Uncategorised

گزارش بیست و پنجمین روز حمله روسیه به اوکراين؛ درخواست زلنسکی از سوئیس برای مصادره اموال روس‌ها/ مدودف: روسیه بخاطر تحریم‌های غرب سقوط نخواهد کرد

Okrein Rousieh Jang

«یست‌وپنجمین روز حمله روسیه به اوکراین ادامه یافت در حالی که معاون رئیس شورای امنیت ملی روسیه اعلام کرد مسکو می‌داند چطور در محدودیت‌ها فعالیت کند.»
 
به گزارش پارسینه؛ با فرا رسیدن بیست‌وپنجمین روز حمله نظامی روسیه به اوکراین، وزارت دفاع روسیه روز گذشته در گزارشی از آخرین دستاورد‌های عمایات نظامی در اوکراین، اعلام کرد یک هزار و ۴۴۳ تانک و خودروی زرهی را از زمان آغاز این عملیان نظامی در تاریخ ۲۴ فوریه منهدم کرده است. دیمیتری مدودف، معاون رئیس شورای امنیت روسیه نیز در سخنانی گفت اقتصاد روسیه بخاطر تحریم‌های غرب سقوط نخواهد کرد؛ چراکه می‌داند چگونه تحت محدودیت‌ها عمل کند و در فضای پسا شوروی، دوستان قابل اعتمادی همچون چین، جنوب شرقی آسیا و آفریقا را دارد.
 
این در حالیست که زلنسکی از بانک‌های سوئیس برای مسدود کردن دارایی‌های افراد نزدیک به کرملین درخواست کرده است. 
شبکه تلویزیونی ب. اف. ام فرانسه در صفحه رسمی خود در توئیتر نوشت: ولودیمیر زلنسکی، رئیس جمهور اوکراین در گفتگوی زنده تلویزیونی، سوئیسی‌ها را خطاب قرار داد و شرکت‌هایی مانند نستله را که به رغم جنگ همچنان به فعالیت‌های خود در روسیه ادامه می‌دهند، سرزنش کرد. وی از بانک‌های سوئیس نیز درخواست کرد دارایی افراد نزدیک به کرملین را مسدود کنند. 
 
اخبار تحولات در اوکراین را می‌توانید در ادامه مشاهده کنید:
«آتش سوزی گسترده به دنبال بمباران شهر چرنیگو اوکراین»
منابع خبری اعلام کردند که نیروی هوایی روسیه شهر چرنیگو اوکراین را بمباران کرده است که بر اثر آن آتش سوزی گسترده‌ای رخ داده است.
 
«کمک ۱۵.۵ میلیون دلاری استرالیا به اوکراین»
دولت استرالیا می‌گوید این کشور ۱۵.۵ میلیون دلار کمک نظامی اضافی و همچنین ۲۲ میلیون دلار کمک اضطراری بشردوستانه به اوکراین ارائه می‌کند.
به گزارش اسپوتنیک، همچنین گفته شده استرالیا برای پناهجویان اوکراینی روادید موقت صادر خواهد کرد. این روادید به مدت سه سال اعتبار دارد و به افراد اجازه کار، تحصیل و دسترسی به سیستم درمان را می‌دهد.
 
«زلنسکی: محاصره ماریوپل اقدامی تروریستی است»
رئیس جمهور اوکراین محاصره ماریوپل را اقدامی تروریستی خواند که قرن‌ها در حافظه تاریخ خواهد ماند.
به گزارش شبکه تلویزیونی رویترز، ولودیمیر زلنسکی، در خصوص محاصره ماریوپل به دست نیرو‌های روسیه در اظهاراتی گفت: محاصره ماریوپل در تاریخ مسئولیت جنایات جنگی ثبت خواهد شد. انجام این اقدام در خصوص یک شهر صلح دوست، یعنی کاری که اشغالگران با ماریوپل انجام دادند، اقدامی تروریستی است که تا قرن‌های متمادی در خاطر‌ها خواهد ماند. ­هر چه بیشتر اوکراینی‌ها در مورد این جنایت به جهانیان بگویند، ما حامیان بیشتری پیدا خواهیم کرد. هر چه که مسکو بیشتر دست به اقدامات تروریستی علیه اوکراین بزند، عواقب بدتری برای روسیه خواهد داشت.
 
