Uncategorised

ادعای پرداخت ۱۵۰ هزار دلار بعنوان دلجویی به عده‌ ای از خانواده‌ های ترور شده های هواپیمای اوکراینی

sanehe havapeyma ایرنا: معاون استاندارد پرواز سازمان هواپیمایی کشوری گفت: ستاد پرداخت مبلغ ۱۵۰ هزار دلار به عنوان دلجویی و تلطیف آلام به ورثه جانباختگان هواپیمای اوکراینی در وزارت راه و شهرسازی تشکیل و عده‌ ای از خانواده‌ ها مبلغ را دریافت کردند و برای باقی خانواده‌ ها به محض مراجعه این مبلغ پرداخت خواهد شد.
 
«آرش خدایی» در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا درباره آخرین وضعیت پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی، بیان کرد: بر اساس مصوبه هیأت دولت برای هر جانباخته‌، مبلغ ۱۵۰ هزار دلار پرداخت خواهد شد.
 
وی گفت: تمام جزئیات درباره روش پرداخت بررسی شده است و در حال پرداخت به خانواده‌ ها هستیم، ضمن اینکه چندین خانواده هم این مبلغ را دریافت کرده‌ اند و مراحل قانونی پرداخت نیز برای برخی دیگر از خانواده‌ ها انجام شده است.
 
پرداخت این مبلغ حق پیگیری قضائی را از خانواده‌ ها منع نمی‌ کند:
 
این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی تأکید کرد: پرداخت این مبلغ به معنی سلب حق خانواده‌ ها برای پیگیری پرونده نزد مراجع ذی‌ صلاح نخواهد بود. حتی در مصوبۀ هیأت دولت آمده است که برداشت این نباشد که در ازای دریافت این مبلغ، خانواده‌ ها از پیگیری خود منصرف شوند.
 
به گفته خدایی، مصوبۀ هیأت دولت تأکید دارد که پرداخت این مبلغ، حق پیگیری قضائی را از خانواده‌ ها منع نمی‌ کند.
 
وی خبر داد: همکاران در ستاد پرداخت این مبلغ به جانباختگان هواپیمایی اوکراینی در وزارت راه و شهرسازی آماده هستند تا به محض مراجعه با تسهیل همۀ امور، مبلغ مصوب پرداخت شود.
 
معاون استاندارد سازمان هواپیمایی ادامه داد: برای همۀ ۱۷۶ جانباخته، این مبلغ در نظر گرفته شده است که به عنوان دلجویی است، و خسارتِ باِ مسافران نیر جداگانه محاسبه شده است.
 
بعد فنی پرونده سانحه هواپیمایی اوکراینی مختومه است:
 
وی در پاسخ به این سؤال که آیا پرونده مربوط به سانحه هواپیمایی اوکراینی مختومه اعلام شده است، افزود: بعد فنی سانحه به سازمان هواپیمایی کشوری مربوط می‌ شود. بر اساس پروتکل‌ ها و مقررات هوایی، بررسی سانحه با هدف پیشگیری از وقوع مجدد چنین سانحه‌ ای انجام می‌ شود و هدف نهایی عیبجویی و پیدا کردن مقصر نیست.
 
معاون استاندارد سازمان هواپیمایی توضیح داد: ایران، مشارکت کشورهای درگیر، مثل آمریکا به عنوان کشور سازندۀ هواپیما، کانادا به عنوان کشوری که اتباع خود را از دست داده است، اوکراین به عنوان شرکت ثبت‌ کننده و بهره‌ بردار، فرانسه به عنوان کشوری که کمک فنی به ایران ارائه داد را پذیرفت. همچنین با دعوت از ایکائو به عنوان مشاهده‌ گر و تسهیل‌ گر روابط، اجازه دادیم، مشاهده‌ کنندۀ فرآیند بررسی فنی ماجرا باشد و اسفند سال گذشته گزارش فنی حادثه را منتشر کردیم.
 
خدایی توضیح داد: در نهایت گزارش مورد مشورت کشورهای شرکت‌ کننده قرار گرفت و از همۀ کشورها نظرات کوتاه، اما مثبت و سازنده دریافت کردیم و گزارش را بر مبنای نظرات اصلاح کردیم و البته بعد اصلاحی گزارش بیشتر جزئیات تکنیکال و فنی بود.
 
وی گفت: اگر هم با نظری موافق نبودیم، طبق استانداردها آن را در ضمیمه گزارش اضافه کردیم که نظرات منفی کشورها را هم در گزارش نهایی آورده باشیم.
 
این مقام مسئول در سازمان هواپیمایی دربارۀ نظر ایکائو دربارۀ پرونده سانحه هواپیمای اوکراینی، گفت: در یک مدت‌ زمان ۹۰ روزه، ایکائو باید اعلام می‌ کرد که توصیه‌ های ایران را می‌ پذیرد یا خیر؛ که نهایتاً اعلام شد توصیه‌ ها پذیرفته و اجرا می‌ شود. همزمان در داخل کشور نیز توصیه‌ ها اجرا شد و اینکه پروازهای شرکت‌ های اروپایی در فضای کشور ایران مجدداً آغاز شده شاهد دیگری است که از منظر ایمنی و تخصصی، ابعاد قضیه کاملاً روشن است و این سانحه دیگر در فضای آسمان کشور تکرار نخواهد شد.
 
معاون استاندار پرواز سازمان هواپیمایی گفت: بعد از گزارش ایران از ابعاد فنی حادثه، کشورها مجدداً به استفاده از آسمان ایران بازگشتند و از طرفی آژانس ایمنی اتحادیه اروپا هشدار روی فضای ایران را لغو کرد.
 
آرش خدایی گفت: خارج از ابعاد سیاسی و قضائی موضوع، بعد فنی پرونده مختومه است و در دستور کار جلسات ایکائو قرار نگرفته است و با قبول گزارش فنی ایران، این پرونده در قسمت گزارش‌ های ایکائو نشسته است.
 
به گزارش ایرنا، یک فروند هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با شماره پرواز ۷۵۲ با ۱۶۷ مسافر و ۹ خدمه پرواز که در ساعت ۶ و ۱۲ دقیقه روز (چهارشنبه ۱۸ دی‌ماه) از فرودگاه امام خمینی (ره) به مقصد کی‌یف پرواز کرده بود، پس از قطع ارتباطات با بخش کنترل ترافیک در ساعت ۶ و ۱۸ دقیقه در حوالی صباشهر از توابع استان تهران سقوط کرد و همه سرنشینان آن جان باختند. چند روز بعد از این حادثه مشخص شد که خطای انسانی موجب اصابت موشک به این هواپیمای مسافری شده است.
 
بعد از وقوع این حادثه، جلسات چندجانبه ایران با کشورهای ذی‌ نفع در سانحه سقوط در محل سازمان هواپیمایی ایران برگزار شد. در این مذاکرات، طرفین بر سر اخذ غرامت به تفاهم رسیدند و گزارش نهایی سانحه سقوط توسط ایران آماده و منتشر شد.
 
دولت در دی‌ ماه سال گذشته نیز تصویب کرد که خسارات ناشی از فوت جانباختگان، بدون هیچ‌ گونه تبعیض ناشی از ملیت، تابعیت و جنسیت و بر اساس قوانین متبوع کشورهای جانباختگان، به ورثه آن‌ ها پرداخت شود.

در این رابطه