Uncategorised

تفاهم نامه، بیانیه یا قرارداد؟ قالیباف: از نظر حقوقی قراردادی با چین و روسیه بسته نشده است

ghalibaf m bagherانقلاب اسلامی در هجرت: هنگامیکه در ۱۹ ژانویه ۱۹۸۱محمد علی رجایی نخست وزیر تحمیلی به آقای بنی صدر همراه با بهزاد نبوی معاون اجرایی او قرار داد ننگین الجزایر را برای پایان بخشیدن به بحران گروگانگیری اعضای سفارت آمریکا امضا کردند برای دور زدن رئیس جمهور که بنا بر قانون اساسی هر قرار داد باید به امضای او و نیز تصویب مجلس می رسید، قرارداد را بیانیه خواندند. البته آقای بنی صدر علیه این دو به دیوان عالی قضائی شکایت کرد.

اینک قالیباف "رئیس مجلس قلابی" در باره دو قرارد محرمانه با چین و روسیه که از مفاد آن کسی اطلاع ندارد گفته است از نظر حقوقی قراردادی بسته نشده است. اما در۷ فروردین ماه سال‌جاری و در حکومت روحانی بود که قرارداد همکاری ۲۵ ساله ایران و چین امضا شد و در دیماه شروع عملیاتی شدن "توافق همکاری‌های راهبردی و جامع" ۲۵ ساله ایران و چین را حسین امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه در دیدار و گفت‌وگو با مقام‌های عالی رتبه چین در پکن به‌صورت رسمی اعلام کرد. قرارداد های خیانت بار را یا بیانیه می خوانند ویا چون قرار دا با چین، "توافق همکاری های" راهبردی .

نظام ولایت مطلقه برای بقای خود حاضر به هر کار از جمله حراج هستی ایران است. هر روز ادامه این نظام ،ایران را با خطرات جدی تر روبرو خواهد کرد. تنها با یک اعتراض عمومی و جنبش همگانی به دور از خشونت است که میتوان از بند استبداد وابسته و ویرانگر خلاص شد.

به گزارش ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی در پاسخ به انتقاد نماینده مهریز و بافق از بی اطلاعی نمایندگان مجلس در خصوص جزییات قراردادهای ایران با چین و روسیه، تاکید کرد: از نظر حقوقی قراردادی بسته نشده است.

محمدرضا صباغیان در تذکری شفاهی در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس بیان کرد: امروز گفته می شود که بین ایران با چین و ایران با روسیه قراردادهایی بسته شده اما مجلس اصلا در جریان جزئیات این قراردادها نیست. بر اساس قانون اساسی هر قراردادی که با سایر کشورها بسته می شود باید در مجلس به تصویب برسد.

وی در ادامه اظهار کرد: امروز اگر مردم از نمایندگان خود در خصوص جزئیات این قراردادها سوالی کنند ما پاسخی برای گفتن نداریم. انتظار داریم رئیس مجلس در این زمینه روشن سازی کند. آقای قالیباف رئیس مجلس مقتدری است و در آغاز به کار مجلس یازدهم نیز اعلام کرد که جایگاه مجلس را ارتقا می دهد. اما بی اطلاعی مجلس از جزییات این قراردادها به تدریج منجر به نزول جایگاه مجلس در سطح جامعه می شود.

محمدباقر قالیباف در پاسخ به تذکر صباغیان بیان کرد: از نظر حقوقی قراردادی بسته نشده است، وگرنه مجلس در جریان آن قرار می گرفت.