Uncategorised

وزیر کشور ایران: قیمت مرغ، تخم‌مرغ، لبنیات و روغن افزایش خواهد یافت؛ خرید هیجانی مردم سبب التهاب در بازار می شود

gerani
به دنبال تصمیم دولت مبنی بر حذف ارز ترجیحی و افزایش قیمت آرد و نان صنعتی در ایران، احمد وحیدی وزیر کشور، اعلام کرد که در طرح اصلاح یارانه‌ها، «قیمت چهار کالای اساسی یعنی مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن نیز احتمالاً افزایش خواهد یافت اما هیچ کالای دیگری حق افزایش قیمت ندارد». همزمان وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با اشاره به طرح اصلاح پرداخت یارانه ها، از مردم خواست که «در روزهای نخست اجرای این طرح، از خریدهای هیجانی که سبب التهاب در بازار می‌شود، بپرهیزند». دولت سیزدهم در راستای اجرای این طرح، وعدۀ پرداخت مبلغی را به عنوان «یارانۀ معیشتی» به مردم داده است.

احمد وحیدی وزیر کشور ایران، روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت، در گفتگویی با اشاره به تصمیمات دولت برای اجرای سیاست اصلاح نظام یارانه ای و حذف ارز ترجیحی، اظهار داشت: «در طرح اصلاح یارانه ها، قیمت مرغ، تخم مرغ، لبنیات و روغن می‌تواند تغییر پیدا کند اما هیچ کالای دیگری حق افزایش قیمت ندارد».
وی تأکید کرد: «از سویی هیچ فردی اجازه ندارد با توجیه اینکه این ۴ قلم کالا گران شد، قیمت حمل‌ونقل و سایر کالاها را بالا ببرد چون جبران هزینه افزایش قیمت ها در طرح دولت دیده شده است».
وزیر کشور همچنین وعده داد: «به مصرف‌کنندگان این چهار قلم کالا به دلیل گران شدن آن‌ها یارانه پرداخت خواهد شد».
وزیر کشور همچنین در حاشیه جلسه امروز هیئت دولت درباره تغییر قیمت برخی اقلام، گفت: «تغییر قیمت گذاری‌های جدید به سازمان حمایت از مصرف کننده و تصویب ستاد تنظیم بازار برمی‌گردد و تاکنون هیچ مصوبه‌ای برای گرانی هیچ قلم جنسی از جمله مرغ و تخم‌مرغ صورت نگرفته است».

وزیر کشور حذف ارز دولتی کالاهای اساسی را « مردمی کردن یارانه‌ها» خواند و افزود: «گام بزرگی در اقتصاد شروع شد که به شکوفایی می‌انجامد و اهداف مهمی را دنبال می‌کند و یکی از مهمترین اهداف طرح بزرگ اقتصادی این است که یارانه‌های دولت به دست مردم برسد».
احمد وحیدی ادامه داد: «بر اساس برآوردها ۳۰ درصد یارانه‌ها به دست مردم می‌رسد، این گام بزرگ ما را به سمت عادلانه کردن یارانه‌ها جلو می‌برد و مردم در سطح استان ها، شهرها و روستاها از نعمات این اصلاح یارانه‌ای برخوردار خواهند شد».
همچنین بنا بر اعلام وزیر کشور، در حال حاضر اختیارات جدیدی به سازمان تعزیرات در زمینۀ کنترل قیمت ها داده شده است.
وزیر صمت خواستار پرهیز مردم از خریدهای هیجانی شد؛ برنامۀ دولت برای پرداخت «یارانۀ معیشتی»

سیدرضا فاطمی‌امین وزیر صنعت، معدن و تجارت، روز چهارشنبه ۲۱ اردیبهشت، با اشاره به طرح اصلاح پرداخت یارانه ها، گفت: «مردم در روزهای نخست اجرای این طرح، از خریدهای هیجانی که سبب التهاب در بازار می‌شود، بپرهیزند».
وی افزود: «از نظر تأمین مواد اولیه و محصولات نهایی هیچ‌گونه نگرانی نداریم و به‌اندازه کافی ذخایر کالایی (شامل لبنیات و کالاهایی مانند مرغ و تخم‌مرغ و روغن ...) وجود دارد، اما مهم این است که در روزهای اجرای طرح، التهاب و نگرانی در بازار رخ ندهد».
از سوی دیگر، احسان خاندوزی وزیر اقتصاد ایران، با اشاره به اصلاح نظام پرداخت یارانه‌ها، دربارۀ گرانی‌های اخیر روز چهارشنبه در حاشیه جلسه هیئت دولت، گفت: «کالاهایی هستند که اقلام مشتقه دارند و با افزایش قیمت آن‌ها، مشتقات آن‌ها نیز باید به لحاظ اقتصادی تغییر قیمت متناسب داشته باشد».

پیش از این مقام‌های دولت سیزدهم از جمله ابراهیم رئیسی و وزرای او از برنامه‌های مرتبط با فروش کارتی و سهمیه‌بندی کردن نان و پرداخت مبلغی به عنوان «یارانه معیشتی» در اِزای آن، خبر داده‌ بودند.
همچنین ابراهیم رئیسی در یک برنامه‌ تلویزیونی گفت که برای نان ساختار کوپنی ارائه خواهد شد. وی افزود که «به مدت دو ماه یارانه در اختیار مردم قرار خواهد گرفت و سپس توزیع کالاهای اساسی از طریق کالابرگ الکترونیک صورت خواهد گرفت».
در طرح جدید پرداخت یارانه، دولت ابراهیم رئیسی یارانه‌های جدیدی را جایگزین یارانه ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومانی کرده که سالها ثابت مانده بود و هر نفر بین ۳۰۰ تا ۴۰۰ هزار تومان قرار است دریافت کند که وام کرونا هم از آن کسر شده است؛ این یارانه جدید برای دو ماه و برای کالاهای اساسی به‌جز دارو و نان است.

این در حالیست که با حذف ارز ترجیحی و به عبارت دیگر یارانه‌ای که به واردکنندگان کالاهای اساسی داده می‌شد، قیمت آرد طی یک هفته گذشته بیش از ۱٢ برابر شده و قیمت نان صنعتی و نان فانتزی نیز به همین میزان افزایش داشته است.
حذف ارز ترجیحی یکی از پیشنهادات محورهای بودجه سال ۱۴۰۱ بود که شماری از نمایندگان مجلس و مخالفان این طرح، نسبت به افزایش تورم فزاینده در نتیجۀ اجرایی شدن آن برای کالاهای اساسی، هشدار داده و ابراز نگرانی کرده اند.
.
منبع: رادیو فرانسه