Uncategorised

٣ عامل مهم تصادفات جاده ای: کیفیت ضعیف خودرو ها و کیفیت بد راه ها و مسیر ها و عوامل نا صحیح رفتاری

Tasadof-2 خودروهای تولید داخل و حادثه های جاده ای و درون شهری ناشی از کیفیت پایین خودروهای داخلی، تبدیل به یکی از نگرانی‌ های جدی شده است. به نظر می رسد امنیت در رانندگی با خودروهای داخلی به رؤیایی تبدیل شده است. این موضوع امنیت شهروندان تهرانی در شهری با اتوبان‎ های عریض و طویل و جمعیت بالا را بیش از پیش به خطر انداخته است. جعفر تشکرى هاشمى، رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شوراى اسلامى شهر تهران در مورد واکنش شورای شهر و شهرداری تهران به شرایط تصادفات و عدم امنیت خودروهای تولید داخل با اقتصادآنلاین صحبت کرده است.
 
اقتصادآنلاین- پرستو بهرامی‌ راد: در تصادفات رانندگی مسائل مختلفی دخیل است، اما امنیت نداشتن خودروهای داخلی نقش قابل توجهی در این داستان بازی می‌ کند. بسیاری منع واردات خودروهای خارجی و عدم وجود بازار رقابتی را عامل اصلی این اتفاقات می ‎دانند. 
 
رئیس کمیسیون عمران و حمل و نقل شوراى اسلامى شهر تهران در مورد نظر شورای شهر در خصوص کیفیت پایین خودروهای تولید داخل گفت: در بحث تصادفات، ٣ عنصر کلیدی و مؤثر وجود دارد؛ خودرو، راه و محیط و عوامل انسانی. آنچه مطالعات، تحقیقات و پژوهش‌ ها نشان می‌ دهد این است که عامل انسانی نقش بسیار مهمی در این زمینه دارد. 
 
وی با بیان اینکه گاهی مواقع ما اهم فی الاهم را در نظر نمی‌ گیریم، تأکید کرد: باید متوجه این موضوع باشیم که نمی‌ توان همه نگاه‌ ها‌ را به سمت کیفیت خودروهای داخلی معطوف کرد. 
 
عضو شورای شهر تهران با طرح این سؤال که آیا در کشورهای دیگر که کیفیت خودروها مطلوب است، تصادفی رخ نمی دهد؟ پاسخ داد: بدون شک ما در کشور خودروهایی داریم که بی کیفیت هستند. ولی نباید تنها خودروها را عامل حوادث بدانیم. خودرو قطعاً عاملی تعیین کننده در لحظۀ حادثه است و مقاومت لازم را باید داشته باشد. 
 
وی ادامه داد: اما بخش دیگر مربوط به رفتار اجتماعی است. ما در موضوع آموزش شهروندی در مباحث مربوط به مهارت‌ ها و آموزش‌ های عمومی عقب ماندگی‌ های بسیار زیادی داریم. رفتارهای خشنی که در سطح شهر می‌ بینید ربطی به کیفیت و قدیمی بودن خودروها ندارد. 
 
تشکری هاشمی با تأکید بر اینکه جاده‌ ها و مسیرها هم عاملی تعیین کننده در این زمینه هستند، تصریح کرد: جاده‌ های ما پر خطر هستند و این مسأله باید حل شود. ضمن اینکه بحث خودرو موضوع مهمی است و ما در این باره تذکر داده‌ ایم و پیگیری هم کرده‌ ایم. در بخش حمل و نقل عمومی هم تلاش ما بر این است که بهترین‌ ها در نظر بگیریم.