Uncategorised

حسین امیرعبداللهیان: «بدهی انگلیس به ایران پرداخت شد؛ هیچ ارتباطی میان آزادی این مبلغ و آزادی دو فرد وجود ندارد»!

Abdolahian-Amir
حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، امروز در تهران در پاسخ به پرسش‌های خبرنگاران در بارۀ آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری، دو شهروند ایرانی ـ بریتانیائی و دریافت بستانکاری تهران از لندن گفت «بیش از ٣٩٠ میلیون پوند پیش از پیروزی انقلاب اسلامی در خصوص برخی خریدهای دفاعی [...] از انگلستان [...] مطالبه داشتیم [و] هدف ما این بود که بتوانیم این مطالبات را زنده کنیم [...] به صراحت اعلام می‌کنم که هیچ ارتباطی میان آزادی این مبلغ و آزادی افرادی که به جرم جاسوسی و اتهامات امنیتی در ایران بازداشت و محاکمه شدند و جرایم آنها ثابت شد و قوه قضاییه باید در خصوص وضعیت آنها تصمیم می‌گرفت، وجود ندارد».

وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران که در بارۀ همزمانی دریافت پول از بریتانیا و آزادی دو شهروند دوملیتی ایرانی ـ بریتانیائی مورد پرسش قرار گرفته بود، گفت «شاید از نظر زمانی روزهای آزادی و واریز پول نزدیک به هم بود اما ارتباطی میان این دو مساله وجود ندارد»، زیرا به گفتۀ او «به طور همزمان پیگیری‌های قضایی و روند قضایی برای درخواست آزادی این دو تن [نیز] ادامه داشت».

حسین امیرعبداللهیان در بارۀ آزادی نازنین زاغری و انوشه آشوری گفت که این اقدام «در نهایت با نگاه انسانی در جمهوری اسلامی ایران محقق شد». به نظر می‌رسد که منظور وی از «نگاه انسانی» همان «٣٩٠ میلیون پوند» باشد. وزیر امور خارجۀ ایران البته تاکید کرد «اخباری که مبنی بر گرفتن پول و آزاد کردن این افراد منتشر می‌شود نادرست و نادقیق است».
نازنین زاغری ـ رتکلیف و انوشه آشوری که پیش از ظهر امروز فرودگاه تهران را ترک کرده بودند، بگفتۀ وزارت امور خارجۀ عُمان با یک پرواز ویژۀ نیروی هوائی این کشور به مسقط منتقل شدند تا در شرایط «ایمن به انگلستان پرواز کنند».

نازنین زاغری ـ رتکلیف که در آغاز سال ۱۳۹۵ همراه با دختر خرد سال خود برای دیدار از خانوادۀ به ایران رفته بود، هنگام بازگشت در فرودگاه بازداشت شد و به اتهام جاسوسی به ۵ سال زندان محکوم گردید. او از ١۵ فروردین ١٣٩۵، نخست در زندان و سپس در پی بروز بحران کرونا، با پابند الکترونیکی در حبس خانگی بسر ‌برد و در پایان دورۀ محکومیت خود با اتهام تازه‌ای روبرو شد. او به دلیل شرکت در یک گردهمائی در برابر سفارت جمهوری اسلامی ایران در لندن در سال ١٣٨٨ یعنی بیش از یازده سال پیش از آن به «فعالیت تبلیغی علیه نظام» متهم گردید و اندکی بعد به یک سال زندان محکوم شد.

ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری دستگیری همسر خود را همواره «گروگانگیری» توصیف کرده و گفته است این اقدام برای فشار به دولت بریتانیا در چارچوب اختلافات میان دو کشور در بارۀ پروندۀ خرید تانک‌های چیفتن از سوی دولت شاهنشاهی ایران صورت گرفته است. اختلاف نظر میان تهران و لندن در بارۀ میزان بدهی بریتانیا به ایران به دلیل عدم تحویل تسلیحات خریداری شده، تا کنون حل ناشده مانده بود.
انوشه آشوری، دیگر شهروند دوتابعیتی ایرانی ـ بریتانیائی در اوت ٢٠١٧، هنگام سفر به ایران دستگیر گردید و به اتهام جاسوسی به ١٠ سال زندان محکوم شد. او و خانوادۀ وی همواره این اتهام را رد کرده‌اند.
انوشۀ آشوری نیز بگفتۀ کمیتۀ حمایت از او، به منظور باج خواهی از سوی جمهوری اسلامی ایران «به گروگان» گرفته شده‌ بود.
.

منبع: رادیو فرانسه