Uncategorised

فرمانده ارتش پیشین افغانستان: تحت اشغال شبه‌نظامیان پاکستان هستیم و گزینه‌ای جز جنگ نداریم

Afghanestan-Artesh

«ژنرال سمیع سادات، فرمانده نیروهای ویژه ارتش پیشین افغانستان می‌گوید که جنگ علیه طالبان را با همکاری دیگر افسران ارشد و همچنین سیاستمداران افغانستان شروع خواهد کرد. آقای سادات در دو روز پایانی دولت پیشین به عنوان سرلشکر نیروهای خاص برگزیده شد.»
 
ژنرال سادات، از چهره‌های مطرح نظامی در دوران حکومت محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری پیشین افغانستان بود. او در صبحت با بی‌بی‌سی فارسی گفت: "هشت ماه‌ گذشته نشان داد که طالبان به جز خود با کس دیگری سر صلح ندارند و با تجربه‌ای که ما از طالبان داریم، یگانه راهی که شر طالب از افغانستان کم شود، جنگ است".
 
آقای سادات در برنامه ۶۰ دقیقه بی‌بی‌سی فارسی گفت که به باور او و شمار زیادی از هم‌قطارانش "افغانستان در اشغال آشکار ملیشه‌های (شبه‌نظامیان) پاکستان مانند طالبان قرار دارد و لازم است که افغان‌ها دست‌به‌دست هم دهند و برای آزادی مبارزه کنند."
 
او در ماه آگوست/اوت سال گذشته و فقط شش روز قبل از سقوط کابل به دست نیروهای طالبان، از سوی محمد اشرف غنی، رییس جمهوری پیشین به ژنرال سه ستاره ترفیع داده شد و فرمانده قول اردو/لشکر نیروهای ویژه افغانستان و فرمانده امنیتی کابل منصوب شد. هفته بعد رئیس جمهور اشرف غنی، فرمانده کل از کشور گریخت، و طالبان وارد کابل شدند.
 
سمیع سادات می‌گوید سقوط کابل یک مساله سیاسی بود و طالبان توانایی تسخیر کابل را به زور نداشتند. این ژنرال با اشاره به وضعیت بحرانی اقتصادی و اجتماعی افغانستان، با اشاره به "سلب آزادی" های فردی از سوی طالبان می‌گوید :"مردم افغانستان طالب نیستند و طالبان نباید اجازه نمایندگی از این مردم را به شکل دوامدار داشته باشند."
 
آقای سادات همچنین روز گذشته با لیز دوست، خبرنگار بی‌بی‌سی صحبت داشت و در حالی که جدول زمانی مشخصی را ترسیم نکرد، گفت: "تا زمانی که آزادی خود را به دست نیاوریم، تا زمانی که اراده آزاد خود را بدست نیاوریم، به مبارزه ادامه خواهیم داد."
 
شمار زیادی از مردم افغانستان، عمدتا مردمان شهرنشین از مسئولان دولت پیشین به ویژه از افرادی که در دستگاه دولت پیشین مطرح و صاحب صلاحیت بودند، سرخورده‌اند.
 
بسیاری از مردم یکی از عوامل سقوط حکومت پیشین به رهبری محمد اشرف غنی را جوانانی می‌دانند که آقای غنی در سمت‌های مهم سیاسی نظامی منصوب کرد و آنها تجربه، آگاهی و شناخت لازم را از افغانستان و مردمانش نداشتند.
 
«جبهات ضد طالبان»
بعد از سقوط دولت پیشین افغانستان که آقای سادات یکی از ژنرال‌های با صلاحیت آن بود، "جبهه مقاومت ملی" به رهبری احمد مسعود جنگ را علیه طالبان آغاز کرد.
 
گروه‌های متعددی اکنون با هدف سرنگونی طالبان فعالیت دارند و اغلب بر اساس خطوط قومی تقسیم شده‌اند. طالبان در هفته‌های گذشته در ولسوالی‌های اندراب ولایت بغلان همواره مشغول درگیری با چریک‌های وابسته به "جبهه مقاومت ملی" بوده است. زد و خوردهای نظامی در ولایت پنجشیر هم گزارش شده است.
 
اما در هشت ماهی که از به قدرت رسیدن گروه طالبان می‌گذرد، جز دولت اسلامی موسوم به داعش، هیچ گروهی دیگر فعالیت نظامی قابل ملاحظه‌ای که حاکمیت مطلقه طالبان را به چالش بکشد، نداشته است.
 
در هفته‌های گذشته، داعش طی رشته انفجارهای مرگبار در سراسر شهرهای بزرگ افغانستان، هزاره‌ها و شیعه‌های افغانستان را هدف قرار داده و باعث کشته شدن ده‌ها نفر و زخمی شدن بیش از صدتن شده است.
 
همچنین در دو هفته گذشته در دو حمله خونین به خانقاه‌های اهل سنت در قندوز و کابل دست کم هشتاد نفر کشته شدند که هنوز هیچ گروهی مسوولیت این حملات را به عهده نگرفته است.
 
آقای سادات می‌گوید او به دنبال اجماع رهبران سیاسی جوان است و می‌خواهد همراه با کسانی یک‌جا شود که عملا در مبارزه با طالبان قرار دارند. او ماه گذشته در صحبت با شبکه افغانستان انترنشنال گفته بود که با احمد مسعود، رهبر "جبهه مقاومت ملی" در تماس است و از "مقاومت" حمایت می‌کند.
 
«سمیع سادات کیست؟»
ژنرال سمیع سادات فارغ التحصیل کالج فرماندهی و ستاد خدمات مشترک در آکادمی دفاعی بریتانیا (۲۰۱۱) است. او دارای مدرک کارشناسی ارشد در مدیریت استراتژیک و رهبری از مؤسسه مدیریت منشور بریتانیا (۲۰۱۲) است.
 
آقای سادات در دروان حکومت محمد اشرف غنی، توانست به سرعت به مدارج عالی نظامی برسد. یکی از انتقادها بر شیوه حکومتداری محمد اشرف غنی، تعیینات سلیقه‌ای او در مناسب نظامی بود. گفته می‌شود آقای غنی تنها کسانی را منصوب می‌کرد که مورد اعتماد خودش می‌بودند.
 
آقای سادات چند سالی در زمان ریاست جمهوری حامد کرزی مسئولیت‌های در اداره امنیت ملی افغانستان داشت.
او در دو سال منتهی به سقوط دولت پیشین افغانستان، فرمانده لشکر/قول اردوی ۲۱۵ میوند در ولایت هلمند بود.
 
انتقادهای از شیوه رهبری جنگ در جریان حضور آقای سادات در هلمند وجود دارد. ادعا می‌شود که شماری از غیرنظامیان هلمندی در این ولایت در عملیات‌هایی که از سوی آقای سادات رهبری می‌شد، جان باختند.
آقای سادات این انتقادها را رد می‌کند و می‌گوید طالبان چهارماه بر ولایت هلمند حمله مداوم داشتند و به گفته او طالبان در جنگ هلمند بیشتر از سه هزار کشته دادند.
 
سمیع سادات، چهار روز بعد از فروپاشی حکومت اشرف غنی، از سوی نیروهای بریتانیایی از افغانستان بیرون ساخته شد.
 
 
 
نقل از  بی‌بی‌سی فارسی

در این رابطه