Uncategorised

وعده های توخالی و آیندۀ فاجعه بار/ سردرگمی و تناقض‌ گویی و تورم مزمن و گرۀ FATF و فرار سرمایه‌ ها و ...

Analyse-1 رویداد۲۴- امید کاجیان: چندین ماه از استقرار دولت سیزدهم گذشته است، دولتی که با شعار‌ها و آرمان‌ های انقلابی بر سر کار آمد و تمام حمایت‌ ها را پشت خود داشت. تا پیش از استقرار کابینه، از تشکیل دولت فراجناحی سخن گفته می‌ شد. اما در نهایت آنچه که حاصل شد، کابینه‌ ای متشکل از نظامیان، آستان قدسی‌ ها، افراد مشغول در قوه قضائیه و مدیران دولت‌ های نهم و دهم بود. به همین دلیل، یک استدلال مطرح شد، اینکه حضور این دولت در کنار سایر ساختار‌های یکدست در کشور فرصت است، به این خاطر که اکنون دولت، بدون مزاحم هر کاری که می‌ خواهد می‌ تواند انجام دهد و کسی یا بخشی به واسطه جناح بازی‌ ها و سیاسی‌ گری‌ ها بر سر راه او سنگ نمی‌اندازد، کارشکنی نمی‌ کند، و از سویی، خود دولت نیز نخواهد گفت، «ما فلان برنامه‌ ای را داشتیم، اما نگذاشتند که انجام شود». برای همین، امید خیلی‌ ها حل مشکلات کشور بود. در این میان البته که بیان برخی شعار‌ها و برنامه‌ ها نیز بر این امید افزود. حالا با گذشت این چند ماه، شرایط در زمینه‌ های مختلف به گونه‌ ای است که حتی مجلس یازدهم که قرار بود همگام با دولت باشد، گلایه‌ های خود را آرام آرام مطرح می‌ کند و از وزارتخانه‌ های مختلف انتقاد می‌ کنند:
 
در وزارت مسکن ابراهیم رئیسی که وعده یک میلیون مسکن در سال را داده بود، سکان را به رستم قاسمی داد که حتی در صحن مجلس و در زمان دفاع از خود و برنامه‌ هایش، همچنان خویش را وزیر نفت می‌دانست. امروز طبق آن وعدۀ ساخت مسکن، رستم قاسمی باید ۴۰۰ هزار مسکن را محقق می‌ کرد! اما آنچه که از عملکرد او تا به اینجای کار می‌ بینیم، عدم برنامه‌ ریزی و طرحی قابل قبول برای مردم و استقبال از آن است. و از سویی؛ در چنین شرایطی خبر‌هایی از این نیز می‌ رسد که چه بسا او بنا به دلایلی تا چند ماه دیگر، خود، کابینه را ترک کند و این مسئله، قطعاً به صورت کلی آنچه که دولت در عرصۀ مسکن می‌ گفت را به باد فراموشی خواهد سپرد. در واقعیت نیز اتفاق عجیب‌ تری رخ داد و پس از آنکه دولت اعلام کرد، ۴ میلیون مسکن ارزان را جهشی خواهیم ساخت، فقط ۲ میلیون نفر این شعار را باور و برای آن ثبت‌ نام کردند!
 
محسن رضایی معاون اقتصادی رئیس جمهور نیز از چهره‌ های قابل تأمل این روزهاست. کسی که در جریان انتخابات ریاست جمهوری از دکترای اقتصادش با معدل بالای ۱۹ حرف می‌ زد و اینکه با همین دانش، نسبت به بی ارزش شدن پول در دورۀ روحانی هشدار داده بود، ولی حالا در دوره‌ ای که خود، معاون اقتصادی رئیس جمهور است، دلار از مرز ٣٠ هزار تومان گذشته است.
 
رضایی در زمان انتخابات، وعدۀ یارانۀ ۴۵۰ هزار تومانی هم داد که می‌ بینیم از آن خبری نیست. همین چند وقت پیش، از اتفاق خوشی در آذرماه هم می‌ گفت، آذر ماهی که اکنون به نیمۀ آن رسیدیم و تنها عایدی اش قرمزی بورس بود و ارز افسار گسیخته و وضع اسفبارتر مردم. البته تنها خبر خوش آذر تا به امروز شاید برای رضایی، این بود که مهدی احمدی، دامادش، مدیر عامل بانک شهر شده است.
 
عیسی زارع پور وزیر ارتباطات رئیسی هم که آنقدر آش کارهایش شور شده که حتی در صدا و سیما هم به او انتقاد می‌ کنند که چرا به جای پذیرش کُندی اینترنت در کشو،ر آن را بالاتر از استاندارد‌های ایران می‌ خواند و با نمایش یک گوشی و سرعت اینترنت بیان می‌ کند و می‌ گوید: در پروانۀ اپراتور‌ها ۲ مگابیت بر ثانیه آمده است، اما الان سرعت دانلود حدود ۸ برابر این مقدار را نشان می‌ دهد.
 
زارع پور نه تنها به نوعی از این کندی اینترنت دفاع کرده، بلکه برای طرح عجیب و غریب و پر حرف و حدیث صیانت از فضای مجازی، که در واقعیت محدودیت این فضاست، پیشنهادهایی به مجلس هم ارائه داده که این خود بیانگر حمایت از محدودیت یا به قولی حمایت از طرح صیانت از فضای مجازی است.
 
