Uncategorised

تایید عقب‌نشینی تهران از برخی خواسته‌هایش در مذاکرات وین

Iran-Chin-Rousieh-Mozakerat vien

«یک پایگاه خبری، نزدیک‌ به دبیرخانه شورای عالی امنیت ملی، تایید کرده است که روسیه و چین ایران را برای دست برداشتن از برخی خواسته‌های حداکثری خود در مذاکرات وین متقاعد کرده‌اند.»
 
در جریان برگزاری هشتمین دور مذاکرات احیای برجام  کشورهای شرکت‌کننده وضعیت مذاکرات را «اضطراری» توصیف کرده و وزارت خارجه آمریکا نیز صحبت درباره پیشرفت مذاکرات را «زود» دانسته بود.
 
ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا، گفته بود در دور اخیر مذاکرات برخی پیشرفت‌ها به دست آمده ولی این پیشرفت‌ها «بسیار آهسته‌تر» از گام‌های شتاب‌گیرنده هسته‌ای ایران است.
 
این درحالی است که علی باقری، رئیس هیات ایرانی روند مذاکرات را «مثبت» توصیف کرد.
 
پایگاه خبری نورنیوز امروز یکشنبه ۱۲ دی‌ماه ۱۴۰۰ نوشته است رویکرد تازه ایران به معنای « تن دادن مطلق» به نظرات روسیه و چین نیست، اما ایران با «با مشورت روسیه و چین» پیشنهادهایش را تعدیل کرده است.
 
در این گزارش همچنین برخی رسانه‌ها به انتشار «روایت وارونه‌» از مذاکرات احیای برجام در وین متهم شده‌اند و گفته شده این رسانه‌ها تلاش می‌کنند چنین القا کنند که «مذاکره‌کنندگان ایرانی توسط روسیه و چین راهبری می‌شوند.»
 
خبر عقب‌نشینی ایران از برخی خواسته‌هایش در مذاکرات وین در حالی منتشر شده که روز هشتم دی‌ماه، نشریه فارین‌پالیسی به نقل از میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در مذاکرات وین، نوشت که روسیه و چین ایران را وادار کرده‌اند که برخی خواسته‌های حداکثری خود را کنار بگذارد و گفت‌وگوهای وین بر اساس پیش‌نویسی که در شش دور مذاکره با دولت روحانی به دست آمده بود، شروع شود.
 
علاوه بر این میخائیل اولیانوف تصویری حاشیه‌برانگیز از جلسه‌ با راب مالی، مذاکره‌کننده ارشد آمریکا که به صورت غیرمستقیم در مذاکرات حضور دارد، منتشر کرد که در حال مذاکره درباره برجام بودند.
 
این تصویر درمیان  کاربران شبکه‌های اجتماعی واکنش‌های زیادی به همراه داشت. برخی از آن‌ها این تصویر را تداعی‌کننده عکس معروف استالین، روزولت و چرچیل در نشست تهران سال ۱۳۲۰ دانسته‌اند که شاه ایران در آن دعوت نداشت.
 
مقامات ارشد در دولت ابراهیم رییسی طی روزهای گذشته از «پیشنهادهای جدید برای مذاکره و احیای برجام» صحبت کرده بودند که تاکید زیادی بر برداشته‌شدن تحریم‌ها داشت و بر همین اساس خواستار کنار گذاشتن پیش‌نویس قبلی که به پیش‌نویس ژوئن مشهور شده است، شده بودند.
 
حسین علایی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران ایران روز گذشته یادداشتی در روزنامه جمهوری اسلامی منتشر کرده که در آن با اشاره به سفر ابراهیم رئيسی به روسیه که گفته شده است به زودی انجام خواهد شد، از رویکردهای روسیه در قبال ایران از جمله در پرونده هسته‌ای انتقاد کرده و با تاکید بر اینکه روسیه «هیچگاه ایران را متحد استراتژیک خود تلقی نکرده است» نوشت: «روسیه همیشه از برگ ایران در حل مسائل خود با آمریکا استفاده کرده است.»
 
هشتمین دور مذاکرات احیای برجام در وین، ظهر روز پنج‌شنبه ۹ دی، به‌دلیل فرا رسیدن تعطیلات پایان سال میلادی به‌مدت سه روز متوقف شد و قرار است از روز دوشنبه، ۱۳ دی‌ماه از سر گرفته شود.
 
 
نقل از ایران وایر