Uncategorised

خودکشی اعتراضی به شرایط سیاسی و اجتماعی و اقتصادی/ اعلام و تهدید به اقدام توسط دو سوم مستعدان خودکشی

khodkoshi ghors-brenj تولد هر شخص آغاز حیات اوست و انسان‌ ها در مسیر عمر خود کودکی را به جوانی و سپس میانسالی و در ادامه مسیر به مرحله سالمندی می رسانند. دراین مسیر اگر بیماری و یا رویدادهای غیر مترقبه‌ ای رخ ندهد، می توان آن را به شکل طبیعی طی کرد، این در حالی است که نوعی مرگ وجود دارد که گاه از جانب خود فرد انتخاب می شود و مسیری دیگری را برای شرایط طبیعی او رقم می زند.
 
به گزارش خبرنگار ایلنا خودکشی علل متعددی دارد به همین دلیل پیر و جوان، زن و مرد، فقیر و غنی به مرحله‌ ای می رسند که با این روش تصمیم می‌ گیرند از رنجی که گرفتار آن هستند، به هر نحوی رهایی یابند.
 
الهام محمودی روانشناس و استاد دانشگاه معتقد است: خودکشی نوعی فریاد برای کمک خواستن است که متأسفانه همراه با پیشرفت تدریجی جوامع این مشکل اجتماعی و فردی نیز افزایش پیدا کرده و با وجود تلاش جامعه شناسان و روان شناسان در کنترل آن، ما همچنان شاهد وقوع این پدیده تلخ هستیم.
 
محمودی درباره انواع خودکشی ادامه می‌ دهد: خودکشی مراحلی دارد، یک نوعی که منجر به مرگ شود و نوع دیگر، فرد اقدام به خودکشی می کند، اما به مرگ منتهی نمی‌ شود و یا ممکن است فرد فقط افکار خودکشی در ذهن داشته باشد که برای روانشناسان، همه موارد مهم و قابل تأمل هستند و می بایست به آنها توجه شود.
 
این روان شناس اضافه می‌ کند: بیشترین میزان خودکشی مربوط به سنین ۱۵ تا ۴۵ سالگی است، اما در ایران بیشتر در سنین ۲۵ تا ۳۰ سالگی رخ می‌ دهد  اما در سال های اخیر به دلیل افزایش مشکلات اجتماعی  و اقتصادی، شاهد کاهش این  سن در بین افراد، بویژه در استان‌ های محرومی همچون کردستان، لرستان .ایلام و کرمانشاه و آذربایجان غربی هستیم.
 
چرا برخی افراد اقدام به خودکشی می‌ کنند؟:
 
اندیشه های مربوط به علل خودکشی به دو گروه اصلی تقسیم می شوند که عبارتند از عللی که جامعه آنها را به عنوان علت می نگرد، و عللی که مربوط به خود فرد است.
 
محمودی با این اعتقاد که در تراژدی خودکشی، آشفتگی و مشکلات عاطفی به حدی شدید می شود که فرد را در یافتن راه های مختلف حل مشکل خود ناتوان می سازد، ادامه می دهد: همۀ ما در طول زندگی احساس تنهایی، افسردگی، بی کسی و نا امیدی را تجربه کرده ایم. مثلاً مرگ یکی از اعضای خانواده و شکست در برقراری ارتباط، از جمله مواردی هستند که عزت نفس ما را تحت تأثیر قرار داده و احساس بی ارزشی بوجود می آورند.
 
به گفته این روانشناس، ورشکستگی‌ های اقتصادی نیز از جمله مشکلات عمده‌ ای هستند که بعضی از ما در طول زندگی کم و بیش با آن مواجه می‌ شویم. از آنجایی که ساختار هیجانی هر شخص منحصر به فرد است، هر فردی در شرایط مختلف، پاسخ های متفاوتی به این مشکلات نشان می دهد.
 
این استاد دانشگاه درباره علل خودکشی از نظر اجتماعی می‌ گوید: امروزه خودکشی یکی از راه‌ های اعتراض به شرایط سیاسی، اجتماعی و اقتصادیِ موجود در جامعه است. بنابراین اوضاع بد اقتصادی و تورم، به فقر و بیکاری و حتی افزایش آمار دزدی ها منجر شده است، همچنین شاهد افزایش آمار طلاق، بیماری های روانی و حتی سوء استفاده های جنسی هستیم.
 
وی سپس به نتایج آمار خودکشی در استان‌ های محروم کشور اشاره می کند و می‌ افزاید: این آمارها نشان می دهند که فقر و نداشتن آگاهی، چقدر در شکل‌ گیری این مشکل ،تأثیر گذار است.
 
