Uncategorised

امیر عبدالهیان: مذاکرات وین متوقف نشده است/ پیام‌های مکتوب با آمریکایی‌ها ادامه دارد

AmirAbdelahian Hosseinانقلاب اسلامی در هجرت: در حالیکه مذاکرات وین به خاطر شرط ایران برای خروج سپاه از لیست سازمانهای تروریستی آمریکا و عدم توافق آمریکا با آن متوقف شده است به گزارش رویتر به نقل از منابع مطلع، مقامات کشورهای غربی به احیای توافق هسته‌ای با ایران امیدی ندارند و به دلیل اختلاف شدید قدرت‌های بزرگ جهانی در مورد جنگ در اوکراین ناگزیرند راه‌های جدیدی برای مهار فعالیت‌های هسته‌ای ایران پیدا کنند. این همه در حالی است که تا میانه ماه مارس مقامات اروپایی از نزدیکی رسیدن به توافق برای احیای برجام خبر می دادند.

چندی پیش نیز دیپلمات‌های سه کشور اروپایی طرف مذاکرات برجامی گفته‌اند که مقامات اروپایی در حال آماده شدن برای اعمال یک فشار جدید به منظور نجات توافق هسته‌ای با ایران هستند و پیشنهادکردند تا انریکه مورا مذاکره‌کننده ارشد اتحادیه اروپا در تلاش برای خروج از «بن‌بست کنونی» در مذاکرات به تهران سفر کند.

«انریکه مورا» هماهنگ‌کننده مذاکرات وین نیز به همتایان ایرانی خود گفته است که آماده سفر به تهران است تا راهی برای عبور از بن‌بست پیدا شود. ایران تاکنون به این پیشنهاد پاسخ نداده است.

شرط ایران برای خارج کردن سپاه از لیست سازمانهای تروریستی از سوی آمریکا و نیز تضمین این کشور که دولتهای بعدی به قرار داد احترام گذاشته و مانند ترامپ از آن خارج نخواهند شد مانع ادامه مذاکرات و توقف آن شده است.

در آستانه انتخابات میان دوره ای در آمریکا و فشار برخی از اعضای کنگره از دو حزب جمهوریخواه و دموکرات و همچنین لابی اسرائیل در این کشور که به شدت با خروج سپاه از لیست یاد شده مخالف است بعید به نظر می رسد آمریکا تصمیمی مبنی برخارج کردن سپاه از لیست سازمانهای تروریستی را اتخاذ نماید. برخی از مشاوران بایدن اظهار داشته اند دولت بایدن با این امر مخالف است. به گزارش رادیو فردا به نقل از رویترز یک مقام آمریکایی گفته است« «اگر آنها حاضر نباشند از مطالبات اضافی خود صرف نظر کنند، و بر حذف سپاه پاسداران از فهرست سازمان‌های تروریستی پافشاری کنند، ولی در مقابل به نگرانی‌های ما که ورای برجام است پاسخ ندهند، بن‌بست ادامه خواهد یافت و نمی‌توان اختلافات را حل کرد. اما آیا مذاکرات برجام مرده است؟ ما هنوز نمی‌دانیم و به نظرم طرف ایرانی نیز هنوز نمی‌داند.»

از سوی دیگر به گزارش خبرگزاری فارس که به سپاه پاسداران نزدیک است وزیر امور خارجه نظام ولایت مطلقه فقیه در مصاحبه با شبکه یمنی "المسیره" گفت: «مذاکرات وین متوقف نشده، بلکه در روندی دیگر به منظور رفع تحریم‌های یک‌جانبه تحمیلی علیه ما و از طریق تبادل پیام‌های مکتوب با آمریکایی‌ها به‌واسطه نماینده اتحادیه اروپا ادامه دارد.»

امیرعبداللهیان همچنین اضافه کرد: «هدف ما از این گفت‌و‌گوها دستیابی به یک توافق قوی و دائم است. ما از طرف آمریکایی خواستیم که واقع‌نگر باشد. رفع تحریم‌ها در تمامی حوزه‌ها و گرفتن ضمانت اقتصادی جزء مهم‌ترین نکاتی است که در دستور کار مذاکراتی ما قرار دارد.»

وی در پایان بیان کرد: «من فکر می‌کنم که طرف آمریکایی به خوبی خطوط قرمز ایران را درک کرده است. ما به گفت‌و‌گوها ادامه می‌دهیم. به محض رسیدن به نقطه توافق، نماینده ما در مذاکرات تغییرات نهایی را در توافق اعمال خواهد کرد.»

منابع: رادیو فردا و فارس