Uncategorised

بر اساس یک نظرسنجی ۶۲ درصد فنلاندی ها موافق عضویت کشورشان در ناتو

Otan دویچه وله فارسی: فنلاندی‌ها بعد از حمله روسیه به اوکراین برای پیوستن کشورشان به ناتو گرایش بیشتری پیدا کردند. رئیس جمهور فنلاند گفت، از پارلمان می‌خواهد که در این باره تصمیم بگیرد. او امیدوار است که کشورش به‌زودی عضو ناتو شود.
 
ساولی نینیستو، رئیس جمهور فنلاند به روزنامه آلمانی "زود دویچه تسایتونگ" گفته است، کشورش در حال ارائه تقاضای عضویت در ناتو است. او قصد دارد تصمیم در این مورد را به پارلمان واگذار کند و روی موافقت اکثریت نمایندگان حساب می‌کند. نینیستو انتظار دارد که در صورت درخواست عضویت از جانب فنلاند، ناتو سریع تصمیم‌گیری کند.
 
اکثریت فنلاندی‌ها تاکنون در مورد پیوستن به ناتو تردید داشتند اما نظرسنجی‌های اخیر نشان داده است که اکنون اکثریت موافق عضویت کشورشان در ناتو هستند.
 
بر اساس نظرسنجی ایستگاه رادیویی Yle فنلاند که در اواسط ماه مارس، بعد از حمله روسیه به اوکراین انجام گرفته، ۶۲ درصد از پاسخ‌ دهندگان موافق عضویت کشورشان در ناتو هستند. تنها ۱۶ درصد مخالفت کردند و ۲۱ درصد نیز بلاتکلیف بودند. در حالی که چند هفته پیش از آن در نظرسنجی Yle، تنها ۵۰ درصد فنلاندی‌ها گفته‌ بودند که موافق پیوستن کشورشان به پیمان نظامی ناتو هستند.
 
به گفته سانا مارین، نخست‌وزیر فنلاند، تصمیم در مورد درخواست عضویت در ناتو باید قبل از نشست سران این پیمان در ماه ژوئن در مادرید گرفته شود. قرار است پارلمان فنلاند پس از عید پاک برای بررسی این موضوع تشکیل جلسه دهد. 
 
فرانک والتر اشتاین مایر، رئیس جمهور آلمان نیز روز جمعه ۸ آوریل به هلسینکی سفر می‌کند. به گفته دفتر رئیس جمهور آلمان، محور گفتگوهای اشتاین مایر "تأثیر جنگ تجاوزگرانه روسیه در اوکراین بر کشورهای اروپایی" خواهد بود. 
 
فنلاند ۱۳۰۰ کیلومتر با روسیه مرز مشترک دارد و می‌ خواهد دفاع نظامی خود را به دلیل تحولات اوکراین تقویت کند.
 
آنتی کایکونن، وزیر دفاع فنلاند پس از حمله روسیه به اوکراین از خرید جنگنده‌ های آمریکایی اف ۳۵ به ارزش ۹ میلیارد و ۴۰۰ میلون دلار خبر داده بود. طبق گفته وزارت دفاع این کشور، قرار است ۶۴ جنگنده اف ۳۵ به این کشور تحویل داده شود.
 
روسیه بارها مخالفت خود را با عضویت فنلاند در ناتو اعلام کرده است.