Uncategorised

آمریکا بدون توجه به تهدیدهای اتمی پوتین، کمک به اوکراین را بیش از قبل ادامه می‌دهد

Ukrain-USA
خانم نانسی پلوزی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا، یک روز بعد از سفر غیرمنتظره‌اش به کی‌یف تأکید کرد که ایالات متحد آمریکا بدون هیچ ملاحظه‌ای در کنار اوکراین قرار دارد. جو بایدن نیز تهدیدهای سخت ولادیمیر پوتین را تنها نشانه‌ای از نومیدی و سرخوردگی دانست. مقامات آمریکایی می‌گویند هدف اصلی آنها تضعیف روسیه تا سرحد ناتوانی است.

روز یکشنبه اول ماه مه، معلوم شد که روز قبل، یک هیئت پارلمانی آمریکایی به سرپرستی نانسی پلوزی در کی‌یف به دیدار ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین رفته است. این سفر ظاهراً به دلایل امنیتی از پیش اعلام نشده بود و تنها بعد از آن که هیئت آمریکایی به خاک لهستان رسید از سوی خبرگزاری‌ها اعلام شد.

حدود یک هفته قبل، وزیران خارجه و دفاع آمریکا به کی‌یف رفته بودند. بدین ترتیب واشنگتن پشتیبانی بی‌شبهۀ خود از اوکراین را روز به روز بیشتر به نمایش می‌گذارد.
خانم پلوزی در لهستان گفت: "ما از هم اکنون مشغول قانونی کردن برخی پیشنهادهای پرزیدنت بایدن هستیم". جو بایدن اخیراً از کنگره خواسته است که بودجۀ کمک به اوکراین را به شکل قابل توجهی افزایش دهد.
زلنسکی نیز با تشکر از سفر نانسی پلوزی، با خوشحالی گفت که "علائم جدی و بسیار مهم" در مورد کمک‌های آمریکا دریافت کرده است.

واشنگتن: از مسکو نباید ترسید
روشن است که واشنگتن می‌خواهد نشان دهد از تهدیدهای روسیه واهمه‌ای ندارد. با اعلام بودجۀ ۳۳ میلیارد دلاری برای کمک به اوکراین و همچنین با بسیج ده‌ها کشور دیگر در این راه، آمریکا هیچ جای شک و شبهه‌ای در موضع‌گیری خود علیه روسیه باقی نگذاشته است. این در حالی است که مقامات روس و همچنین رسانه‌های وابسته به مسکو، تهدید سلاح اتمی را به شیوه‌های مختلف مطرح می‌کنند.
بعد از آنکه به ابتکار آمریکا نزدیک به چهل کشور در آلمان گرد آمدند تا حمایت از اوکراین را با سازماندهی بهتر ادامه دهند، پوتین هشدار داد که مداخلۀ قدرت‌های بیگانه در اوکراین، "واکنش سریع و صاعقه‌وار" روسیه را به دنبال خواهد داشت. او حتی گفت که روسیه از "ابزاری استفاده خواهد کرد که در اختیار هیچ کشور دیگری نیست"... ظاهراً منظور پوتین سلاح‌های ‌اتمی تاکتیکی و موشک‌های فوق‌سریع است. روسیه در این زمینه پیشرفت زیادی داشته و حتی گفته می‌شود که در تکنولوژی موشک‌های مافوق صوت از آمریکا جلو افتاده است.

اما یک روز بعد از این تهدیدهای پوتین، جو بایدن برای افزایش کمک به اوکراین از کنگره خواستار ۳۳ میلیارد دلار بودجۀ اضافی شد. از این مبلغ، ۲۰ میلیارد دلار به اسلحه و تجهیزات نظامی اختصاص خواهد یافت.
بدین ترتیب بعد از مدتی تردید، اینک آمریکا تصمیم گرفته که بدون رودربایستی سلاح‌های سنگین، مثل توپخانه، هلی‌کوپتر یا پهپادهای پیشرفته‌اش را در اختیار اوکراین قرار دهد. قبلاً واشنگتن نگران بود که جنگ اوکراین به کشورهای عضو ناتو سرایت کند، اما ظاهراً این نگرانی از میان رفته است. چنان که لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا، در بازگشت از کی‌یف گفت: "هدف اینست که روسیه آنقدر ضعیف شود که دیگر نتواند اشغال اوکراین را در جای دیگری تکرار کند".

جو بایدن نیز گفته است که تهدیدهای اتمی پوتین فقط بی‌مسئولیتی و ناامیدی او را نشان می‌دهد که در مقایسه با اهداف اولیه‌اش، با شکست فلاکت‌باری مواجه شده است.
.
منبع: رادیو فرانسه