Uncategorised

بلاتکلیفی یک زندانی محکوم به اعدام پس از ۲۷ سال - تایید حکم اعدام محیط بان

edam nahخبرگزاری هرانا – یک زندانی محکوم به اعدام در زندان خرم‌آباد به دلیل عدم توانایی تامین مبلغ درخواستی اولیای دم، مدت ۲۷ سال در این زندان در حال تحمل حبس است. این زندانی که در سال ۷۳ از بابت اتهام قتل بازداشت شده می گوید “به اولیای دم زنگ زدم گفتم من پول ندارم بیا اعدامم کن، گفت من اعدام نمیکنم پول میخواهم”.

 روزنامه اعتماد، یک زندانی در زندان خرم‌آباد در سال ۱۳۷۳ به اتهام قتل به اعدام محکوم شد.

این زندانی که هویت وی در این گزارش “ع.موسوی” عنوان شده است در تشریح ماجرا می گوید: سر حساب و کتاب بحثمون شد و یکی از شریکامون به قتل رسید. چهار نفر به ۱۰ سال حبس و اعدام محکوم شدیم که من متهم ردیف دوم بودم.

وی ادامه داد: ۱۵ سال پیش سه متهم دیگه با پرداخت دیه رضایت گرفتن و از حبس آزاد شدن. یکی ۳۶ میلیون تومان، یکی ۴ میلیون و یکیشون هم ۱۱ میلیون تومان پرداخت کرد. من چون کسی رو نداشتم بره برای رضایت سال ۹۵ من رو از طرف زندان فرستادن برم دم خونه شاکی برای رضایت اونم گفت ۷۰ میلیون تومن بده تا رضایت بدیم. بعد هم چون کسی رو نداشتم بره و بیاد و پولی هم نداشتم بدم برای رضایت همین طوری موندم تو زندان. پارسال رییس زندان رفت پیش شاکی ما برای رضایت، شاکی هم گفت ۸۰۰ میلیون تومان میخوام برای رضایت. رییس زندان هم راضیش کرد به۴۰۰ میلیون تومان اما خب پارسال این رو گفت و هر سال مبلغ رو میبره بالاتر.‌

این زندانی در مورد اینکه چقدر از این مبلغ ۴۰۰ میلیون تومان برای رضایت تهیه شده است، جواب داد: آه هم در بساطم نیست. هیچی ندارم که بخواهم پرداخت کنم. اعدام من سر جاش هست. به شاکی هم زنگ زدم گفتم من پول ندارم بیا من رو اعدام کن اونم گفت من اعدام نمیکنم پول میخوام. دیگه خسته شدم .جان زندان کشیدن ندارم. ------

 

دیوان عالی کشور حکم اعدام برومند نجفی، محیط بان کرمانشاهی را تایید کرد. آقای نجفی پیشتر توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به اتهام قتل یک شکارچی غیرمجاز به اعدام محکوم شده بود. به گزارش خبرگزاری هرانا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی سازمان محیط زیست، حکم اعدام برومند نجفی، محیط بان کرمانشاهی در دیوان عالی کشور تایید شد. فرمانده یگان حفاظت سازمان محیط زیست در این خصوص گفت: علی‌رغم پیگیری‌های قضایی صورت گرفته و تلاش گروهی وکلای مدافع پرونده محیط‌بان برومند نجفی، حکم این محیطبان کرمانشاهی که پیش از این از بابت اتهام قتل یک شکارچی غیر مجاز توسط شعبه سوم دادگاه کیفری یک استان کرمانشاه به اعدام محکوم شده بود، به تایید دیوان عالی کشور در آمد. جمشید محبت‌خانی ادامه داد: امیدواریم با تلاش‌های رئیس سازمان حفاظت محیط زیست و همراهی ریاست قوه قضائیه، زمینه بازنگری و تجدیدنظر در این حکم مطابق با دقت‌نظر در شرح وظایف یگان حفاظت محیط زیست و رعایت حقوق طرفین میسر و شرایط برای امنیت شغلی و فعالیت و تلاش بیش از پیش محیط‌بانان در حفاظت از طبیعت مهیا شود. در تاریخ ۱۴ مرداد سال ۱۳۹۹، یکی از کارکنان یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه، چهار شکارچی غیرمجاز که با خودروی آفرود وارد منطقه حفاظت شده بیستون کرمانشاه شده و اقدام به شکار کرده بودند را مشاهده و موضوع را به پاسگاه محیط بانی مستقر در منطقه اطلاع داد. بعد از اطلاع‌رسانی، پنج نفر از نیروهای یگان حفاظت محیط زیست کرمانشاه برای بررسی مسئله خود را به خودروی شکارچیان می‌رسانند و در جریان درگیری میان نیروهای محیط‌بانی و شکارچیان، تنی از متخلفان محیط زیستی با گلوله محیط‌بان نجفی زخمی می‌شود و در ادامه جان خود را از دست می‌دهد. بعد هم سه شکارچی دیگر اقدام به فرار از صحنه می‌کنند. در چنین شرایطی محیط‌بان‌ها فرصت بازرسی خودروی شکارچیان را پیدا نمی‌کنند و بنابراین لاشه یا اسلحه‌ای از آن‌ها ضبط نمی‌شود، اما آن طور که چهار محیط‌بان دیگر حاضر در صحنه در دادگاه شهادت داده‌اند، سه شکارچی دیگر اسلحه و کوله پشتی مخصوص شکار همراه خود داشته و وارد منطقه حفاظت شده بیستون شده بودند. با توجه به مرگ یکی از شکارچیان، پرونده ورود شکارچیان به منطقه حفاظت شده و اقدام آن‌ها به شکار پیگیری نشده و پرونده‌ای علیه محیط‌بان نجفی تشکیل شده و هم اکنون حکم اعدام محیطبان برومند نجفی در در سایه خلا های قانونی از بابت حمایت های لازمه از محیطبانان، به تایید دیوان عالی کشور رسیده است.