Uncategorised

انفجار بمب در یک مسجد شیعیان در مزار شریف "بیش از ۲۰ کشته و زخمی" برجا گذاشت

enfejar masjed mazarبنا به گزارش‌ها، ظهر امروز به وقت محلی، در شهر مزار شریف مرکز ولایت بلخ در یک مسجد "شیعیان" انفجاری رخ داده که "بیشتر از ۲۰ کشته و زخمی" برجا گذاشته است.

خبرگزاری رویترز از قول یکی از سخنگویان فرمانده محلی طالبان در مزار شریف نوشته است که انفجار در داخل مسجد شیعیان در مزار شریف رخ داده است.

تلویزیون طلوع کابل به نقل از غوث الدین انوری، رئیس بیمارستان ابوعلی سینای بلخی در مزار شریف گزارش داده است که "شمار زیادی" از زخمی‌های این انفجار به این شفاخانه منتقل شده‌اند.

بی‌بی‌سی تا حال به طور مستقل آمار قربانیان را تایید نتوانسته است. ویدئوی‌هایی که از محل رویداد به دست بی‌بی‌سی رسیده است چندین جسد افتاده بر روی زمین را نشان می‌دهد. ویدئو‌ها قابل بازپخش نیستند.

هیچ گروهی مسئولیت این انفجار را برعهده نگرفته است و مسئولان محلی طالبان نیز تاکنون در این مورد واکنشی نشان نداده‌اند.

دو روز پیش در اثر سه انفجار در برابر ورودی مکتب/مدرسه پسرانه هزاره- شیعه در غرب کابل دست‌کم ۹ کودک کشته و ۵۰ تن دیگر زخم برداشتند.

نامه سرگشاده فعالان حقوق بشر هزاره

شماری از فعالان حقوق بشر افغانستان با انتشار نامه‌ای خواستار برگزاری جلسه شورای امنیت برای "اقدامات پیشگیرانه" و حفاظت از مردم هزاره در معرض "نسل کشی" شدند.

مدافعان حقوق بشر و فعالان جامعه هزاره در افغانستان که این نامه سرگشاده را امضا کرده‌اند، از سازمان‌های بین‌المللی خواسته‌اند که به وضعیت هزاره‌ها در افغانستان توجه کافی و فوری شود و در حفاظت از هزاره‌ها در برابر آنچه آنها "نسل‌کشی، آزار و اذیت، و جنایات علیه بشریت" علیه هزاره‌ها خوانده اند، اقدامات پیشگیرانه و مؤثر انجام دهند.

در این نامه که با امضای شماری از چهره‌های سرشناس هزاره نشر شده، خطاب به رهبران ایالات متحده، استرالیا و کانادا، به اشاره به حملات روز سه شنبه به دو مدرسه در دشت برچی کابل که شماری از کودکان شیعیان هزاره کشته و زخمی شدند، آن را "حملات هدفمند علیه گروه قومی هزاره در محله فقیرنشین غرب کابل" توصیف کرده است.

به نوشته این نامه، تنها از سال ۲۰۱۵، بیش از ۳۰ حمله خونین در دشت برچی کابل رخ داده است که صدها غیرنظامی را "صرفاً به دلیل تعلقات قومی و اعتقادات مذهبی هدف قرار داده و به قتل رسانده‌اند."

در این نامه از جامعه جهانی خواسته شده است تا در کنار جامعه هزاره در به رسمیت شناختن و محکومیت "نسل کشی هزاره‌ها" بایستد.

منبع: بی بی سی