Uncategorised

محمد اسلامی در بارۀ مذاکرات هسته ای وین: مذاکرات تمام شده است - بن بست کامل مذاکرات احیای برجام

Tahrim-Usa-1 معاون رئیس‌ جمهور و رئیس سازمان انرژی اتمی گفت: ما به تمامی سؤالات در خصوص مکان‌ های ادعایی پاسخ داده‌ ایم؛ دو مرتبه هم جلسه داشتیم و جلسۀ سوم هم بزودی در تهران تشکیل خواهد شد و مذاکرات در حال پیشرفت است.
 
محمد اسلامی در جریان راهپیمایی روز قدس و در گفتگو با ایلنا با خبرنگار ایلنا در پاسخ به این سؤال که آیندۀ مذاکرات وین را چگونه ارزیابی می‌ کنید، گفت: مذاکراتی دیگر باقی نمانده است، مذاکرات تمام شده است. مذاکرات در چهارچوب توافق برجام بوده و مشکلاتی است که آمریکا ایجاد کرده و خودش باید این مشکلات را رفع کند، چرا که تمامی رفتارهایشان خلاف توافق بود، خودشان از برجام خارج شدند و خودشان امضایشان را پاره کردند، امروز هم اگر می‌ خواهند به توافق بازگردند، باید همۀ مواردی را که نقض کردند، اعاده کنند. 
 
رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در واکنش به اظهارات مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی مبنی بر اینکه ایران به تمامی پرسش‌ های آژانس در خصوص ۴ مکان ادعایی پاسخ نداده است، گفت: ما به تمامی سؤالات در خصوص مکان‌ های ادعایی پاسخ داده‌ایم؛ دو مرتبه هم جلسه داشتیم و جلسه سوم هم بزودی در تهران تشکیل خواهد شد و مذاکرات در حال پیشرفت است. 
 
***
 
بن بست کامل مذاکرات احیای برجام/ نقطه اختلاف نهایی بین رژیم ولایت فقیه و حکومت امریکا : حذف سپاه از لیست تروریسم وزارت خارجه امریکا
 
انتخاب: انریکه مورا، مسئول اتحادیه اروپا که مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران را هماهنگ می کند، در ٧ هفته گذشته پیشنهادات بین دو طرف را بدون نتیجه منتقل کرده است و حتی در ماه گذشته در تلاش برای دستیابی به یک توافق بین تهران و واشنگتن، به این ٢ کشور سفر کرد.
 
به گزارش سرویس بین اللملل «انتخاب»؛ در ادامۀ این مطلب آمده است: با وجود داشتن یک توافق تقریباً ٢٧ صفحه‌ ای تقریباً آمادۀ اجرا، دیپلمات‌ ها هنوز بر سر یک نقطه اختلاف نهایی بین ایالات متحده و ایران معطل هستند: حذف سپاه از لیست تروریسم وزارت خارجه.
 
ایالات متحده، سپاه را در سال ٢٠١٩ در فهرست "سازمان تروریستی خارجی" خود قرار داد که بخشی از کمپین "فشار حداکثری" رئیس جمهور دونالد ترامپ پس از خروج از توافق هسته ای بود.
 
اکنون این موضوع به مراحل نهایی مذاکرات طولانی مدت برای احیای توافق هسته ای در دوره ریاست جمهوری جو بایدن کشیده شده است. موضوع از چنان حساسیت سیاسی در واشنگتن و تهران برخوردار است که مصالحه غیرممکن بوده و اکنون بیش از پیش غیر واقعی به نظر می رسد.
 
یک مقام آمریکایی به پولیتیکو گفت: موضع ایالات متحده این بوده است که تا زمانی که ایران با برداشتن گام‌ های خاصی برای کاهش نگرانی‌ های امنیتی فراتر از برجام موافقت نکند، واشنگتن، سپاه را از لیست تروریسم که خود فراتر از برجام است، حذف نخواهد کرد.
 
این مقام افزود: «و این موضع تغییر نمی کند، بویژه با توجه به تهدیدهای مداوم علیه [آمریکایی ها]».
 
به گفتۀ این مقام آمریکایی، دولت بایدن در داخل با مقاومت سیاسی دو حزب دموکرات و جمهوریخواه مواجه است تا سپاه را از لیست حذف نکند. به دلیل همۀ این عوامل، «دولت بایدن در این مرحله بسیار بعید است که سپاه را در چارچوب مذاکرات برجام از لیست حذف کند».
 
بن‌ بست، احیای توافق هسته‌ ای ایران را که تنها چند ماه پیش قریب‌ الوقوع تلقی می‌شد، به چشم‌اندازی دور تبدیل کرده است. 
 
واشنگتن در ابتدا پیشنهاد کرد سپاه پاسداران را از فهرست خارج کند در ازای اینکه ایران متعهد شود از هدف قرار دادن آمریکایی‌ها در منطقه خودداری کند و از انتقام‌ جویی علیه مقامات سابق آمریکایی که مسئول تصمیم‌ هایی مانند ترور سردار قاسم سلیمانی فرمانده سپاه قدس تلقی می‌ شوند، اجتناب کند.
 
انریکه مورا، مسئول اتحادیه اروپا که مذاکرات غیرمستقیم بین آمریکا و ایران را هماهنگ می کند، در ٧ هفتۀ گذشته، پیشنهادات بین دو طرف را بدون نتیجه منتقل کرده است و حتی در ماه گذشته در تلاش برای دستیابی به یک توافق بین تهران و واشنگتن، به این دو کشور سفر کرد.
 
با این حال، مذاکرات کاملا متوقف شده است.
 
در حالی که حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه ایران و جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در یک تماس تلفنی اخیر درباره احتمال دیداری دیگر گفتگو کرده‌ اند، هیچ جلسه ای برگزار نشده است.
 
یک مقام ارشد غربی گفت: می‌ توانم به شما بگویم، افرادی که سرمایه‌ گذاری زیادی در این مذاکره کردند، کلافه شده‌ اند، زیرا یک توافق بسیار خوب که به نفع همه طرف‌ها است و همچنین معماری منع اشاعه، منوط به مسائل دوجانبه شده است.»