»چین: موضع این کشور در باره اوکراین مطابق با خواست اکثر کشور‌ها است»
وانگ یی، وزیر امور خارجه چین گفت: در مورد مسئله اوکراین، همانطور که زمان نشان خواهد داد، چین در سمت درست تاریخ ایستاده است و موضع این کشور مطابق با خواست اکثر کشور‌ها است.
 
به گزارش رویترز، وانگ شامگاه شنبه به خبرنگاران گفت: چین هرگز هیچ اجبار یا فشار خارجی را نمی‌پذیرد و با هرگونه اتهام بی اساس و مشکوک علیه چین مخالف است.
وانگ با تاکید بر اینکه چین قضاوت مستقلی انجام خواهد داد، گفت: ما همیشه از حفظ صلح و مخالفت با جنگ دفاع کرده‌ایم.
 
«انهدام یک انبار تسلیحات اوکراین»
خبرگزاری آرتی گزارش داد، وزارت دفاع روسیه تصاویری از انهدام یک انبار تسلیحات اوکراینی را در «یک حمله موشکی با دقت بالا» منتشر کرده است.
 
العربیه نوشت، عملیات نظامی روسیه در اوکراین امروز، یکشنبه وارد بیست‌وپنجمین روز خود شده است و ارتش روسیه به انهدام اهداف نظامی اوکراین در بحبوحه هشدار نسبت به خطر رانش مین‌های کار گذاشته شده توسط نیرو‌های اوکراینی در دریای سیاه ادامه می‌دهد.
به گزارش العربیه، ارتش روسیه از انهدام تأسیسات نظامی، انبار‌ها و سامانه‌های پدافند هوایی اوکراین با استفاده از موشک‌های مدرن و دقیق خبر داد، در حالی که کی‌یف اعتراف کرد که دسترسی به دریای آزوف را از دست داده است.
 
«زلنسکی مدعی شد: بیش از ۱۴ هزار سرباز روسی تاکنون در اوکراین کشته شده‌اند»
به گزارش الجزیره، ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهور اوکراین مدعی شد:
«ماریوپل» محاصره شده با مقاومت در برابر شرارت در تاریخ ماندگار خواهد شد.
اقداماتی که در این شهر روی داده است تنها توسط یک تروریست انجام می‌شود.
هرچه روسیه اقدامات خصمانه خود علیه اوکراین را تشدید کند، پیامد‌های منفی برای آن بیشتر خواهد بود.
از سوئیسی‌ها خواستم تا شرکت‌های خود را تحت فشار بگذارند تا فوراً بازار روسیه را ترک کنند.
بیش از ۱۴ هزار سرباز روسی تاکنون در اوکراین کشته شده‌اند و با ادامه جنگ، تعداد تلفات افزایش خواهد یافت.
بیش از ۶ هزار نفر روز شنبه از طریق ۸ مسیر امن تخلیه شدند.
مذاکره آسان نیست، اما ضروری است و ما همیشه به دنبال صلح هستیم و کشتار و مرگ را متوقف می‌کنیم.
 
«استرالیا صادرات سنگ معدن آلومینیوم به روسیه را ممنوع کرد»
دولت استرالیا روز یکشنبه اعلام کرد که صادرات آلومینا و سنگ معدن آلومینیوم، از جمله بوکسیت، به روسیه را به عنوان بخشی از تحریم‌های مستمر خود علیه مسکو به دلیل جنگ در اوکراین ممنوع کرده است.
 
در بیانیه مشترک چندین وزارتخانه دولت استرالیا از جمله دفتر نخست‌وزیری این کشور آمده است که روسیه برای نزدیک به ۲۰ درصد نیاز آلومینا خود به استرالیا متکی است. این اقدام توانایی روسیه برای تولید آلومینیوم را که یک کالای صادراتی مهم برای روسیه است، محدود خواهد کرد.
 
در این بیانیه آمده است: دولت استرالیا با صادرکنندگان و اتحادیه‌های کارگری که تحت تأثیر این ممنوعیت قرار می‌گیرند همکاری نزدیکی خواهد داشت تا بازار‌های جدید را پیدا کرده و بازار‌های موجود را گسترش دهد.
 
«دویچه بانک آلمان خواستار تعلیق تحریم‌های جدید ضد روسیه شد»
خبرگزاری آرتی نوشت، کریستین سوینگ، مدیرعامل دویچه بانک، از مقامات اروپایی خواسته است برای تشدید تحریم‌ها علیه روسیه به دلیل بن‌بست نظامی در اوکراین، صبر کنند و گفت که این اقدامات ممکن است تأثیر منفی بر این اتحادیه نیز داشته باشد.
 
