب، گزارش های خلافی بود، غلطی بود؛ بعد هم ثابت شد که خلاف است، معلوم شد که خلاف است، منتها خوب، در دهان مردم پخش شد و متأسّفانه در فضای مجازی– اینکه من می گویم فضای مجازی رها است، یک نمونه‌ اش همین است- بدون هیچ قید و بندی این چیزها را منتشر کردند. حفظ آبروی انسان ها جزو مهمترین مسائل است، جزو بالاترین حقوق انسان ها است. خواهشم این است و مطالبه‌ ام از دستگاه‌ های مسئول این است که جبران کنند. مواردی که یک گزارشی خلاف واقع داده شده مربوط به فرزند کسی، مربوط به خانوادۀ کسی، بعد هم معلوم شده که خلاف واقع است، این را جبران کنند و اعادۀ حیثیّت کنند".
 
[هادی] طحان نظیف سخنگوی شورای نگهبان در ۱۶ مرداد ۱۴۰۰ اعلام کرد، دلایل عدم احراز صلاحیت علی لاریجانی به وی اعلام شده است. 
 
نکتۀ مهم دیگری که در سخنان آقای سخنگو مطرح شد این بخش است: "آنچه در بررسی صلاحیت افراد وجود داشته است، در اختیار خود آنان قرار می‌ دهیم. اینکه مبنای عدم احراز چه بوده است، به دلیل مخفی بودن آرا معلوم نیست. شورای نگهبان هر پاسخی داشته باشد اعلام می‌ کند و تا اینجا هم اعلام شده، اما این‌که دلیل عدم احراز چه بوده، چون رأی مخفی بوده، ما هم نمی‌ دانیم و دلیل عدم اعلام عمومی دلایل رد صلاحیت‌ ها نیز این است که منع شرعی و قانونی داریم، نمی‌ توانیم آنها را اعلام کنیم".
                       Larijani A-Sh Negahban-1
به نظر می‌ رسد، همانطور که سخنگوی شورای نگهبان گفته است، آنچه از سوی شورا به لاریجانی اعلام شده، مطالبی است که حین بررسی صلاحیت وی در جلسۀ شورا مطرح و به دلیل رأی مخفی اعضا، صرفاً به مواردی اشاره شده است که در جلسه به صورت جمعی مورد بحث و بررسی قرار گرفته است که همین امر نیز از سوی علی لاریجانی تلاش شده تا به طور تفصیلی و حقوقی پاسخ داده شود.