به گزارش رویداد‌‌ ۲۴، سید احسان خاندوزی وزیر اقتصاد نیز که عملکردش نیازی به گفتن ندارد: آنچه که عیان است چه حاجت به بیان. انتخاب احسان خاندوزی از مخالفین برجام و FATF و بدون ایده‌ های مشخص به عنوان وزیر اقتصاد، پاشنه آشیل رئیسی بود. تا جایی که مجلس انقلابی را نیز به واکنش واداشته است، تا جایی که در صحن مجلس، علنا به دروغگویی تیم اقتصادی اشاره و بیان شد: «چرا دولت در خصوص انتشار اوراق به مردم گزارش دروغ می‌ دهد، بر اساس اسناد خزانه از مهرماه تاکنون ۸ هزار میلیارد اوراق توسط دولت به فروش رسیده، اما دولت می‌ گوید، اوراقی به فروش نرسیده است»
 
این همان بازاری است که امثال امیرحسین قاضی زاده هاشمی که امروز یکی دیگر از معاونان رئیس جمهور است، می‌ گفتند که مشکل بازار سرمایه، سه روزه حل می‌ شود. چندین ماه گذشت و مسئله حل نشد، هیچ، بد و بدتر هم می‌ شود. حتی با وجود همان قاضی زاده هاشمی در نقش آقای معاون رئیس دولت.
 
سردرگمی در بازار بورس، تناقض‌ گویی در ماجرای متمم بودجه، صنایع مرتبط با خودرو و فولاد و تورم افسار گسیخته در همۀ حوزه‌ ها، نادیده گرفتن نقش FATF و برجام، عدم راهکار برای مهار ارز، در کنار فرار سرمایه‌ ها از کشور، تنها بخشی از کارنامۀ اقتصادی دولت است. و حالا هم در جدید‌ترین اتفاقات، تیم وزارت امور خارجه و نتایج مذاکرات هنوز چنگی به دل نزده و نتیجه آن نیز در بازار کشور مشخص شده است.
 
در وزارت رفاه، حجت عبدالملکی قرار بود با هر ۱ میلیون تومان، ۱ شغل ایجاد کند و خودش معتقد بود این کاری بسیار ساده است، اما چون کسی به مردم آموزش نداده، انجام نمی‌ شود. او فعلاً میلیاردها تومان بودجه در دست دارد و تا این لحظه باید دست‌ کم چند میلیون شغل ایجاد می‌ کرد! این جمله، آنقدر طنز بود که به دستمایۀ شوخی در شبکه‌ های اجتماعی تبدیل شد. البته ماجرای شغل ۱ میلیون تومانی، تنها ایدۀ اقتصادی وزیر کار نبود و او قرار بود، چند روزه با مقداری ارز پاشی در بازار، مشکل دلار را هم حل کند، و تا این لحظه، دلار از کانال ۳۱ هزار تومان هم، عبور کرد.
 
در وزارت صنعت، فاطمی امین فعلاً تبدیل به «وزیر خودرو» شده، اما همین یک موضوع نیز مدیریت نشده است. تا هفتۀ پیش بحث بر سر مدیریت خودروسازی در کشور بود و اینکه دولت رئیسی جلوی گران کردن خودرو را گرفته است، با این حال، مصوبۀ رسمی دولت دربارۀ افزایش قیمت خودرو، آب سردی بر سر حامیان دولت نیز ریخت و به این ترتیب تا این لحظه، مشخص شد، برنامه‌ های اقتصادی دولت کارکرد چندانی ندارد و تا مدت دیگر باید منتظر ماند. شاید پیروزی مذاکرات بتواند بخشی از مشکلات را حل کند، که البته از آن سو نیز اخبار خوبی به گوش نمی‌ رسد.
 
در وزارت میراث فرهنگی، عزت الله ضرغامی فعلاً برنامه‌ های خود را پیش می‌ برد و به وزیر «هر سفر یک حاشیه» تبدیل شده است. او شاپور ساسانی و داریوش اول را با هم مخلوط کرده و یکی را جای دیگری معرفی تا با این کار، دانش خود در عرصۀ فرهنگ، به نمایش بگذارد و بعد هم که گفتگوی منتسب به او در مورد اینکه اظهار داشته بود، مردم پاسارگاد به‌ دلیل مقبرۀ کوروش نمی‌ توانند چاه بزنند و کشاورزی کنند، غوغا به پا کرد، همه به این فکر فرو رفتند که چرا وزیر میراث فرهنگی، دغدغۀ وزارت کشاورزی دارد و علیه میراث فرهنگی حرف زده است! هرچند با بالا گرفتن تبعات این جمله در رسانه‌ ها، ضرغامی اعلام کرد که این‌ ها مقصود و جملۀ او نبوده و کسی نمی‌ خواهد در پاسارگاد حفره چاه بکند. ضرغامی به غیر از این، با انتخاب چهره‌ ای که به خود چلمن سیزدهم (!) می‌ گفت، به عنوان رئیس موزۀ فرش، در حاشیه باقی ماند.
 
مروری بر تیم و کابینه دولت رئیسی در این ماه‌ ها، نشان می‌ دهد، ماه عسل رئیسی تمام شده و دولت یکدست با سایر ساختار‌ها و بخش‌ های کشور، نه تنها مؤثر واقع نشده، بلکه با این روند باید در آینده منتظر وقایعی سخت‌ تر و دشوارتر باشیم.