Uncategorised

کاهش کسری تراز عملیاتی در بودجه ۱۴۰۱

Budget-Laieheh-1
دنياي اقتصاد- هنگامه عليقلي : دوسال از آمدن میهمان پرهزینه اقتصاد به کشور می‌گذرد. کرونا و محقق نشدن درآمد‌های پیش‌بینی شده در قانون بودجه سنواتی باعث شد صاحب‌نظران اقتصادی کسری بودجه امسال را دست کم ۳۰۰ هزار میلیارد تومان اعلام کنند. دولت سیزدهم نیز بارها اعلام کرد که خط قرمزش استقراض از بانک مرکزی است و بودجه ۱۴۰۱ بدون کسری به مجلس تقدیم خواهد شد. این روزها فصل بررسی بودجه در مجلس است و برداشت‌ها‌ی متفاوتی که از بودجه اعلام می‌شود نیازمند واکاوی است. دسترسی دولت‌ها به منابع پایدار درآمدی یکی از مهم‌ترین موارد سنجش و پایش تورم و کسری بودجه محسوب می‌شود.

محمدرضا میرتاج‌الدینی، نایب رئیس دوم کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس شورای اسلامی درباره میزان کسری تراز عملیاتی به «ایرنا» اعلام کرده است که دولت در لایحه بودجه ۱۴۰۱ کسری تراز عملیاتی را پایین آورده یعنی منابع پایدار در ازای هزینه‌های جاری کشور بهبودیافته و از ۴۶۰ هزار میلیارد تومان به ۳۶۰ هزار میلیارد تومان رسیده است.  او بر این رویکرد دولت که قصد ندارد از بانک مرکزی قرض کند نیز صحه گذارده و اعلام کرده است که البته رویکرد دولت کنترل حجم نقدینگی است تا بودجه تورم‌زا نشود.
  دوسوم کل بودجه متعلق به شرکت‌های دولتی

میرتاج‌الدینی همچنین به موضوع رشد ۳۴ درصدی بودجه شرکت‌های دولتی اشاره کرده است. به گفته وی بودجه این شرکت‌ها از ‌هزار و ۵۷۰ هزار میلیارد تومان به ۲ هزار و ۱۷۰‌هزار میلیارد تومان رسیده که نزدیک به دو‌سوم کل بودجه را به خود اختصاص داده است و این رقم صرف هزینه‌های داخلی خود شرکت‌ها می‌شود.  بنا به اطلاعات موجود ۵۱ درصد از بودجه شرکت‌ها‌ی دولتی به ۷ شرکت دولتی عمده اختصاص دارد که ۴ شرکت‌ نفتی، ۲ شرکت‌ بانکی و یک شرکت هم بازرگانی دولتی است.  در این میان میرتاج‌الدینی در بررسی عملکرد شرکت‌ها‌ی دولتی اعلام کرده که درآمدها و هزینه‌های مالی این شرکت‌ها بدون تایید مجامع این شرکت‌ها بوده که نشان‌دهنده عدم شفافیت آنهاست.  میرتاج‌الدینی با تاکید بر اینکه شرکت‌های دولتی از جمله بانک‌ها به جای بانک‌داری، به سمت بنگاه‌داری رفته‌اند، خاطرنشان کرد: به عنوان نمونه بانک ملی ۱۷۰ شرکت زیر مجموعه دارد که آنها را اداره می‌کند، بانک مسکن ۱۹ شرکت، بانک کشاورزی ۸ شرکت و بانک سپه ۳۰ شرکت زیر‌مجموعه دارد که باید این بانک‌ها روند کار خود را اصلاح کنند.
  افزایش حقوق ۲۰ درصدی برای کارمندان

همچنین در خبری دیگر به نقل از انتخاب، میرتاج‌الدینی اعلام کرده است که کارمندان دولتی که کمتر از ۱۰ میلیون تومان حقوق می‌گیرند، افزایش حقوق‌شان حدود ۲۰ درصد خواهد بود. نایب رئیس کمیسیون برنامه‌وبودجه مجلس با بیان اینکه افزایش حقوق اغلب کارمندان در سال آینده بالای ۲۰ درصد خواهد بود، گفت که رویکرد دولت کنترل تورم در سال آینده است که این به نفع حقوق‌بگیران خواهد بود.   به گفته وی نباید در اعلام افزایش حقوق میانگین را مطرح کرد، زیرا افزایش حقوق به صورت پلکانی در نظر گرفته شده است و چون متوسط حقوق کارمندان پایین است، بنابراین درصد افزایش آنها بالاتر است، یعنی بین ۷/ ۶ درصد تا ۲۹درصد خواهد بود.