Uncategorised

افزایش تعرفۀ همه کالاها بدنبال حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و افزایش تا ۳.۵ برابری کالاهای اساسی

kalahaye asaasie یک استاد دانشگاه اظهار داشت: برخی‌ها می‌گویند ارز ۴۲۰۰ تومانی به نقطه هدف اصابت نکرده، اما این کاملاً حرف بیهوده‌ ای است، چراکه ما می‌ بینیم این افراد خود هم قبول دارند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث بالا رفتن نرخ تورم کالاهای اساسی می‌ شود و می‌ دانیم که کالاها باهم چسبندگی قیمتی دارند و اگر کالاهای اساسی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گران شوند، این افزایش به سایر کالاها نیز سرایت خواهد کرد.
 
مرتضی افقه در گفتگو با خبرنگار اقتصادی ایلنا درباره تصمیم نمایندگان مجلس برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی اظهار داشت: موضوع مهم این است که اگر نمایندگان یا مسئولان مدعی هستند که در توزیع ارز ۴۲۰۰ تومانی فسادی رخ داده شده، چرا با آن فساد مبارزه نمی‌کنند و جلوی آن را نمی گیرند. تمام افرادی که از رانت ارز ۴۲۰۰ تومانی برخوردار شدند، مشخص هستند و اگر مرتکب فسادی شده‌ اند، قوه قضائیه به راحتی می‌ تواند به این افراد دسترسی داشته باشند و می‌ توان با مفسدان ارز ۴۲۰۰ تومانی برخورد کنند.
 
وی افزود: بارها گفتم در شرایط نابرابری که ایجاد شده، جریانی به دنبال پر کردن این نابرابری با دادن رانت به برخی هستند. برخی از اقتصاد خوانده‌ ها هم که عمق این موضوع را نمی‌ شناسند، در مورد حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی صحبت‌ هایی می‌ کنند و برخی از رسانه‌ ها هم صحبت‌ های این اقتصاد خوانده‌ ها را منتشر می‌کنند، متأسفانه این افراد در جلسات با مسئولان همین موضوعات را تکرار می‌ کنند و مسئولان هم به این اقتصاد خوانده‌ ها اعتماد می‌ کنند، بدون اینکه بدانند حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی چه تبعاتی خواهد داشت و چه ریشه‌ای دارد.
 
این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه دولت به جای برخورد با مفسدان دریافت کنندگان ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم گرفته تا یارانه توده محروم را حذف کند، گفت: در حالی که تمام رانت خواران و مفسدان دریافت کننده ارز ۴۲۰۰ تومانی مشخص هستند و اطلاعات آنها در بانک مرکزی قابل دسترس است، اما عده‌ای تصمیم گرفتند تا ارز ۴۲۰۰ تومانی را برای ۸۰ میلیون نفر حذف کنند و کالا برای این جمعیت گران‌ تر توزیع شود.
 
افقه درباره اظهارات برخی از نمایندگان مجلس و مسئولان  موافق حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: برخی‌ ها می‌ گویند ارز ۴۲۰۰ تومانی به نقطه هدف اصابت نکرده است، اما این کاملاً حرف بیهوده‌ای است، چرا که ما می‌ بینیم این افراد خود هم قبول دارند که حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث بالا رفتن نرخ تورم کالاهای اساسی می‌ شود و می‌ دانیم که کالاها باهم چسبندگی قیمتی دارند و اگر کالاهای اساسی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گران شوند این افزایش قیمت به سایر کالاها سرایت خواهد کرد.
 
وی افزود: موافقان حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی هم جرأت تصمیم‌ گیری در این باره ندارند و شاهد ورود دستگاه‌ های امنیتی هستیم و به همین دلیل است که یک ماه پیش از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی منصرف شدند.
 
این کارشناس اقتصادی افزود: مجلس و دولت احتمالاً پس از اینکه توافقاتی در مذاکرات وین پیش آمد و تصور کردند که پول‌ های بلوکه شده وارد می‌ شود به سرعت برای حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی تصمیم گرفتند و به همین دلیل مجلس هم در مدت زمان کوتاهی نسبت به حذف آن تصمیم گرفت.
 
وی با اشاره به میزان افزایش قیمت کالاهای اساسی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی گفت: به صورت دقیق هیچ نهادی میزان تورم پس از حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی را اعلام نکرده، اما آنچه که تولید کنندگان و توزیع کنندگان می‌ گویند، باید منتظر افزایش ٢ تا ۳.۵ برابری کالاهای اساسی و کالاهای این گروه خواهیم بود. البته حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی باعث افزایش تعرفه همه کالاها خواهد شد.
 
افقه درباره کالابرگ و وجه ریالی که بجای ارز ۴۲۰۰ تومانی می‌ خواهند پرداخت کنند، گفت: در ابتدا باید به این نکته توجه داشته باشیم با توجه به ناکارآمدی این دولت و ناکارآمدی اداری و سیاسی و اجرایی مسئولان، بحث کالابرگ آن طور که می‌ گویند به اجرا نمی‌ رسد. موضوع بعدی این است که اگر در ارز ۴۲۰۰ تومانی رانتی وجود داشته در کالابرگ هم رانت ایجاد خواهد شد، بنابراین بحث رانت همچنان وجود دارد و از بین نخواهد رفت.
 
این کارشناس مسائل اقتصادی با بیان اینکه حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و یارانه مردم ممکن است اعتراضات سال ۹۶ و ۹۸ را تکرار کند، گفت: امیدوارم شاهد این اعتراضات نباشیم، چراکه این شورش‌ ها معمولاً کور است و هم توده محروم مردم را دچار آسیب، و هم حاکمیت را دچار لطمه خواهد کرد. 

در این رابطه