Uncategorised

تورم اصلی‌ ترین مشکل اقتصادی ایران - لزوم شفاف‌ سازی در باب پرداخت ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی

eghtesade bima نایب رئیس کمیسیون سرمایه و پول اتاق بازرگانی تهران اظهار داشت: دولت باید سیاست خود را در حوزه حذف ارز ترجیحی به طور شفاف اعلام و عملی کند.
 
عباس آرگون درباره تأثیرات حذف ارز ترجیحی بر گرانی کالاها به خبرنگار ایلنا گفت: ارز ۴۲۰۰ به نظر من حذف نشده و شیوۀ پرداخت آن تغییر کرده است؛ در واقع یارانه تخصیصی آن حذف نشده، فقط به دولت این اختیار داده شده که به صورت ارزی ندهد تا بتواند مابه التقاوت آن را به صورت ریالی نیز پرداخت کند. در گذشته به صورت ارزی به وارد کننده اقلام پرداخت می‌ شد که محصولات را با ارز ۴۲۰۰ هزارتومانی بیاورد، ولی بعد متوجه شدند که این موضوع برای مصرف‌ کننده تغییر چندانی ایجاد نمی‌ کند.
 
وی افزود: به همین دلیل شیوه پرداخت ارز ترجیحی را عوض کردند. دولت باید راهکاری بیابد که بجای این شیوۀ پرداخت، آن را مستقیماً به جامعۀ هدف، پرداخت کند. به همین دلیل افزایش قیمت‌ ها را امسال شاهد هستیم که امیدواریم این شیوۀ اجرایی و سیاست حداقل، عملی شود.
 
آرگون با ابراز نگرانی از گرانی‌ های اخیر و عملی نشدن سیاست مناسب ارز ترجیحی، تصریح کرد: دراین صورت ما دو خسارت از این بابت پرداخت خواهیم کرد، یعنی یک مرحله با آن تورم انتظاری قیمت‌ ها افزایش می‌ یابد، و سپس برای واقعی‌ سازی قیمت‌ ها، شاهد تورم خواهیم بود. امیدوارم دولت سیاست خود را در این حوزه به طور شفاف اعلام و عملی کند.
 
عضو هیات نمایندگان اتاق تهران تأکید کرد: دولت وقتی بودجه‌ ای پیشنهاد می‌ کن، قطعاً راهکارهای پرداخت و جامعۀ هدف آن را باید از قبل بررسی کرده باشد، ولی اگر این موضوع عملی نشود، ما شاهد تورم مضاعفی می‌ شویم. پس مهم نوع ارز آن نیست، مهم این است که شفاف‌ سازی شود و این کمک به هر طریقی شده به جامعه هدف برسد. در واقع یک موقع مستقیم به وارد کننده، و یک موقع هم به  مصرف کننده می‌ رسد، امیدواریم این کار انجام شود و ما شاهد تورم مضاعف نباشیم.
 
وی افزود: یک بخش تورم تحت تأثیر این موضوع است و علت‌ های دیگر، از جمله نقدینگی و کسری بودجۀ دولت، رشد پایۀ پولی و عوامل متعدد دیگری، می‌ توانند دراین میان تأثیرگذار باشند. اکنون تورم، اصلی‌ ترین مشکل کشور در بحث‌ های اقتصادی بوده، چون دغدغۀ اصلی مردم مشکلات اقتصادی است. مقام معظم رهبری هم به این موضوع تأکید دارند، چون با توجه به تورم، مردم مشکلات اقتصادی زیادی پیدا می‌ کنند و رفاه جامعه کاهش می‌ یابد. عملاً به خاطر این قضیه، مردم مشکلات فراوانی پیدا می‌ کنند و به همین دلیل باید ریشۀ تورم خشکانده شود، چون فقط به صورت دستوری نمی‌ توان قیمت کالاها را پایین نگه داشت.
 
آرگون با بیان اینکه باید تدابیری اتخاذ کرد که مانع از افزایش قیمت‌ ها شود، ادامه داد: دولت باید در این خصوص شفاف‌ سازی کند، چون این بلاتکلیفی خود به اقتصاد ضرر می‌ زند. اکنون جامعه به نوعی به سوی سیاست تورمی رفته است و به خاطر این موضوع، قیمت‌ ها مدام افزایش می‌ یابند. حداقل اگر بدانیم این سیاست [حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی] اجرایی نشده، مطمئن می‌ شویم که ما دوباره شاهد این تورم نخواهیم بود.
 
عضو هیأت نمایندگان اتاق تهران، دربارۀ تأثیر مشخص نشدن نتیجۀ برجام بر گرانی‌ ها، گفت: بحث برجام هم در عوامل متعددی خود را نشان می‌ دهد، ولی همۀ مشکلات اقتصادی ما به این موضوع وابسته نیست و باید شفاف‌ سازی مناسبی و دقت عمل از سوی دولت در این خصوص انجام شود و مشخص شود که این افزایش قیمت در بخش‌ های مختلف، واقعاً به چه علت است. چون با افزایش تورم، قدرت خرید مردم هر روز کاهش می‌ یابد و طبقه متوسط جامعه را با مشکلات فراوانی مواجه خواهد کرد.