سیوینگ در مصاحبه‌ای گفت: ابتدا باید اجازه دهیم تحریم‌های اعلام شده، اعمال شود. و افزود که این مجازات‌ها آسیب زیادی به اقتصاد روسیه وارد کرده است.
 
به گزارش خبرگزاری آرتی، رئیس بزرگ‌ترین موسسه مالی آلمان با بیان اینکه دولت‌ها باید قبل از اعمال تحریم‌های سخت‌تر، بار‌ها و بار‌ها فکر کنند، گفت: با این حال، این تحریم‌ها بر ما نیز تأثیر منفی دارد و ما باید این را تحمل کنیم.
 
«درخواست آنکارا برای غیرنظامی کردن اوکراین»
سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه بر لزوم ایجاد یک معماری امنیتی جدید میان روسیه و غرب پس از اتمام عملیات ویژه مسکو برای غیرنظامی کردن اوکراین تاکید کرد.
 
«گفت‌وگوی واشنگتن با آنکارا در مورد انتقال سامانه‌های اس۴۰۰ به اوکراین»
رویترز به نقل از مقامات آمریکایی گزارش داد، سه منبع آگاه فاش کردند که آمریکا به طور غیررسمی با ترکیه در مورد امکان ارسال سامانه‌های دفاع موشکی اس۴۰۰ ساخت روسیه به اوکراین برای کمک به کی‌یف برای مقابله با نیرو‌های روسیه گفت‌وگو کرده است.
 
این منابع به رویترز گفتند که مقامات آمریکایی این پیشنهاد را ماه گذشته به همتایان ترک خود ارائه کردند، اما هیچ درخواست مشخص یا رسمی ارائه نشد.
همچنین این منابع افزودند که این پیشنهاد در اوایل ماه جاری در سفر وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا به ترکیه به طور مختصر مورد بحث قرار گرفت.
 
«سرویس امنیت روسیه نسبت به خطر حرکت مین‌های دریایی اوکراین به سمت «تنگه بسفر» هشدار داد»
خبرگزاری تاس گزارش داد، سرویس امنیت فدرال روسیه نسبت به خطرات ناشی از احتمال استقرار مین توسط ارتش اوکراین در نزدیکی بنادر این کشور به سمت «تنگه بسفر» هشدار داده است.
 
این آژانس به تاس گفت که حدود ۴۲۰ مین دریایی از انواع منسوخ شده توسط نیروی دریایی اوکراین برای مسدود کردن آبراه‌های منتهی به بندر «اودسا» و سه بندر دیگر در دریای سیاه مستقر شد.
 
«شرکت نفت اتریش: اروپا در حال حاضر قادر به جایگزینی گاز روسیه نیست»
شرکت نفت اتریش اعلام کرد: ما در شرایط سختی قرار داریم و اروپا در حال حاضر قادر به جایگزینی گاز روسیه نیست.
 
آلفرد اشتاین، مدیرعامل شرکت نفت‌وگاز اتریش «اوام‌وی» (OMV) گفت که کشور‌های اروپایی در حال حاضر قادر به جایگزینی سریع روسیه با تأمین کننده گاز دیگری نیستند.
اشتاین گفت: عملیات نظامی روسیه در اوکراین برای شرکت اتریشی OMV که از طریق خرید گاز به طرف روسی کمک مالی می‌کند، غافلگیرکننده بود.
 
«اوکراین موشک‌های جاولین و استینگر بیشتری از آمریکا دریافت می‌کند»
خبرگزاری رویترز گزارش داد، یک مقام اوکراینی می‌گوید که اوکراین ظرف چند روز آینده موشک‌های «جاولین» و «استینگر» بیشتری از آمریکا دریافت خواهد کرد.
 
الکسی دانیلوف، دبیر شورای امنیت ملی و دفاع اوکراین روز شنبه در یک مصاحبه تلویزیونی گفت که اوکراین ظرف چند روز محموله جدیدی از تسلیحات آمریکایی از جمله موشک‌های جاولین و استینگر را دریافت خواهد کرد.
دانیلوف گفت: این (سلاح) در آینده نزدیک در خاک کشور ما خواهد بود. ما در مورد روز‌ها صحبت می‌کنیم.
 
رویترز نوشت، متحدان اوکراین محموله‌های تسلیحاتی را برای تقویت ارتش این کشور در برابر تهاجم روسیه تحویل داده‌اند. روسیه از این اقدام کشور‌های عضو ناتو انتقاد کرده است.