به گفتۀ محمودی، عدم حمایت خانوادگی، نداشتن امنیت در محیط خانواده و نداشتن مهارت حل مسئله و مشکلاتی که در جامعه رو به افزایش هستند، مهمترین عوامل بهم ریختگی روانی نوجوانان هستند که آنها را به سمت استفاده از سیگار و مواد مخدر، عشق های نافرجام، خودزنی و خودکشی می‌کشاند.  
 
ازدواج‌ های تحمیلی و کودک همسری، اختلافات زناشویی و مشاجرات خانوادگی و نبودن شادی‌ های پایدار، داشتن بیماری‌ های جسمی و روحی و همچنین استفاده از مواد مخدر و مشروبات‌ الکلی در بین افراد، از عوامل دیگری است که این روانشناس به آنها اشاره می کند.
 
به گفته این روانشناس خصوصیت مشترک افرادی که اقدام به خودکشی می کنند، داشتن این باور است که خودکشی تنها راه حل غلبه بر احساسات غیر قابل تحمل است و این کار باعث می شود این احساسات خاتمه یابد.
 
چگونه کمک  کنیم؟:
 
بررسی‌ ها نشان می‌دهد که تقریباً بیش از دو سوم کسانی که خودکشی می کنند، قبلاً قصد خود را با دیگران در میان گذاشته اند و حتی آنها را به انجام آن تهدید می‌ کنند. بنابراین یکی از راه‌ های موفق پیشگیری از خودکشی توجه به بروز این فکر و ارجاع شخص به روان شناس یا روان پزشک است.
 
محمودی معتقد است، اغلب خودکشی ها را می توان با اقدام‌ های بجا و مناسب در مورد افراد در معرض بحران پیشگیری کرد. اگر فردی را که قصد خودکشی دارد، می شناسید، لازم است، خونسرد باشید. بنشینید و واقعاً به صحبت های فرد گوش کنید و ضمن درک او، و بجای نصیحت و راهکار، فقط حمایت های عاطفی به او دهید.
 
به گفتۀ وی، بیشتر افراد راجع به مرگ، احساسات مبهمی دارند و آمادۀ دریافت هر کمکی هستند، بنابراین از صحبت یا سؤال مستقیم راجع به افکار خودکشی، وحشتی نداشته باشید. بهتر است فرد را به استفاده از روش‌ های حل مسئله و اقدامات مثبت تشویق و ترغیب کنید. به خاطر داشته باشید، فردی که در موقعیت بحران عاطفی قرار دارد، نمی تواند منطقی فکر کند. بهتر است راجع به تغییرات مثبتی که امید به زندگی را در او افزایش می دهد، گفتگو کنید.
 
این روان شناس با بیان اینکه لازم است از افراد دیگر نیز کمک بگیرید، خاطر نشان می کند: سعی نکنید، نقش یک مشاور را ایفا کنید، چرا که نه تنها علم آن را ندارید، بلکه مسئولیت سنگینی را به دوش خود می گذارید. بهتر است در پی افرادی که بتوانند به شکل تخصصی به فرد کمک کنند، برآیید، حتی اگر به قیمت از بین رفتن اعتماد او به شما شود. اجازه دهید او متوجۀ همدلی در شما شود و بفهمد که شما برایش اهمیت قائل هستید و هر کاری حتی به قیمت خدشه دار شدن رابطه، برایش انجام می دهید.
 
مقصران اصلی:
 
خودکشی یک موضوع ساده‌ اجتماعی نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت. به گفتۀ محمودی، مشکلات اجتماعی با مشکلات خانوادگی گره خورده اند و مسئولان اگر نمی توانند مشکلات اقتصادی را کاهش دهند، حداقل در صدد راهی برای جلوگیری از افزایش آن باشند. اگر ترمز افزایش قیمت‌ ها کشیده نشود، ممکن است شاهد نا امیدی در جامعه شده که این نا امیدی تبعات سنگینی را با خود به همراه خواهد آورد.
 
وی تأکید می کند: بحران های فردی موقتی است. غیر قابل تحمل ترین دردها و ناراحتی ها نیز می توانند تحمل شود، اما اگر به شکل مزمن درآیند، سخت تر می شوند. متأسفانه، اوضاع بد اقتصادی کشور و زیر پوشش بیمه نبودن سلامت روان، باعث شده، افراد کمتر به مراکز مشاوره مراجعه کنند.
 
گفتگو : ناهید محمد پور